Trápi vás vysoký cholesterol? Spravte týchto 5 zmien a znížte ho aj bez liekov

Muž v lese si drží ruky v tvare srdca.

Pravidelný pohyb pomôže udržať cholesterol pod kontrolou. (Zdroj: Getty Images)

Pre naše telo je nevyhnutný a nachádza sa v každej bunke. Napriek tomu je jeho nadbytok problém, ktorý síce voľným okom nevidíme, ale môže byť poriadne zákerný. Vysokým cholesterolom trpí podľa štatistík asi každý tretí Slovák. Odhaliť ho pritom dokáže bežná preventívna prehliadka u lekára.

Väčšina ľudí dnes už vie, že poznáme dva druhy cholesterolu. HDL, známy aj ako „dobrý“, zbiera cholesterol v krvi a transportuje ho do pečene, pričom jeho zdravá hladina nás chráni pred infarktom či cievnou mozgovou príhodou.

LDL, čiže „zlý“ cholesterol sa, naopak, podieľa na upchávaní ciev a môže viesť k cievnej mozgovej príhode, infarktu myokardu či vysokému krvnému tlaku. Ak zvýšeným cholesterolom trpíte, nemusíte byť hneď odkázaní na lieky. Poraďte sa so svojím lekárom, aký je pre vás optimálny postup, a možno vám odporučí miesto medikamentov práve tieto opatrenia.

1. Pravidelne sa hýbte

Cvičenie pozitívne ovplyvňuje telesnú hmotnosť aj množstvo tukov v tele, preto je pravidelný pohyb najčastejším odporúčaním. Podľa Americkej asociácie srdca by ste mali byť aktívni 2,5 hodiny do týždňa – teda napríklad päťkrát po 30 minút. Nemusíte sa pritom len potiť v posilňovni, môžete napríklad začať behať, bicyklovať či plávať. 

Tento bod nevynechávajte ani v prípade, že vás trápia kilá navyše. Začnite pozvoľna a nečakajte zázraky za pár dní. Dôležité je sa pred aktivitou dobre rozcvičiť a dávať pozor na varovné signály, akými sú prehnané bolesti či pichanie v hrudníku. Pri cvičení v posilňovni je ideálne na začiatok vyberať cviky s vlastnou váhou. Pri behaní zas voliť veľmi mierne tempo, prípadne dlhšie prechádzky, aby si telo zvyklo na záťaž.

2. Vyhýbajte sa cigaretám – aj dymu

Nielen to, čo jeme, má vplyv na hladinu cholesterolu v krvi. Fajčenie ju môže meniť tiež – zvyšuje hladinu „zlého“ cholesterolu a hladinu toho „dobrého“, naopak, znižuje. A to dokonca aj v prípade, že nefajčíte aktívne, ale len pravidelne vdychujete cigaretový dym.

Podobne je to aj s alkoholom. Pravidelné nestriedme pitie negatívne ovplyvňuje pečeň, ktorá nestíha odstraňovať z krvi prebytočný cholesterol a jeho hladina sa zvyšuje. 

Joga môže byť tiež vhodným tipom cvičenia. (Zdroj: AdobeStock)

3. Zistite, čo vám škodí

Nestačí sa však len hýbať, treba začať žiť zdravšie a to sa nezaobíde bez zmien v jedálničku. Nefiltrovanú kávu napríklad vymeňte za filtrovanú. Pri príprave „turka“ sa totiž pri zaliatí kávových zŕn uvoľňujú olejové látky nazývané diterpény, ktoré môžu zvýšiť práve LDL cholesterol.

Starými známymi záškodníkmi sú aj pokrmy s obsahom transmastných kyselín, napríklad vyprážané jedlá, zákusky, keksíky či lístkové cesto. Cholesterolu neprospieva ani nadmerný príjem plnotučných mliečnych výrobkov, napríklad masla a smotany, či spracovaných mäsových výrobkov, akými sú salámy, klobásy či paštéty.

Nemusíte pritom naraz vylúčiť všetko – začnite tým, bez čoho sa najľahšie zaobídete. Ostatné skúste aspoň obmedzovať. Zaviesť si môžete napríklad „zdravé dni“ – bez mäsa a vyprážanej stravy aspoň 2- až 3-krát do týždňa. Keďže sa zrejme budete aj lepšie cítiť, každodenný nezdravý jedálniček vás už tak lákať nebude, skôr naopak.  

4. Zabojujte správnou stravou

Ak máte zvýšenú hladinu cholesterolu, je podľa odborníkov vhodné zaradiť do jedálnička namiesto mastného spracovaného mäsa radšej morské ryby. Tie prirodzene obsahujú astaxantín či omega-3 mastné kyseliny.

Okrem toho pomôže aj zvýšenie príjmu kyseliny listovej, teda vitamínu B9. Ten nájdeme v zelenej listovej zelenine, strukovinách, ale aj v arašidoch či slnečnicových semienkach.

Zabúdať netreba ani na koenzým Q10. Je to fyziologická zložka nášho tela a nachádza sa všade v prírode. Ide o látku s vlastnosťami podobnými vitamínom, ktorá sa nachádza v každej bunke nášho tela. A keďže časom jej množstvo v našom tele klesá a navyše dokáže pomôcť aj pri tomto probléme, je dôležité ho dopĺňať. Koenzým Q10 nájdeme aj v lososovi, kuracom mäse, arašidoch, brokolici a špenáte.

5. Stavte na overené výživové doplnky

Okrem stravy či pohybu môžu pri vysokom cholesterole pomôcť overené výživové doplnky, ktoré kontrolujú cholesterol v krvi. Jedným z nich je Armolipid Plus, ktorého pozitívny vplyv potvrdila metaanalýza14 randomizovaných klinických štúdií celkovo na 3 000 pacientoch.

Armolipid Plus obsahuje nielen spomínaný astaxantín, kyselinu listovú (vitamín B9) či koenzým Q10, ale aj bioaktívne výťažky z dráča indického a červenej fermentovanej ryže.

Kôra dráča indického obsahuje berberín – látku, ktorá má priaznivé účinky na kontrolu cholesterolu a triacylglycerolov v plazme. Druhou významnou zložkou je monakolín z červenej fermentovanej ryže, ktorý sa využíva aj v tradičnej čínskej medicíne. Jedna tableta Armolipidu Plus denne vášmu telu dodá všetky spomínané látky a to môže bojovať proti cholesterolu oveľa efektívnejšie.

Zistite viac o Armolipide Plus

Výživový doplnok Armolipid Plus. (Zdroj: FB Moj cholesterol)

Pirro M, Mannarino MR, Bianconi V, et al. The effects of nutraceutical combination on plasma lipids and glucose: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Pharmacol Res 2016; 110: 76–88

SL-ARMO-2024-00001

Advertoriál pripravený v spolupráci s Viatrisom.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame