Vek je len číslo: Uhádnete, koľko rokov má najstarší atlét na týchto ZOH?

ruka držiaca medailu

Zimné olympijské hry budú trvať od 4. do 20. februára 2022 a uskutočnia sa v Pekingu (Zdroj: Freepik/naypong)

Svet súťažných športov kladie veľký dôraz na mládež, keďže mladší športovci sú častejšie omnoho rýchlejší, silnejší a energickejší. To avšak neznamená, že dariť sa nemôže aj starším generáciám. Poďme sa spoločne pozrieť na zoznam najstarších olympionikov súťažiacich na Zimných olympijských hrách v roku 2022 v Pekingu, ktorí vám dosvedčia, že nik nie je „príliš starý“ na to, aby mohol robiť to, čo ho baví.

Claudia Pechstein, 49

Oficiálne najstaršou zimnou olympioničkou na olympijských hrách v roku 2022 je nemecká rýchlokorčuliarka Claudia Pechsteinová. Pechsteinovej prvé olympijské hry sa konali v Albertville v roku 1992 a teraz je jedinou ženou, ktorá sa zúčastnila ôsmich zimných hier. Za dlhé roky kariéry sa športovkyni podarilo vyhrať päť zlatých medailí v behu na 3000 a 5000 metrov a celkovo deväť olympijských medailí. Okrúhly vek 50 rokov oslávi Pechsteinová 22. februára.

Jennifer Jones, 47

V tomto roku súťaží Jennifer Jones ako najstaršia členka curlingového tímu Kanady. Jej dlhá športová kariéra so sebou priniesla nemálo úspechov. Jonesová je dvojnásobnou majsterkou sveta, šesťnásobnou národnou šampiónkou a z olympijských hier 2014, konajúcich sa v ruskom Soči, si odniesla olympijské zlato.

Silvana Tirinzoni, 42

Vo veku 42 rokov je curlerka Silvana Tirinzoni najstaršou členkou švajčiarskeho tímu a tohto roku sa vracia na svoje druhé olympijské hry v snahe získať svoju prvú olympijskú medailu a reprezentovať Švajčiarsko. Z majstrovstiev sveta v roku 2019 si Tirinzoni odniesla jednu medailu a taktiež sa môže pochváliť európskou striebornou medailou z roku 2018 či päťnásobným švajčiarskym majstrovským titulom.

Nick Baumgartner, 40

Najstarším členom tímu USA je Nick Baumgartner, rodák z Michiganu, ktorý tento rok oslávil vek 40 rokov. Keď bude Baumgartner vo februári súťažiť v Pekingu, bude ísť o jeho štvrté súťaženie na zimných olympijských hrách. Olympionik v snowboardcrosse na ZOH v roku 2018 skončil štvrtý. „Štvrté miesto bolo blízko, tak blízko, ako ste sa len mohli dostať,“ povedal Baumgartner, „no chcem jednu z tých medailí. To jediné chýba. Nie je to potrebné, pretože moja kariéra bola úžasná, ale dal som si túto prácu z nejakého dôvodu.“

John Shuster, 39

Olympijskú zlatú medailu chce tohto roku získať aj John Shuster, americký curler a rodák z Minnesoty. Na OH v roku 2006 v talianskom Turíne získal so svojím tímom vôbec prvé olympijské zlato, no na posledných troch zimných hrách už rovnaký úspech nezaznamenal. Aj keď sa v roku 2010 na olympijských hrách umiestnil s tímom poslednom mieste, nevzdáva sa nádeje. „Všetci v našom tíme, všetci sme bojovníci,“ povedal Shuster pre platformu Star Tribune v novembri.

Steve Nyman, 39

Steve Nyman miluje čas strávený na horách. V čase, keď nesúťaží ako alpský lyžiar, rád trávi čas objavovaním prírody so svojou manželkou Charlotte a dcérou Nell. Lyžovať začal, keď mal len 2 roky a pretekať začal už v ôsmich rokoch. Aj keď na troch predchádzajúcich olympijských hrách medailu nezískal, pevne dúfa, že sa mu podarí presadiť tohto roku.

Eric Staal, 37

Najstarším členom kanadského hokejového tímu je tridsaťsedemročný Eric Staal. Staal sa zdôveril platforme CBC News, že si v skutočnosti nemyslel, že sa tento rok hier vôbec zúčastní, najmä kvôli pandémii koronavírusu. Jeho cieľom bolo po zrušení obmedzení vrátiť sa do NHL, keď mu odrazu poskytli možnosť reprezentovať svoju krajinu na olympijských hrách v Pekingu.

Lindsey Jacobellis, 36

Keď Lindsey Jacobellis prvýkrát debutovala ako pretekárka v snowboardcrosse na Zimných olympijských hrách v Turíne 2006, podarilo sa jej získať striebornú medailu. Odvtedy na majstrovstvách Svetového pohára skončila šesťkrát v prvej päťke a teraz sa kvalifikovala na svoje piate zimné olympijské hry. Jacobellis sa vyjadrila, že by najradšej na snowboarde jazdila neustále. Jej starší brat Ben Jacobellis, tiež profesionálny snowboardista, ju s touto záľubou oboznámil prvýkrát, keď mala len 10 rokov a odvtedy sa to s ňou tiahne až doteraz.

Shaun White, 35

Legendárny snowboardista Shaun White mieri na Zimné olympijské hry v Pekingu v roku 2022 ako najstarší človek, ktorý kedy súťažil ako jazdec na U-rampe za tím USA. Tento trojnásobný zlatý medailista sa otvorene vyjadril o tom, že tieto zimné hry budú jeho posledné, no i napriek tomu má veľké očakávania.Zdroj: plnielanu.sk, romper.com
Odporúčame