Počas marca si pripomíname aj výročie narodenia Alberta Einsteina. Považovaný je za jedného z najznámejších vedcov všetkých čias. Jeho život nebol len o číslach, vzorcoch a vynálezoch. Prečítajte si 10 zaujímavosti, ktoré sa oplatí vedieť o Albertovi Einteinovi a rozšírte si tak svoje vedomosti.
1. Narodenie velikána
Albert Einstein sa narodil 14. marca 1879 v nemeckom meste Ulm. Ako génius sa nejavil hneď od narodenia. Ako dieťa neprejavoval veľké komunikačné schopnosti a rodičia sa obávali, že môže mať vývinové problémy. Nakoniec začal hovoriť až ako štvorročný.
Aj keď presná hodnota IQ Alberta Einsteina nie je známa, pretože nikdy nepodstúpil moderný test inteligencie, odborníci odhadujú jeho IQ medzi hodnotami 160 – 180. Na porovnanie, priemerné IQ u ľudí sa pohybuje okolo 100.
2. Pokoj nemal ani po smrti
Albert Einstein zomrel zomrel 18. apríla 1955 v Princetone, v štáte New Jersey. Dôvodom bolo, že trpel aneuryzmou brušnej aorty. Jeho posledné slová však zostali nezaznamenané, pretože ich vyslovil v nemčine a ošetrovateľka, ktorá bola pri ňom, mu nerozumela.
Oveľa drastickejšie však vyznieva fakt, že po smrti bol jeho mozog tajne odobratý patológom Thomasom Stoltzom Harveyom, ktorý ho neskôr rozrezal na viac než 200 častí a skúmal ho v nádeji, že odhalí tajomstvo jeho mysle. Tento čin bol vykonaný bez Einsteinovho súhlasu a dodnes vyvoláva etické otázky.

3. Za všetko môže kompas
Mimoriadne nadšenie mu spôsobil kompas, ktorý získal od otca ako päťročný. Fascinovalo ho, že sa ručička vždy otočila na sever, aj keď s kompasom pohyboval. Môžeme sa domnievať, že toto bol ten impulz, ktorý v ňom vyvolal záujem o vedu.
4. Prepadol z matematiky?
Toto je absolútny mýtus, ktorý sa však šíri mnoho rokov. Nielenže neprepadol z matematiky, ale bol v nej výnimočný. Už pred pätnástym rokom ovládal diferenciálny a integrálny počet. Aj vy ste sa teraz pozastavili nad tým, že neviete, o čo ide?
5. Záhada jeho dcéry
Údajne ešte pred svadbou s Milevou Marićovou, jeho prvou manželkou, sa dvojici mala narodiť dcéra. Niektoré zdroje tvrdia, že zomrela na šarlach ako batoľa, iné naznačujú, že bola daná na adopciu a žila v utajení.
Okrem nej mali ešte dve deti. Hans Albert Einstein zomrel v roku 1973 a bol inžinierom v oblasti hydrauliky a profesorom na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Tretím dieťaťom bol syn, Eduard Einstein, ktorému ešte v mladosti diagnostikovali schizofréniu. Strávil väčšinu života v psychiatrických zariadeniach vo Švajčiarsku a nikdy nemohol viesť samostatný život.
6. Mohol byť prezidentom
Možno iba málokto vie, že Einstein mohol byť prezidentom. V roku 1952, po smrti prvého izraelského prezidenta Chaima Weizmanna, mu bola ponúknutá možnosť stať sa jeho nástupcom. Ako je už známe, túto ponuku odmietol, keďže to nebol smer, ktorým by sa chcel uberať. Napriek tomu medzi politikmi vzbudzoval obavy. FBI si na neho dokoncia viedla spis s viac ako 1 400 stranami.
7. Nobelova cena
Aj keď sa preslávil teóriou relativity, slávne vedecké ocenenie získal za fyziku a za vysvetlenie fotoelektrického javu, ktorý bol jedným z kľúčových objavov v kvantovej fyzike. To viedlo k základom mnohých dnes moderných technológií, ako sú solárne panely, lasery, digitálne kamery a polovodičové technológie.

8. Nebral sa vážne
Mnohí by si boli mysleli, že vedec jeho rozmerov, nemá zmysel pre humor. Opak je však pravdou. Einstein bol známy aj svojím zmyslom pre humor a často hovoril vtipné poznámky. Jedným z jeho zvláštnych zvyklostí bolo, že si odmietal obliekať ponožky. Tvrdil, že sú zbytočné.
9. Mal aj hudobné nadanie
Okrem svojho pozoruhodnému IQ, je fascinujúce i to, že bol dobrým hudobníkom. Hral na husliach od detstva a tvrdil, že jeho myšlienkové procesy často fungovali na princípe hudobných harmónií. Najviac obdivoval Mozarta.
10. Známe výroky
Počas svojho života povedal mnoho inšpiratívnych a vtipných výrokov, ktoré sa dodnes citujú. Najznámejší výrok je „Každý je génius. Ale ak budete súdiť rybu podľa jej schopnosti vyliezť na strom, bude celý život veriť, že je hlúpa.“ Iným známym je aj „Len dve veci sú nekonečné – vesmír a ľudská hlúposť. A tým prvým si nie som taký istý.“
Zdieľať na
Zdieľaní