5-dňová výzva na zdvihnutie nálady: Tieto body zmenia celý váš život

staršia pani sa teší

Táto výzva môže zlepšiť váš život (Zdroj: Freepik/karlyukav)

Cítite v poslednej dobe stres a nervozitu z celkovej situácie a prichádzajúcich sviatkov? Skúste jednoduchú 5 dňovú výzvu, ktorá zmení váš život. Jasný spôsob ako dosiahnuť zlepšenie psychickej pohody a dobrej nálady je podľa portálu CNN vec, ktorú máme všetci – vďačnosť. V tomto smere prebehlo niekoľko štúdií a všetky naznačujú, že byť v živote pokorný a vďačný môže znížiť riziko depresie.

Vedci taktiež predpokladajú, že takýto prístup k životu zvyšuje jeho kvalitu a celkovú spokojnosť. Skúste si nasledujúce body z výzvy zapisovať na papier a sem-tam sa k nim vrátiť. Táto výzva totiž síce trvá len päť dní, ale môžete si ju zakomponovať do svojho každodenného života.

Sústreďte sa na svoje zmysly

V tomto prípade nejde o vlastnenie materiálnych vecí. Potešenie zmyslom môže prísť napríklad ovoňaním kytičky alebo čerstvo zaliatej šálky kávy. Vaše oči môže potešiť odraz v zrkadle alebo panoráma mesta. Ústa a sluch zase pekné slová či získaný kompliment. Skúste sa počas 5 dní sústrediť na všetky stimuly, ktoré vaše zmysly prijímajú.

Vyskúšajte dychové cvičenia

Keď stojíte pred nejakou výzvou alebo náročnou situáciou, určite sa aj vy zhlboka nadýchnete. Skúste dychové cvičenia praktizovať každý deň a vedome. Zhlboka sa nadýchnite a predstavte si, že vzduch zapĺňa celé vaše telo teplom. S výdychom sa zase dostáva preč všetka zlá energia a stres. Toto cvičenie skúste robiť aspoň 10 minút denne.

Spomínajte na svoju minulosť

Každý má vo svojej minulosti situácie, ktoré boli náročné. Hoci to môže na prvý pohľad vyzerať kontraproduktívne, skúste sa k týmto zážitkom vrátiť. Nepripomínajte si však len smútok, ale zamerajte sa na tri veci, ktoré ste si z týchto situácii odniesli. Posilnili vás? Pomohli vám v rozkvete? Zmenili vás?

Ukážte vďačnosť iným

Napíšte si na papier mená troch ľudí, za ktorých ste vďačný a nesmierne si ich vážite. Následne im to dajte vedieť. Môžete im poslať krátku správu, e-mail alebo list či pohľadnicu. To, že vyčarujete úsmev na tvári im, zaručene zlepší život aj vám. A možno vám túto milú pozornosť opätujú.

Sústreďte sa na maličkosti

Tak isto ako pri prvom bode tejto päť dňovej výzvy, aj tu sa zameriame na maličkosti. Tentokrát sa skúste zamerať aspoň na dve situácie, kedy vám niekto pomohol alebo urobil malé gesto, ktoré vás potešilo. Môže to byť napríklad úsmev pani predavačky alebo pozdrav od suseda. Jednoducho niečo, čo vám vyčaruje úsmev na tvári.

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame