5 mýtov o rakovine prsníka: Čo je pravda a čo len výmysel?

Žena

thinkstockphotos.com

V súvislosti so zákernou rakovinou sa každý deň z médií či od známych dozvedáme nové informácie. Táto choroba je predmetom mnohých výskumov, niektoré „fakty“ o nej však natoľko zľudoveli, že ich berieme ako pravdivé, hoci také vôbec nemusia byť. Medzi tie druhy, ktoré sú popretkávané najväčším počtom mýtov patrí najmä ženský postrach číslo 1 – rakovina prsníka. Ktoré informácie týkajúce sa tohto ochorenia teda netreba brať až tak vážne?

O rakovine prsníka ste toho už určite počuli dosť. Nie vždy sú však „zaručené“ informácie naozaj pravdivé a vedecky či štatisticky podložené. Tak ako to teda je – čo je pravda a čo len mýtus?

Mýtus 1: Rakovina prsníka je do veľkej miery genetická záležitosť

Určite aj tu hrá rolu aj genetika, avšak len v relatívne nízkych 5 – 10 % prípadov. Prsty v tom majú zmutované gény, konkrétne gén BRCA 1 a BRCA 2. Ženy, u ktorých zistia tieto mutácie, majú omnoho vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich objaví rakovina prsníka. Možno si pamätáte, že herečka Angelina Jolie si dala pred časom odstrániť obidve svoje prsia a nahradila ich silikónmi. Urobila tak práve preto, lebo sa u nej našiel spomínaný gén. Vedci stále nevedia zistiť presnú príčinu vzniku rakoviny prsníka. Najväčší tieň podozrenia ale padá na zlé životné podmienky, životosprávu, príliš veľa stresu, obezitu a fajčenie.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prsníka trápi milióny žien: Takto znížite riziko jej vzniku na minimum!


Mýtus č. 2: Ženy s malými prsiami majú nižšie riziko

Veľkosť podprsenky nehrá absolútne nijakú úlohu v tom, aké je riziko, že ochoriete na toto zhubné ochorenie. Rakovina vzniká v bunkách prsného tkaniva a to, čo robí prsia väčšie či menšie, je len tuk. Preto je pravidelné absolvovanie lekárskych prehliadok rovnako dôležité pre ženy s malými aj veľkými prsiami. Pomedzi ne by ste si tiež mali sama doma robiť aspoň raz mesačne samovyšetrenie prsníkov.

  • Ako si spraviť samovyšetrenie prsníkov? Najlepšie sa vykonáva v sprche. Namydlite sa a jednu ruku dajte za hlavu. Druhou rukou si vyšetrite prsník krúživými pohybmi, ako aj pohybmi od bradavky smerom k vonkajším okrajom prsníkov. Vymeňte ruky a vyšetrite aj druhý prsník.

Mýtus č. 3: Rakovina prsníka sa vždy prejaví hrčkou

Bohužiaľ, ani to nie je pravda. Asi 10% žien s rakovinou prsníka si nenašlo nijakú hrčku. A preto rovnako ako je dôležité samovyšetrovanie, je dôležité aj lekárske vyšetrenie, ktoré môže rakovinu odhaliť aj bez toho, že si nájdete hrčku. Zákerný problém však môžu naznačiťaj iné príznaky:

  • zmena vzhľadu bradaviek
  • zmena veľkosti alebo tvaru prsníka
  • vyššia citlivosť alebo bolestivosť
  • výtok z bradavky
  • opuchnuté, červené prsia alebo bradavky

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Mýtus č. 4: Mladé ženy nedostanú rakovinu prsníka

Je síce pravda, že počet prípadov rakoviny prsníka stúpa najmä s vekom a najviac prípadov je zaznamenaných u žien po menopauze, no to neznamená, že ju nemôže dostať aj hociktorá mladá žena. V dnešnej dobe už nie je bohužiaľ nič výnimočné, ak sa na ňu liečia aj mladšie ako 30 ročné ženy. Vek pacientok s rakovinou prsníka sa alarmujúco posúva stále viac smerom nadol.

Mýtus č. 5: Deodoranty a antiperspiranty spôsobujú rakovinu prsníka

Jeden mýtus hovoril o tom, že keď dezodorant zabráni poteniu, toxíny zostanú v tele, nahromadia sa v lymfatických uzlinách a spôsobia rakovinu. Druhý zas tvrdil, že dezodoranty obsahujú nebezpečné súčasti, napr. hliník a parabény, ktoré môžu spôsobovať zhubné ochorenie. Súvislosť medzi rakovinou prsníkov a používaním týchto hygienických pomôcok sa však nepotvrdila. Naopak, vedci z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattli v štúdii z roku 2002 zistili, že medzi nimi nie je nijaká spojitosť.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s rakovinou prsníka? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame