30 rastlín ideálnych do spálne: Čistia vzduch a vyspíte sa doružova

30 rastlín do spálne

Mnohé rastliny sú vhodné aj do spálne, kde čistia vzduch a prispievajú ku kvalitnejšiemu spánku (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Spálňa je miestom, kde sa regeneruje naše telo aj myseľ počas spánku. Okrem vhodného nábytku a osvetlenia môžu pri vytváraní zdravého prostredia zohrať dôležitú úlohu aj rastliny. Nielenže vám spálňu pekne vyzdobia, no mnohé z nich navyše čistia vzduch a tým pomáhajú zlepšovať kvalitu spánku. Prinášame vám zoznam 30-ich rastlín, ktoré sa hodia práve do spálne.

1. Dracéna – táto dekoratívna malá palma je ideálna do spálne, keďže uvoľňuje do vzduchu vlhkosť a zároveň ho aj čistí. To prispieva k pokojnému a zdravému spánku. Ideálna je do priestorov s polotieňom a rozptýleným svetlom, je však citlivá na chlad.

2. Aloe vera čistí vzduch a produkuje kyslík v noci, čo z nej robí ideálnu rastlinu do spálne. Navyše môžete využiť aj jej liečivé vlastnosti. Po prerezaní listu dostanete gél, ktorý má priaznivé účinky na pokožku a dokáže napríklad urýchliť hojenie popálenín. Je nenáročná na zalievanie, potrebuje však dostatok slnečného svetla.

Rastliny do spálne
Aloe vera (Zdroj: Freepik/freepik)

3. Lopatkovec je nenáročný na starostlivosť a jeho listy pôsobia dekoratívne. Okrem toho čistí a zvlhčuje vzduch, zachytáva toxíny, napomáha eliminovať spóry plesní a je vhodný aj pre alergikov. Umiestnite ho na miesto s rozptýleným svetlom až polotieň.

4. Svokrin jazyk vyžaduje len málo starostlivosti a čistí vzduch od formaldehydu, ktorý sa uvoľňuje z nových podláh a nábytku. V noci produkuje kyslík a pomáha detoxikovať vzduch, čo je ideálne pre zdravý spánok. Doprajte mu svetlé miesto alebo polotieň.

Rastliny do spálne
Svokrine jazyky (Zdroj: Freepik/freepik)

5. Zelenec podobne ako Svokrin jazyk dokáže odstraňovať zo vzduchu škodlivé látky, produkuje kyslík a prispieva k lepšiemu spánku. Ľahko sa pestuje aj rozmnožuje, takže si z neho bez problémov vytvoríte svoju domácu oázu zelene. Vďaka prevísajúcim listom je ideálny do závesných kvetináčov. Má rád svetlo, ale aj polotieň.

6. Monstera je krásna a populárna vďaka svojim zaujímavo tvarovaným listom. Nie je náročná na svetlo a hodí sa aj do tmavších spální. Jej elegantné listy ozvláštnia aj jednoducho zariadený interiér, ale treba myslieť na to, že môže narásť do väčších rozmerov. Výborne čistí vzduch, produkuje kyslík a vytvára príjemnú atmosféru.

Rastliny do spálne
Monstera (Zdroj: Freepik/freepik)

7. Zamiokulkas je nenáročný na pestovanie, a preto sa hodí aj pre začiatočníkov. Odstraňuje zo vzduchu škodlivé látky, čo z neho robí rastlinu ideálnu do spálne. Vhodný je aj do tmavších interiérov a jeho kožovité listy pôsobia dekoratívne. Určite ho nedávajte na priame slnko, má radšej rozptýlené svetlo až polotieň.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pestovať cínie môžete ako profík: S týmito radami očakávajte bohaté kvety až do mrazov!
Rastliny do spálne
Zamiokulkas (Zdroj: Freepik/freepik)

8. Levanduľa má jemnú vôňu, ktorá znižuje stres a pomáha zlepšiť kvalitu spánku. Uľavuje od bolestí hlavy a navyše odpudzuje hmyz, takže vás nebudú otravovať nevítaní návštevníci počas letných nocí. Jej drobné fialové kvietky skrášlia každý interiér. Pre svoj rast potrebuje dostatok slnečného svetla.

9. Eukalyptus – jeho vôňa má nielen pozitívny účinok na dýchacie cesty, ale aj upokojuje a pomáha proti nespavosti. Podobne ako levanduľa, pôsobí ako repelent a odpudzuje hmyz. Elegantné listy eukalyptu vnesú do interiéru krásny detail a navyše majú antimikrobiálne vlastnosti. Nájdite mu teplé, slnečné miesto a v lete častejšie zalievajte.

10. Asparágus bol kedysi takmer v každej domácnosti a dnes znovu naberá na popularite vďaka svojim jemným listom, ktoré pripomínajú miniatúrny ihličnan. Čistí vzduch, takže je ideálny aj do spálne. Táto klasická obľúbená rastlinka potrebuje dostatok vody a darí sa jej na mieste s rozptýleným svetlom.

11. Nefrolepka je druh ozdobnej paprade nenáročný na pestovanie. V pohode zvládne aj tienisté miesta a zvyčajne sa mu dobre darí. Vynikne v zavesených, prípadne vyššie položených kvetináčoch, kde vyniknú jeho dlhé prevísajúce listy.

Rastliny do spálne
Nefrolepka (Zdroj: Freepik/freepik)

12. Palma Areka pomáha zvlhčovať vzduch a v noci produkuje kyslík, čím zlepšuje spánok. Vzduch zároveň filtruje, čo napomáha znižovať riziká ochorení dýchacích ciest. Jej dekoratívne listy skrášlia každý interiér a pohľad na ne pôsobí upokojujúco. Hodí sa do tienistých priestorov a jej pestovanie zvládnu aj začiatočníci.

13. Brečtan nájdete v rôznych variantoch – od klasických po šľachtené s ozdobnými listami, takže si vyberiete podľa svojho vkusu. Táto tieňomilná rastlinka čistí vzduch a zlepšuje klímu v spálni. Krásne vynikne vo vyššie položených nádobách, z ktorých prevísa, prípadne mu vytvorte konštrukciu, po ktorej sa môže popínať. Ak však máte malé deti či domácich miláčikov, tak ho umiestnite mimo ich dosah. Jeho listy sú totiž jedovaté.

Rastliny do spálne
Brečtan (Zdroj: Freepik/alexphotos)

14. Difenbachia je nenáročná rastlinka so zaujímavými listami. Čistí a filtruje vzduch, je ideálna do priestorov s vyššou vlhkosťou a nepriamym svetlom. Jej listy sú však jedovaté, preto je potrebné, aby bola mimo dosahu malých detí a domácich zvieratiek.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kedy je ideálne vysievať, hnojiť alebo kosiť? Napovie vám aprílový lunárny kalendár

15. Fikus je nenáročný na pestovanie, a preto sa hodí aj pre začiatočníkov. Treba však pamätať na to, že obľubuje svetlé priestory, ale nie priame slnko. Má tiež schopnosť čistiť vzduch od toxínov a prispieva tak k lepšiemu spánku.

Rastliny do spálne
Fikus (Zdroj: Freepik/freepik)

16. Jazmín má elegantné listy a jemné biele kvietky, ktoré pekne skrášlia interiér. Príjemná vôňa jazmínu napomáha relaxácii a dobrému spánku. Potrebuje pravidelnú zálievku a dostatok slnečného svetla.

17. Potosovec patrí k rastlinám s najlepšou schopnosťou čistiť vzduch, vďaka čomu sa vám bude lepšie spať. V našich končinách je známy aj pod názvom „Divný Janko“ a v minulosti patril medzi najpopulárnejšie izbové rastliny. Starostlivosť oň zvládnu aj začiatočníci. Vynikne v závesnom kvetináči alebo ho ako popínavku uväzujte k opore.

Rastliny do spálne
Potosovec (Zdroj: Freepik/azerbaijan_stockers)

18. Juka je atraktívna a dekoratívna rastlina, ktorá pomáha zvlhčovať vzduch a odstraňovať toxíny. Je pomaly rastúca, takže sa nemusíte obávať, že vám prerastie cez hlavu. Navyše je odolná a nenáročná, takže ju zvládnu pestovať aj začiatočníci.

19. Papraď má typické krásne tvarované listy, ktoré sa stanú ozdobou každého interiéru. Oplatí sa umiestniť ju ako solitér na dobre viditeľné miesto. Pomáha zvlhčovať vzduch a absorbuje toxíny. Pre svoj rast potrebuje dostatok vody a svetlé miesto bez priameho slnka.

20. Šalvia je známa liečivá bylinka, ktorá je nenáročná na pestovanie. Pre svoj rast potrebuje svetlé miesto a menej zalievania. Svojou príjemnou vôňou navodzuje pokojný a zdravý spánok. Jej sivozelené listy pôsobia dekoratívne a navyše si z nich môžete pripraviť čaj proti rôznym neduhom.

21. Bambus vraj prináša do domácnosti šťastie. Má elegantnú a zaujímavú stonku a jemné listy. Okrem svojho dekoratívneho vzhľadu má aj skvelé vlastnosti – pomáha zvlhčovať vzduch a je odolný voči škodcom. Vyberte mu miesto s nepriamym svetlom a doprajte mu dostatok vody.

22. Kaktusy sú nenáročné na pestovanie a nepotrebujú častú zálievku. Niektorí veria tomu, že sukulenty a rastliny so špicatými listami nie sú vhodné do spálne. Patrí to však medzi povery, takže ak je kaktus jediná rastlinka, ktorá u vás dokáže prežiť, pokojne si ňou vyzdobte aj spálňu. Okrem toho, že sú pekné a majú veľa rôznorodých druhov, pomáhajú udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu.

Rastliny do spálne
Kaktusy (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

23. Saracénia je krásna mäsožravá rastlinka, ktorá vás zaručene zbaví otravného hmyzu. Umiestnite ju na miesto s rozptýleným svetlom, ale nie na priame slnko. Doprajte jej vhodné podmienky, hlavne dostatok vody. Odvďačí sa vám zaujímavými listami a krásnymi kvetmi.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vošky nebudú mať šancu! Vyrobte si tieto jednoduché pasce, ktoré ochránia vaše rastlinky

24. Rozmarín najčastejšie nájdeme v záhradke a kuchyni, no hodí sa aj do spálne. Jeho príjemná vôňa má upokojujúci účinok, znižuje stres a napomáha lepšiemu spánku. Ideálny je do polotieňa. Jeho listy navyše odstraňujú nepríjemné pachy.

25. Tučnolist si získal popularitu aj vďaka svojej nenáročnosti na pestovanie. Tento pekný sukulent potrebuje dostatok svetla a nie príliš častú zálievku. Jeho oblé listy pôsobia dekoratívne a hovorí sa, že prináša do domácnosti peniaze.

26. Maranta patrí medzi obľúbené izbové rastliny vďaka svojim dekoratívnym veľkým listom s výraznou kresbou. Dá sa povedať, že každý jej list je dizajnový originál, ktorý vynikne hlavne v minimalistickom interiéri. Nie je to rastlina pre úplných začiatočníkov, ale pri troche pozornosti sa jej dobre darí. Obľubuje polotieň a častú zálievku.

27. Alocasia má veľmi dekoratívne a výrazné listy s rôznymi variantmi kresby a sfarbenia. Jej exotický vzhľad z nej urobí dominantný prvok interiéru. Potrebuje dostatok vody a rozptýleného svetla, ale nie priame slnko.

Rastliny do spálne
Alocasia (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

28. Aglaonéma dokáže čistiť vzduch od škodlivých látok, hlavne od chemikálií, ktoré sa uvoľňujú z nového nábytku a podláh. Má prekrásne listy a množstvo farebných kultivarov. Jej výhodou je aj odolnosť a rýchly rast, čo z nej robí rastlinu vhodnú aj pre začiatočníkov.

29. Palma izbová je dekoratívne pôsobiaca palma, ktorá sa hodí do presvetleného interiéru, ale zvládne aj tieň. Vďaka svojmu vyššiemu vzrastu sa stane dominantou vašej spálne. Pomáha čistiť vzduch a produkuje množstvo kyslíka, čo je ideálne pre vašu oázu oddychu.

30. Prútovnica štíhla vám vyčistí vzduch od formaldehydu a iných toxických látok, čo z nej robí ideálnu rastlinu do spálne. Patrí k väčším rastlinám, takže jej pokojne vyhraďte celý roh spálne s dostatkom svetla. Odvďačí sa vám bohatou zeleňou.

Občas sa stretávame s názorom, že rastliny do spálne nie sú vhodné, ale opak je pravdou. Nepatria tam len kvitnúce rastliny s výraznou vôňou. Okrem toho, že vás z nich môže bolieť hlava, prilákajú aj nevítaných hmyzích návštevníkov.

Správny výber rastlín do spálne môže mať pozitívny vplyv na váš spánok a pohodu. Okrem zelene, ktorá lahodí očiam, rastliny pomáhajú tiež zlepšovať kvalitu vzduchu a harmonizujú prostredie. Nezabúdajte na to, že každá rastlina má svoje osobitné požiadavky na starostlivosť. Vyberte si také, ktoré najlepšie vyhovujú vašim potrebám a priestorovým možnostiam.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame