Týždeň slovenských knižníc: Prichádza najväčšie knihovnícke podujatie plné zaujímavých aktivít pre všetkých milovníkov kníh!

Týždeň slovenských knižníc

Týždeň slovenských knižníc sa tento rok zameria na EKO knižnice (Zdroj: Freepik/user17581499)

Týždeň slovenských knižníc je najväčšie knihovnícke podujatie. Na čitateľov čakajú rôzne aktivity či stretnutia s autormi. Otvoria ho online a hlavnou témou budú EKO knižnice. Akcia sa bude konať od 28. februára do 6. marca, a to pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých“.

Návštevníkov podujatia čaká bohatý program

Organizátori knihovníckeho podujatia, ktoré je najväčšie na Slovensku, avizujú, že na čitateľov čakajú rôznorodé aktivity, ktoré im knižnice pripravili. Niektoré stretnutia s autormi viacerých kníh sa budú konať aj naživo, iné knižnice budú tieto stretnutia realizovať na svojich sociálnych sieťach. Slávnostné otvorenie tohto celoslovenského ročníka, ktorý je už  23. v poradí, sa uskutoční online o 13.00 h na sociálnych sieťach Slovenskej asociácie knižníc (SAK).

Kampaň má prostredníctvom množstva rozličných aktivít zviditeľniť knižnice a vydvihnúť, že patria medzi významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, ktoré prispievajú k rozvoju znalostí a inteligencie našej spoločnosti. „Knižnice 21. storočia nadväzujú na svoje historicky overené miesto v spoločnosti a zároveň sú modernými inštitúciami s aktívnym vplyvom na spoločenský a kultúrny rozvoj obcí, miest, regiónov i krajov,“ poznamenal Ondrej Látka zo Slovenskej asociácie knižníc.

Do pozornosti sa dáva ekológia a ochrana životného prostredia 

Knižnice flexibilne reagujú na konkrétne a momentálne potreby používateľov nielen čo sa týka ich kamenných priestorov, ale práve čoraz viac aj prostredníctvom internetu. Týždeň slovenských knižníc si preto tento rok vybral ako hlavnú tému EKO knižnice. Organizátori takto chcú tohtoročným podujatím pripomenúť a odpovedať aj na potreby ochrany životného prostredia. Chcú taktiež poukázať na to, že činnosť a správanie, s ktorým sa v knižniciach stretávame, môže byť aj šetrnejšie k životnému prostrediu.

Ondrej Látka ďalej poznamenal, že otvorenie knihovníckeho podujatia bude tradične spojené s odovzdávaním ceny SAKAČIK, pomocou ktorej Slovenská asociácia knižníc odmení niektorú z členských knižníc zapojených do projektu, a to za jej aktívnu činnosť, respektíve za prípravu nejakého významného podujatia alebo uskutočnenia významného činu v minulom roku 2021.Odporúčame