5 tipov pre kolená bez bolesti: Treba ich chrániť pred poškodením

Muž

thinkstockphotos.com

Každé poškodenie kolien, či už spôsobené úrazom alebo kombináciou drobných poranení, má negatívny vplyv na funkciu kolenného kĺbu. Ten už nie je schopný vyrovnať sa s určitými pohybovými aktivitami tak, ako zdravý kĺb. Nadmerná záťaž, prudké dopady a obraty, to sú činitele, ktoré mu škodia najviac. Ako by sme mali svoje kolená chrániť, aby nám slúžili čo najlepšie?

Hmotnosť sa prejavuje

Kolená a bedrá sú hlavnými nosnými kĺbmi ľudského tela. Kolenný kĺb patrí zároveň aj medzi najzložitejšie kĺby a najčastejšie pri ňom dochádza k zraneniam. Je to preto, že váha vrchnej polovice tela sa prenáša na kolená a znásobuje sa váhou stehenných kostí.

Len počas chôdze môžu sily pôsobiace na kolená predstavovať až 5-násobok telesnej hmotnosti. Pri náročnejších aktivitách, keď sú kĺby v neprirodzených uhloch, alebo tiež pri tvrdom dopade na zem, sú kolená zaťažované ešte viac. Dokonca, môžu na ne pôsobiť sily až 12-násobne väčšie ako je hmotnosť jednotlivca.

Ak pracujú mechanizmy chrániace kĺby správne (najmä menisky, tekutina v kĺbovom puzdre…), kolená by mali zostať zdravé. Neustále preťažovanie kolien, poranenia či zápalové ochorenia môžu však chrupavku poškodiť alebo opotrebovať. Často je následkom natrhnutie meniskov a vznik dlhodobých degeneratívnych ochorení, napríklad artrózy.


Mohlo by vás zaujímať: Pukanie a bolesť kolien? Skúste obklady či masáž a vhodné potraviny


Úhlavný nepriateľ kolien

Viete, že kvôli nadváhe je nutné vykonať zhruba polovicu všetkých chirurgických rekonštrukcií chrupavky? Aj nepatrný prírastok na váhe môže podstatne zvýšiť zaťaženie kolien. Pri pohybe zintenzívňuje záťaž podporných svalov a väzov. S tým súvisí i vyššie riziko zranenia, akým je vyvrtnutie, natrhnutie väzov a podobne. Ak už je kĺb poškodený, urýchľuje sa priebeh degenerácie jeho častí.

V prípade akéhokoľvek nesprávneho postavenia kĺbu umocňuje nadmerná hmotnosť jeho dôsledky. Podľa vedcov z Bostonskej univerzity sa u ľudí s artrózou, ktorí majú kolená mierne vybočené či vbočené (do O alebo do X), každé zvýšenie indexu telesnej hmotnosti o 0,2 prejaví až v 8-percentnom zhoršení ich stavu. Ľuďom s rovnými kolenami také veľké riziko po miernom pribratí nehrozí. Správne postavenie častí kĺbu má teda významný vplyv na rovnomerné rozloženie váhy tela.

Vyššie BMI = vyššie riziko

Ak chcete zistiť, či by ste mali schudnúť alebo pribrať, pomôže vám index telesnej hmotnosti. BMI (Body Mass Index) je užitočná pomôcka na určenie najvhodnejšej hranice hmotnosti, ktorá zodpovedá vašej telesnej výške.

Vypočítate ho ľahko: vydeľte svoju hmotnosť v kilogramoch výškou v metroch na druhú. Napríklad žena vážiaca 53 kg s výškou 1,67 m bude mať BMI: 53 / (1,67 x 1,67) = 19. Vzhľadom na výšku je to primeraná hmotnosť.

Pri hodnote BMI od 18,5 do 25 je zdravotné riziko najmenšie. Ak je BMI vyšší ako 25 (hranica bezpečnej hmotnosti), kolená sú vystavené prípadným problémom. Štúdia vedcov z Univerzity v Utahu z roku 2005 preukázala, že u mužov s BMI 27,5 a u žien s BMI 25 existuje 3-krát väčšie riziko vzniku trhlín meniskov, ako u ľudí s BMI pod 25.  Navyše, každý kilogram nad ideálnu hmotnosť zvyšuje riziko artrózy o 9 – 13 %.


Mohlo by vás zaujímať: Úľava pre boľavé kolená: Pomôžte si týmito prírodnými zázrakmi


5 tipov na ochranu vašich kolien

  1. Jedzte zdravo a cvičte: Aby nadváha u vás nemala šancu, snažte sa kombinovať zdravú, vyváženú stravu s pravidelným cvičením na zlepšenie krvného obehu. Vhodné aktivity, akými sú napríklad plávanie, chôdza, bicyklovanie alebo jóga, vaše kĺby nebudú nadmerne zaťažovať. Podporia snahy schudnúť a pomôžu posilniť vnútorné väzivá kolena a svaly v jeho okolí.    
  1. Vyhýbajte sa tvrdým dopadom a prudkým pohybom: Ide najmä o športy, pre ktoré sú typické opakované nárazy, časté obraty, náhle pohyby okolo jednej nohy, rýchle štarty a zastavenia, teda futbal, basketbal, tenis, squash či beh. Zvyšujú riziko burzitídy (zápal mazových vačkov v kolene), ale aj bolestí holenných kostí a zápalov Achillových šliach. Je pri nich i vyššia pravdepodobnosť natrhnutia meniskov.
  1. Noste vhodnú obuv: Vyberajte si pohodlné topánky, ktoré vašim nohám poskytnú dostatočnú oporu a dokážu tlmiť nárazy. V prípade, že máte záľubu v turistike, potom sú kvalitné turistické topánky nevyhnutnosťou. Ak máte problémy s kolenami, ale nemienite sa tejto aktivity vzdať, zvážte zakúpenie palíc. Pomôžu vám kĺby čiastočne odľahčiť.
  1. Nezabúdajte na ortézu: Bandáže a ortézy veľmi dobre poslúžia po zranení, operácii kolena alebo pri boľavých väzoch. Dnes sú už bežne dostupné v obchodoch so športovými potrebami alebo zdravotnými pomôckami. Kolenné ortézy sú väčšinou vyrobené z neoprénu, prípadne iného pružného materiálu. Zabezpečujú vonkajšiu fixáciu kolena. Zmierňujú citlivosť a zamedzujú opuchu tak, že koleno spevnia a udržujú ho v teple. Na kĺb pôsobia priaznivým tlakom. Aby však ortéza plnila svoj účel, treba ju nosiť pri každej činnosti, ktorá vystavuje kolená riziku poranenia. Ani tá najbezpečnejšia vonkajšia fixácia ale neochráni vaše kolená, ak na ne budete klásť neprimerané požiadavky.
  1. Nepreháňajte to s kľačaním: Táto dlhodobá záťaž môže viesť k burzitíde alebo vytlačeniu jabĺčka. Ohrození sú hlavne ľudia, ktorých práca si vyžaduje časté a dlhé kľačanie. Ide tak primárne o inštalatérov, ľudí pracujúcich s podlahami alebo mechanikov. Ak medzi vaše záľuby patrí záhradka, buďte taktiež opatrní. Kolená si neprimerane dlhou polohou zbytočne nepreťažujte. 

Ako sa o svoje kolená staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame