Počuli ste už o novej superpotravine? Morský mach dokáže pomôcť ľuďom s touto diagnózou

Írsky morský mach

Morský mach nemá žiadnu vôňu ani chuť, zato obsahuje mnoho živín a pomáha pri rôznych chorobách (Zdroj: GettyImages)

O morskom machu ste už pravdepodobne počuli. Vedeli ste však, že je považovaný za superpotravinu, ktorá si získava stále väčšiu popularitu v oblasti kozmetiky, výživy či gastronómie? Nejde pritom o žiadne neopodstatnené nadšenie. Morský mach má totiž vysoký obsah živín, pre ktorý si zaslúži patričnú pozornosť.

Kde všade ho nájdeme?

Morský mach, nazývaný tiež karagénový mach, je druh červenej morskej riasy, ktorej sa darí vo voľnej prírode. Rastie konkrétne pozdĺž skalnatých útesových oblastí atlantického pobrežia Írska, Ameriky, či v niektorých častiach Tichého oceánu. Poznať ho môžete aj pod názvom írsky mach, ktorý dostal práve pre hojný výskyt v moriach okolo Írska, ale aj pre jeho dávne využívanie na liečebné účely v tejto oblasti. Ak je čerstvý, vyznačuje sa mäkkou konzistenciou a pestrým sfarbením.

Jeho tajomstvo spočíva v prítomnosti karagénov – látok obsahujúcich molekuly, ktoré na seba viažu vodu. Ak teda morský mach do nej namočíte, vytvorí sa gél, ktorý je akousi vegánskou náhradou klasického kolagénu či želatíny. To z neho v praxi robí zdravé a populárne rastlinné zahusťovadlo.

Či už ste si to teda niekedy uvedomili alebo nie, je dosť pravdepodobné, že ste už morský mach v určitej forme konzumovali. Používa sa napríklad ako prísada do zmrzlín, smoothie, džemov, polievok, omáčok či dezertov. Stretnúť sa s ním môžete aj v telových mliekach, hydratačných pleťových alebo vlasových maskách, dokonca aj v zubnej paste či kréme na topánky.

Ako prospieva nášmu zdraviu?

Írsky morský mach je považovaný za bohatý zdroj vitamínov a minerálov, a to hlavne jódu, draslíka, vápnika a síry. Stačí vám pritom aj minimálne množstvo. Hoci sa táto riasa využíva už veľa rokov, podrobnejšie zloženie, výživové hodnoty a medicínske výhody morského machu sú ešte stále predmetom skúmania. Väčšina štúdií sa zameriava skôr na skupinu morských rias ako celku, v rámci ktorých sa posudzujú aj výhody morského machu. Aké pozitívne zdravotné účinky boli doteraz zistené?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jarný detox organizmu: Zaraďte do jedálnička tieto potraviny a vaše telo sa vám poďakuje

Pomáha pri liečbe anémie

V čerstvej a prírodnej podobe poskytuje morský mach veľa železa, ktoré zohráva kľúčovú úlohu pri transporte kyslíka v krvi. Pomáha udržiavať dostatočný počet červených krviniek a zabraňuje nízkym hladinám hemoglobínu. Tým zároveň posilňuje imunitný systém či funkciu mozgu.

Poradí si s chrípkou, aj chorobami dýchacích ciest

Ukázalo sa, že írsky morský mach sa môže pochváliť antivírusovými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Prítomnosť chloridu draselného môže totiž pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky nachladnutia. Rovnako dokáže bojovať voči rôznym infekciám, či už ide o chrípku, bolesť hrdla, kašeľ, bronchitídu, tuberkulózu alebo pneumóniu.

Podporuje zdravé trávenie

Štúdia z roku 2020 naznačila pozitívne účinky morských rias na celkové zdravie čriev vďaka svojim prebiotickým vlastnostiam. Írsky morský mach je bohatý na vlákninu, čím môže mať povahu jemného preháňadla. Dokáže tiež prispieť k zmierneniu príznakov gastritídy, dyspepsie, pálenia záhy, či pomôcť pri tráviacich ťažkostiach spojených so zvracaním a nevoľnosťou.

Udržiava zdravú pokožku

Írsky morský mach zabezpečí vašej pokožke výborný hydratačný účinok. Nezáleží na tom, či sa ho rozhodnete konzumovať vo forme nápoja alebo uprednostníte lokálnu aplikáciu. Pozitívne účinky má pri problémoch s ekzémom, vyrážkami, ale aj pri popáleninách zo slnka či psoriáze.

Posilňuje spojivové tkanivá

Ak sa potrebujete rýchlejšie zotaviť po namáhavom tréningu, operácii alebo vážnom zranení, írsky morský mach vám v tom môže pomôcť. Okrem toho, že pozitívne vplýva na spojivové tkanivá, podporuje liečbu pri zápale pľúc či tuberkolóze. Keďže je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, jeho vysoká výživová hodnota pomáha zlepšiť zdravotný stav aj ľuďom trpiacim hypertenziou či arteriosklerózou.

Takto vám vydrží najdlhšie

Ak máte k dispozícii čerstvý morský mach, uchovávajte ho v chladničke, v dobre uzatvorenej nádobe. Takto by vám mal vydržať až štyri mesiace. Zadovážiť si ho však môžete aj ako prírodný gél v dóze, ktorá by mala byť po otvorení tiež poriadne uzavretá a vložená do chladničky. V takomto prípade sa odporúča skladovať ho ideálne dva, maximálne tri týždne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nechcete tráviť hodiny v posilňovni? Týždenne si stačí zacvičiť toľkoto minút a kilá pôjdu dolu

Pripravte si gél z írskeho morského machu v pohodlí domova

Morský mach je pred použitím dôležité dôkladne nechať odmočiť vo vode, aby sa odstránili nežiaduce nečistoty. Pokojne ho prepláchnite aj viackrát, aby sa riasa úplne zbavila soli. Následne ju namočte do nádoby s vodou a nechajte lúhovať v chladničke minimálne dve hodiny, ideálne aj celú noc. Ak zbadáte na povrchu biely povlak, nemajte obavy, nejde o pleseň, ale zvyšky soli.

Keď mach scedíte, pridajte potrebné množstvo čerstvej vody tak, aby bol v nej dostatočne zaliaty, a rozmixujte ho vo výkonnom mixéri na najvyššej rýchlosti približne 2 – 3 minúty. Zmes dajte následne do chladničky, kde vám po pár hodinách stuhne na očakávaný gél. Potom je už len na vás, či ho použijete do slaných alebo sladkých jedál. Nakoľko nemá žiadnu chuť ani výraznú farbu, môžete si ho pridať viac-menej do čohokoľvek.

Dajte si pozor na konzumované množstvo

Aj v prípade tejto prísady však platí staré známe pravidlo – všetko s mierou. Odborníci upozorňujú na nadmernú konzumáciu morského machu, ktorá je spojená so zvýšeným príjmom jódu. Veľký pozor by si preto mali dávať najmä tí, ktorí majú problémy s funkciou štítnej žľazy. Maximálna odporúčaná denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 1 – 2 polievkových lyžíc gélu.

Írsky morský mach môžete konzumovať aj surový, pokiaľ vám neprekáža jeho textúra a chuť. Pokojne si ho pridajte napríklad do šalátov. Napokon, rozhodnúť sa tiež môžete aj pre prášok alebo kapsule.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plníelánu.sk, zdravovyziva.sk, vitalvibe.eu, realsimple.com, zdravopedia.sk
Odporúčame