ROZHOVOR Lucka žije s histamínovou intoleranciou už 10 rokov: Vyliečiť sa nedá, mne však pomohli nasledovné veci

lucididit

Blogerky Lucididit o histamínovej intolerancii (Zdroj: Súkromný archív Lucididit)

Trpia ňou 3 percentá populácie, najmä ženy a väčšina z nich je v strednom veku, hoci nezvyčajný nie je ani výskyt u mladších ročníkov. Histamínová intolerancia, o ktorej posledné roky počúvame čoraz častejšie, nemusí však znamenať nezáživný jedálniček s 10 položkami alebo lieky pred každým jedlom.

Histaminička a šikovná blogerka Lucia Máliková zo svojej skúsenosti hovorí, že HIT je možne dostať úplne pod kontrolu. S kreatívnou Luckou z blogu Lucididit sme sa porozprávali ako sa vďaka poznaniu svojho vlastného tela a jeho potrieb i užívaním prírodných antihistaminík naučila fungovať plnohodnotne a naplno. Možno jej rady pomôžu aj vám.

Ako sa začali tvoje zdravotné problémy?

Problémy sa u mňa začali približne pred 10 rokmi. Bývala som veľmi často chorá, asi dva roky som takmer každé dva týždne užívala antibiotiká. Chcela som zistiť, prečo to tak je, tak som vyhľadala imunologičku. Ako prvá bola u mňa zistená intolerancia na kravskú bielkovinu. Prešla som na bezlaktózové produkty, avšak problémy neprešli. Následne sa k tomu pridala histamínová intolerancia (HIT), kedy som dostala typický zoznam zakázaných potravín, čo pre mňa znamenalo, že môžem jesť len sódu bikarbónu a ryžu (smiech).

Diagnostikovať HIT vraj nie je vôbec jednoduché. Aká je tvoja skúsenosť? S akými príčinami sa histaminici najčastejšie stretávajú?

Na stopercentné zistenie HIT sú popri krvných testoch a eliminačnej diéte nutné aj vyšetrenia na vylúčenie intolerancie sacharidov, celiakie a funkčnej poruchy čriev, črevnej infekcie, pečeňové testy či testy na stanovenie zápalových markerov, alergie a ďalšie. Rovnako dobré je poznať reakcie vášho tela na potraviny, ktoré jete a lieky, ktoré užívate.

Príčinami, s ktorými sa my histaminici stretávame, sú zväčša pridružené ochorenia, keď má niekto dlho nediagnostikovanú celiakiu alebo inú potravinovú alergiu, ale aj vírusové či zápalové ochorenie, je po prekonaní vážnejšieho ochorenia, po dlhodobom užívaní liekov – najčastejšie antibiotík, má nesprávnu životosprávu – alkohol, fajčenie, nočný život, zvýšený stres, nevhodné stravovanie či príliš veľký príjem histamínu zo stravy.

Čo všetko sa zmenilo v tvojom stravovaní a celkovom nastavení potom, ako ti potvrdili histaminovú intoleranciu?

Po diagnostikovaní histamínovej intolerancie som začala s eliminačnou diétou, kedy som postupne pridávala do jedálnička jednotlivé potraviny, aby som videla, ako moje telo reaguje. To som však ešte netušila, že trpím pridruženými ochoreniami. Po diagnostikovaní fruktózovej, laktózovej intolerancie a syndrómu dráždivého čreva som dospela do štádia, kedy som vyhľadala odbornú pomoc a pod dohľadom výživovej poradkyne som sa rozhodla pre organickú vegánsku stravu.

To však znamená úplne zmeniť mindset – nejde o to dávať si vegánske náhrady jedál, ktoré som jedávala ako nevegánka, ale stravovať sa naozaj vedome. Jesť výlučne čerstvé produkty, vyhýbať sa priemyselne spracovaným potravinám, dbať na “vyvážený tanier” a dostatočný príjem vitamínov, dať si to, čo moje telo potrebuje a starať sa o to, aby mu nič nechýbalo. Telo vždy reaguje. Naučila som sa jeho signály pozorovať a vnímať. Takto sa mi podarilo dostať HIT i ostatné príznaky pridružených ochorení pod kontrolu.

Často sa snažíme robiť pre svoje zdravie to najlepšie, čo vieme, no nestačí to. Máš v zálohe aj nejakých externých pomocníkov?

Neexistujú lieky, ktoré vyliečia HIT, ale existujú vitamíny, ktoré môžu príznaky ťažkostí zmierniť. Nie som zástankyňou pravidelného dlhodobého užívania liekov, ktoré pomáhajú odbúravať potrebný enzým a užívajú sa pred každým jedlom. Nie každému totiž môžu pomôcť.

Okrem kompletnej zmeny životného štýlu som stavila aj na slovenské prírodné antihistaminiká a dlhodobo užívam jeden z najúčinnejších prírodných antihistaminík, ktorým je kombinácia čistého prášku zo sušených listov moringy karibskej, 95-percentného kvercetínu a vitamínu C, ktoré mi pomohli zmierniť problémy spôsobené zvýšenou hladinou histamínu. Okrem tráviacich ťažkostí sa mi pri dlhodobom užívaní zlepšila pleť i migrény.

Máš pre ostatných histaminikov radu, ktorú sa oplatí osvojiť si?

Treba myslieť aj na to, že zlé trávenie, neznášanlivosti a tráviace ťažkosti ovplyvňujú aj naše nálady, pocity a emócie, čomu sa, žiaľ, stále venuje málo pozornosti.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame