Ako sa vyrovnať s jesennou pochmúrnou náladou? Máme pre vás niekoľko tipov

Staršia smutná pani

Poradíme vám, ako bojovať s jesennou pochmúrnou náladou (Zdroj: Freepik/iren_maslak)

Jeseň je v plnom prúde a aj na naše územie prišli upršané a chladné dni. Počas takýchto chvíľ nám prirodzene klesá energia, nálada a môže sa dostaviť aj nevysvetliteľný smútok. Je to však úplne prirodzené. S depresívnymi pocitmi a pochmúrnou náladou sa dá bojovať. Poradíme vám, ako.

Dôležité je pravidelne športovať. Na jeseň prirodzene zlenivieme a najradšej by sme sa uložili na zimný spánok. Netreba však podliehať takýmto pocitom. Aby ste zostali vo forme, ideálne je čas od času telo poriadne rozhýbať. Nemusí to nutne znamenať obrovský športový výkon. Aj ľahká prechádzka, joga alebo cvičenie na doma splní svoj účel.

Dôležitý je relax

Prečo je však pohyb kľúčový pre zlepšenie nálady? Počas fyzickej aktivity mozog uvoľňuje látky nazývané endorfíny, známe aj ako hormóny šťastia. Ich účinkom je vyvolanie pocitu pohody a dobrej nálady. Vôbec pritom nezáleží, akú aktivitu vykonávate. Dôležité však je, aby bola pravidelná a trvala aspoň 30 minút.

Aby ste si predĺžili pozitívny účinok fyzickej aktivity, dôležitý je aj kvalitný relax. Vaše telo sa uvoľní a zaručí vám dobrý spánok. Obzvlášť na jeseň je táto forma aktivity nesmierne dôležitá, pretože nám klesá energia. Spomaľte svoj rytmus a sústreďte sa len na svoje telo a dušu. Prospešné je aj správne dýchanie, ktoré je výborným antistresovým nástrojom.

Myslite na správnu stravu

Na našu náladu vo veľkom vplýva aj to, čo prijímate. Akonáhle sa dni začnú skracovať, máme tendenciu prijímať viac tukov a cukrov. Najlepším spôsobom ako sa zbaviť pochmúrnej nálady je pestrá a vyvážená strava. Ideálne je bohaté zastúpenie ovocia, zeleniny, rýb a mäsa.

Dávajte prednosť sezónnemu ovociu a zelenine. Môžete si skúsiť nájsť lokálnych pestovateľov, ktorí nepoužívajú postreky. V takom prípade budete môcť konzumovať aj šupku. V tomto období vám zahrejú telo aj myseľ teplé polievky. Ráno si môžete dopriať teplu misku ovsenej kaše v kombinácii s ovocím.

Posilnite svoju imunitu

Vždy je lepšie myslieť dopredu. Pri väčšine ochorení je najdôležitejšia prevencia. Príchod jesene predstavuje aj rýchlejšie šírenie mikróbov a sezónnych ochorení. Aby ste sa im vyhli, konzumujte dostatok vitamínu C, ktorý prispieva k tvorbe protilátok. Taktiež je dobré konzumovať surovú zeleninu a ovocie.

 

Na posilnenie imunity sú vhodné aj probiotiká, ktoré nájdete v jogurtoch alebo acidofilnom mlieku. Podporia správne fungovanie črevného mikrobiómu, ktorý je pre imunitu zásadný. Taktiež pomáhajú pri trávení a zneškodnení mikroorganizmov v tenkom čreve.

Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať kontraproduktívne, snažte sa obmedziť príjem kávy. Ideálne je nahradiť ju zeleným alebo bylinkovým čajom. Jeho upokojujúce účinky vám zabezpečia dobrý spánok. Práve ten vám dodá potrebnú energiu do nového dňa.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, ČTK, L'Express
Odporúčame