5 krokov pre boj s kilami navyše: Začnite ešte dnes!

Ovocné šťavy

thinkstockphotos.com

Aj vám sú v poslednom čase nohavice akési užšie a tričko sa zmenilo z voľného na vašu druhú kožu? Nezatvárajte oči pred krutou pravdou – priberáte. Nebojte sa, nie ste v tom sami. Je však načase v tejto oblasti niečo podniknúť. Čím ďalej totiž budete pred realitou zatvárať oči, tým zložitejšia cesta k vašej štíhlej postave bude. Pomôcť vám môže našich pať tipov.

1. Naučte sa variť

Keď totiž človek varí, uvedomuje si, aké potraviny a prísady do jedla dáva. A ak niekto nevie variť, je dôležité venovať aspoň pozornosť tomu, čo kupuje. A čítať etikety na tovaroch, napríklad koľko je vo výrobkoch cukru a tuku.

2. Používajte menšie taniere

Gastronómia sa stala módou, rovnako ako spôsob stolovania. Šéfkuchári majú v obľube svoje kulinárske výtvory servírovať na veľkých tanieroch, ktoré sa tak stali módou aj v domácnostiach. Na rozdiel od luxusných reštaurácií si ale ľudia doma na ne naložia oveľa väčšie porcie. Podľa štúdie americkej Cornellovej univerzity môže človek pri používaní taniera o veľkosti 25 centimetrov znížiť za rok svoju váhu o osem kíl.


Mohlo by vás zaujať: Zmeňte svoje zvyky a schudnite: Zhodiť kilá sa tentokrát podarí aj vám


3. Hýbte sa – aspoň trochu

Už aj dvadsaťminútové cvičenie každý deň sa môže prejaviť na znížení váhy. A nie je potrebné chodiť do posilňovní či platiť za všelijaké kurzy, aj pravidelná dlhšia rýchlejšia chôdza môže priniesť výsledok. A keď niekto nemôže cvičiť, mal by byť aspoň na nohách. Ak človek len sedí v práci, v aute a pri televízore, metabolizmus funguje len na minimálnej úrovni. Pre ľudské bytosti je prirodzené byť na nohách a v pohybe.

4. Neospravedlňujte prejedanie sa

Mám ťažké obdobie, tak si snáď môžem dopriať koláčik či dva navyše, nie? Áno, ak si ich doprajete raz za dva týždne, prosím. Ak tak robíte každý deň, či ešte horšie večer, ste na najlepšej ceste k obezite. Aj to, že by tehotná žena mala jesť za dvoch, je mýtus. Vývoj plodu závisí na zdraví ženy a nadmernou konzumáciou môže nastávajúca matka dieťaťu spôsobiť „obezitu druhého typu“. Ak chcete niečoho jesť viac, vyberajte zeleninu, ovocie, oriešky (tiež len v primeranom množstve) a podobne.


Mohlo by vás zaujať: Chcete konečne schudnúť? Zistite, aký ste jedák a zatočte s kilami navyše


5. Vyhľadajte pomoc

Pre obézneho človeka býva ťažké nájsť dostatočnú motiváciu pre chudnutie. Preto je dobré nechudnúť sám, ale obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí pomôžu. Pre začiatok sú vhodné dietologické strediská či kurzy cvičenia. Možnosťou je tiež hľadať pomoc na internete. Fóra na sociálnych sieťach sú dobrým miestom, kde môžeme zdieľať svoje obavy či rady s inými ľuďmi.


Snažíte sa schudnúť? Čo vám pri diéte najviac pomáha? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, BBC
Odporúčame