5 praktických tipov pre vodičky: Ako jazdiť bezpečnejšie?

Žena v aute za volantom.

Dávajte si za volantom pozor na zbytočné chyby. Zdroj: Getty Images

Nezáleží na tom, či jazdíte autom každý deň alebo za volant sadáte len príležitostne. Ak sa chcete do cieľa svojej cesty dostať čo najkomfortnejšie a najbezpečnejšie, mali by ste myslieť na viacero dôležitých vecí. Poradíme vám, ako môžete znížiť riziko toho, že sa stanete účastníčkou dopravnej nehody.

Pozornosť za volantom je veľmi dôležitá

V roku 2022 sa na slovenských cestách stalo 12 065 dopravných nehôd, pričom až 5 058 bolo spôsobených tým, že vodič sa nevenoval vedeniu vozidla. 12 % nehôd zapríčinila nedovolená rýchlosť jazdy, 5 % nesprávne otáčanie sa a cúvanie. Z týchto štatistík vyplýva, že ak chcete jazdiť bezpečne, mali by ste sa v prvom rade sústrediť na okolitú premávku a samotné šoférovanie.

Čokoľvek, čo odpútava vašu pozornosť od cesty, môže v konečnom dôsledku vyústiť do zbytočných kolízií. Minulý rok bolo až 179 nehôd spôsobených tým, že vodič nebol schopný viesť vozidlo pre úraz, chorobu alebo únavu. Preto ak sa necítite fit, radšej za volant nesadajte.

Štatistika nehôd.
Najčastejšie príčiny dopravných nehôd na Slovensku v roku 2022. Zdroj: www.minv.sk

Akých chýb sa dopúšťajú ženy pri šoférovaní?

Každá z nás sa pri šoférovaní občas dopúšťa prešľapov, ktoré sa zvyčajne skončia bez ujmy na majetku a zdraví. Raz sa však môže stať, že zapríčiníte nehodu. Vodičky sa dopúšťajú aj týchto chýb:

Príliš opatrná jazda

Ak si za volantom ešte veľmi neveríte, vždy je lepšie jazdiť pomalšie než rýchlejšie. Aj príliš pomalá a opatrná jazda však môže spôsobiť problémy. Ostatní vodiči často stratia trpezlivosť, predbiehajú v neprehľadných úsekoch, prípadne začnú trúbiť, čím vám spôsobia zbytočný stres. A riziko nehody ihneď stúpa. Snažte sa preto udržiavať primerané tempo jazdy.

Nesprávne nastavenie sedadla

Mnohé vodičky podceňujú správne nastavenie posedu. Buď sedia príliš blízko pri volante, alebo, naopak, neupravia si pozíciu sedadla a následne dobre nedosiahnu na pedále a nevidia von. Venujte tomu čas – ide predsa o vašu pohodu za volantom a pri šoférovaní potrebujete ideálny výhľad.

Nepozornosť za volantom

Líčenie sa za volantom, úprava vlasov či dozeranie na dieťa na zadnom sedadle počas šoférovania. To všetko sú veci, ktoré môžu vyústiť do vážnej nehody. Dávajte si preto na ne veľký pozor a radšej sa zbytočne nerozptyľujte. Pamätajte, že základom je prehľad o cestnej premávke.

5 tipov, ako jazdiť bezpečnejšie

Ak vám skutočne záleží na bezpečnosti, odporúčame vám dodržiavať nasledujúce praktické tipy pri každej jazde autom:

1. Ukotvite batožinu

Všetky veci, ktoré prevážate v aute, sa snažte uložiť tak, aby sa nepohybovali. Kabelku či telefón si neodkladajte na spolujazdcovo sedadlo, keďže pri prudšom brzdení alebo zatáčaní ľahko spadnú na zem. Využite odkladacie priestory v aute a väčšie predmety radšej ukladajte zásadne do kufra, nie na podlahu v interiéri alebo na sedačky. Každý, aj menší predmet, iba voľne položený v interiéri sa pri prudkom náraze auta môže začať nekontrolovateľne pohybovať a ublížiť pasažierom.

2. Správne nainštalujte detskú sedačku

Pokiaľ to vaše auto dovoľuje, odporúčame kúpu moderných detských autosedačiek, ktoré sa pripevňujú k sedadlu pomocou úchytov ISOFIX. Tie sa považujú za bezpečnejšie a praktickejšie ako staršie verzie sedačiek kotvené pomocou bezpečnostného pásu.

Pri inštalácii sedačky pre najmenšie deti, tzv. „vajíčka“, na predné sedadlo v protismere jazdy nezabudnite deaktivovať airbag pred spolujazdcom. Návod na jeho vypnutie nájdete v používateľskej príručke k svojmu autu. Detskú autosedačku inštalujte vždy v súlade s manuálom výrobcu.

NEHRAJ SA NA HRDINU!Ministerstvo dopravy SR

Posted by BECEP – Bezpečnosť cestnej premávky on Sunday, March 26, 2023

3. Zaistite si správny výhľad

Ak má vaše auto výškovo nastaviteľné sedadlá, dajte si ich do takej polohy, aby ste dobre videli smerom vpred i do strán. Pozdĺžne si ho posuňte tak, že keď naplno stlačíte pedál spojky alebo brzdy, stále budete mať nohu trochu pokrčenú v kolene. Zároveň keď sa úplne opriete chrbtom o operadlo a vystriete ruku pred seba, zápästím by ste sa mali dotýkať vrchnej časti volantu. Upravte si aj pozíciu vonkajších spätných zrkadiel a vnútorného spätného zrkadla.

4. Pozerajte sa do všetkých smerov

Pri šoférovaní nehľaďte stále len pred seba. Pravidelne kontrolujte aj spätné zrkadlá a situáciu na bokoch auta. Pri zmene jazdných pruhov a hlavne pri odbočovaní doprava sa radšej dvakrát pozrite, či náhodou v mŕtvom uhle spätných zrkadiel nemáte motorkára alebo cyklistu.

5. Prispôsobte rýchlosť premávke

Nejazdite rýchlejšie, ako povoľujú predpisy a dopravné značky, no zároveň nebuďte „brzdou“ plynulej premávky. Snažte sa držať krok s ostatnými vozidlami, ktoré idú podľa predpisov. Zamedzíte tak zbytočnej nervozite iných vodičov a bude sa vám jazdiť oveľa príjemnejšie.

K Vízii nula môžeme prispieť všetci

Snažte sa byť na cestách tolerantnejší, opatrnejší, vyvarujte sa stresu a hlavne jazdite zodpovedne. Spoločne totiž môžeme prispieť k medzinárodnej iniciatíve Vízia nula, na ktorú upozorňuje aj Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (v skratke BECEP), ktoré je súčasťou Ministerstva dopravy SR. To sa snaží ovplyvňovať postoje a správanie účastníkov cestnej premávky a pomôcť k vytváraniu bezpečného dopravného priestoru.

 

V rámci Vízie nula sa považuje za neprijateľné, aby došlo k usmrteniu alebo vážnemu zraneniu účastníkov cestnej premávky pri dopravných nehodách. A čo je hlavným cieľom pre celú Európsku úniu vrátane Slovenska? Aby sa do roku 2050 bezpečnosť v cestnej premávke čo najviac priblížila k nulovej úmrtnosti pri dopravných nehodách a nulovému počtu ťažkých zranení pri dopravných nehodách.

Viac tipov na bezpečnú jazdu

BECEP - Vízia nula.
K Vízii nula môžeme prispieť všetci. Zdroj: BECEP
Zdroj: PR článok
Odporúčame