Ako schudnúť aj bez cvičenia: 12 praktických tipov, ktoré prinášajú výsledky

Ako schudnúť bez cvičenia

Ak nemáte čas alebo nemôžete cvičiť zo zdravotných dôvodov, kľúč k chudnutiu sa ukrýva v stravovaní (Zdroj: GettyImages)

Schudnúť bez cvičenia môže mnohým z nás pripadať ako nedosiahnuteľný sen, no nie je to úplne nemožné. Existuje totiž niekoľko spôsobov, ako zhodiť pár kíl aj bez permanentky do fitka či každodenného behania. Mnohé z týchto metód sú založené najmä na zdravom životnom štýle a správnom stravovaní. Tu je niekoľko tipov, ako dosiahnuť svoju vysnívanú váhu aj bez pravidelného pohybu.

1. Zamerajte sa na zdravú stravu

Vyvážené stravovanie je kľúčom k úspešnému chudnutiu s cvičením aj bez neho. Doprajte si preto hlavne kvalitné a výživné potraviny, ako je zelenina, ovocie, celozrnné výrobky a bielkoviny. Obmedzte príjem cukru, soli a priemyselne spracovaných potravín, ktoré môžu prispieť k hromadeniu tuku. Veľký príjem soli navyše prispieva k zvyšovaniu hmotnosti tým, že telo zadržiava viac tekutín.

Zdravé jedlo
Zelenina, zdravé sacharidy a proteíny pomáhajú udržať štíhlu líniu (Zdroj: Freepik/master1305)

2. Sledujte si veľkosť porcií

Aj keď nebudete cvičiť, s úbytkom hmotnosti vám môže pomôcť úprava veľkosti porcií. Skúste trik so servírovaním na menšom tanieri – množstvo jedla bude vyzerať väčšie, čo zabráni prejedaniu. Zamerajte sa aj na to, aby ste jedli len vtedy, keď máte naozaj hlad a aby ste prestali jesť po zasýtení. Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú, koľko jeme, je naša pozornosť. Počas jedla sa koncentrujte na chuť a textúru jedla. To vám pomôže uvedomiť si, keď nastane pocit sýtosti.

3. Pite dosť vody

Pitie dostatočného množstva vody vám pomôže udržať chuť do jedla pod kontrolou a podporiť správnu funkciu metabolizmu. Snažte sa vypiť aspoň 8 pohárov vody denne a vyhnite sa sladeným nápojom. Pohár vody pred jedlom pomáha znížiť chuť na jedlo a zároveň vám poskytne pocit sýtosti.

4. Doprajte si dostatok spánku

Nedostatok kvalitného spánku môže ovplyvniť hladinu hormónov, ktoré regulujú pocit sýtosti, zvýšiť hlad a spomaliť metabolizmus. Snažte sa spať aspoň 7 – 8 hodín denne a vytvorte si pravidelnú spánkovú rutinu. Aby sa vám lepšie zaspávalo, nepozerajte do obrazovky a nejedzte aspoň dve hodiny pred odchodom do postele.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nedarí sa vám schudnúť? Úbytok kíl ovplyvňuje aj vitamín P

5. Znížte množstvo stresu

Je vedecky dokázané, že stres zvyšuje hladinu kortizolu, hormónu spojeného s hromadením tuku v bruchu. Okrem toho môže stres ovplyvňovať aj chuť do jedla a viesť ku emočnému prejedaniu. Jedlo totiž môže prinášať pocit bezpečia, prípadne sa takto snažíme „vyhnúť sa“ riešeniu príčiny stresu. Skúste preto praktikovať rôzne techniky na jeho zvládanie, ako je meditácia, joga, vedomé dýchanie, alebo prechádzky v prírode.

6. Dajte si zdravé mňamky

Ak máte chuť na sladkosti alebo nezdravé občerstvenie, skúste si nájsť zdravšie alternatívy. Namiesto sladkých sušienok a zákuskov si vyberte čerstvé alebo sušené ovocie či oriešky. Obľúbené palacinky, muffiny, či pudingy nahraďte ich proteínovými alternatívami. Môžete si pripraviť aj chutné a zdravé smoothie, ktoré uspokojí chuť na sladké a zároveň vám dodá množstvo vitamínov.

Zdravé sladkosti
Ovocie a smoothie ako alternatíva k nezdravým sladkostiam (Zdroj: Freepik/freepik)

7. Jedzte viac vlákniny

Príjem dostatočného množstva vlákniny vám pomôže vo viacerých smeroch. Vláknina totiž v žalúdku zväčší svoj objem, čo vedie k rýchlejšiemu pocitu nasýtenia. Navyše je prospešná pre dobré črevné baktérie, ktoré ovplyvňujú nielen zdravú váhu, ale aj správnu imunitu. V súčasnosti dostanete kúpiť vlákninu aj ako výživový doplnok, no najlepšie je prijímať ju vo forme chutného ovocia, celozrnných obilnín a zdravej zeleniny.

8. Pri jedle spomaľte a odložte mobil

Niektoré štúdie ukázali, že odvádzanie pozornosti pri jedení, ako je pozeranie do mobilu či sledovanie televízie, vedie k tendencii skonzumovať toho viac. Spomaľte teda svoje tempo a naozaj si užívajte každý kúsok jedla. Váš mozog potrebuje držať krok s jedením a dostatočne včas vyslať signál, že už ste nasýtení.

9. Vyhýbajte sa sladeným nápojom

Sladké bublinkové malinovky sú síce mnohými obľúbené, no plné zbytočného cukru a kalórií. Navyše, takto prijaté kalórie vás nezasýtia rovnako ako jedlo, takže budete síce hladní, no váha pôjde hore. Riešenie je v tomto prípade jednoduché – nepite sladené nápoje. Dajte si radšej čistú vodu, poctivú domácu citronádu, alebo čaj bez cukru či medu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Uprednostňujete stravu plnú proteínov? Tomuto problému ste jej účinky možno nepripisovali

10. Každý pohyb sa ráta

Hoci sa v tomto článku zameriavame na chudnutie bez cvičenia, neznamená to, že sa nemusíte vôbec hýbať. Aj bežná chôdza, upratovanie, výlet na bicykli, či práca v záhradke dokáže pomôcť spaľovať kalórie. Niekedy stačí vystúpiť o zastávku skôr či zaparkovať auto ďalej od domu a prospeje to vášmu zdraviu aj zníženiu váhy.

11. Zapisujte si, čo jete

Niekedy môžete mať pocit, že ste za celý deň takmer nič nezjedli a predsa ručička na váhe stúpa nahor. Užitočnou pomôckou pri chudnutí vie byť aj celkom obyčajný zápisník. Sem si zapíšete naozaj každú vec, ktorú zjete a na konci týždňa si urobíte prehľad. Častokrát prídete na to, že toho „nič“ bolo celkom dosť a viete si podľa toho upraviť svoje stravovacie návyky.

12. Doprajte si pohár červeného vína

Niektoré štúdie naznačujú, že trochu červeného vína (s mierou) pred spaním napomáha rýchlejšiemu spaľovaniu tukov. Môže za to látka rastlinného pôvodu zvaná resveratrol, ktorý sa prirodzene nachádza napríklad v šupkách tmavého hrozna. Zdravším spôsobom, ako dostať do tela dostatočné množstvo resveratrolu, je dopriať si tmavé bobuľové ovocie, hrozno, jahody alebo čučoriedky.

Červené víno a tmavé hrozno
Červené víno a tmavé hrozno obsahuje resveratrol (Zdroj: Freepik/ededchechine )

Dodržiavaním uvedených tipov môžete dosiahnuť nižšiu váhu aj bez pravidelného cvičenia. Pamätajte však, že cvičenie je tiež dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Nielenže vám pomôže dosiahnuť výsledky rýchlejšie, ale má aj množstvo zdravotných benefitov. Chudnutie bez cvičenia je o čosi pomalší proces, ale s trpezlivosťou a odhodlaním určite dosiahnete svoje ciele.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame