Kedy je ideálne vysievať, hnojiť alebo kosiť? Napovie vám aprílový lunárny kalendár

aprílový lunárny kalendár záhradných prác a sadenie rastlín

Množstvo jarných prác sa v záhrade dá plánovať aj v súlade s lunárnym kalendárom (Zdroj: Freepik/cookie_studio)

Princíp najrozličnejších procesov prebiehajúcich v prírode, založený na predpoklade, že rast a vývoj rastliniek ovplyvňujú polohy a fázy Mesiaca, si naši predkovia všímali už od nepamäti. Podľa neho sú niektoré dni pre určité práce vhodnejšie ako ostatné. Aprílový lunárny kalendár tak môže byť pre plánovanie záhradníckych aktivít celkom užitočnou pomôckou.

Hoci nie všetci záhradníci princípu lunárneho kalendára venujú pozornosť, neznamená to, že nefunguje. Keďže pestovateľská sezóna sa naplno rozbieha, neváhajte ho vyskúšať, možno budete prekvapení, ako predpoklady astrologických vplyvov zafungujú práve vám.

V tomto článku sa dočítate, aké práce sú podľa fáz Mesiaca v záhrade odporúčané:

Mesačná fáza: Posledná štvrť

Najviac prosperujúca časť rastlín – korene:

 • 1. apríl, pondelok (Mesiac v znamení Strelca, prechádza do Kozorožca) – Je vhodný čas na pestovanie resp. siatie všetkého, čo rastie pod zemou ako napríklad koreňová alebo cibuľová zelenina. Neplatí to pre zemiaky. Zároveň je to tiež vhodný čas na odstraňovanie buriny.
 • 2. apríl, utorok (Mesiac v znamení Kozorožca) – Vhodné je teraz prekopávanie a prevzdušňovanie pôdy na kompost. Ak treba, v záhrade môžete teraz realizovať stavebné a výkopové práce alebo opravovať ploty, či iné drobné opravy. Výsev alebo sadenie zeleniny rastúcej pod zemou je v tomto období ešte stále vhodné.

Najviac prosperujúca časť rastlín – kvety a plody:

 • 3. apríl, streda (Mesiac v znamení Kozorožca, prechádza do Vodnára) – Neodporúča sa zalievať rastliny. Na rastlinách zaliatych v týchto dňoch sa môžu s väčšou pravdepodobnosťou objaviť škodcovia. Zároveň je to priaznivý čas pre ničenie buriny, hmyzu a iných škodcov. Dobrý efekt prináša aj presvetľovanie rastlín a kríkov.
 • 4. apríl, štvrtok (Mesiac v znamení Vodnára) – Odstraňovanie buriny, pletie aj kyprenie pôdy má teraz najvyšší účinok. Dobrou voľbou je aj strihanie ruží.
 • 5. apríl, piatok (Mesiac v znamení Vodnára, prechádza do Rýb) – V záhrade sa odporúča pestovať okrasné kvety. Tento čas je priaznivý aj pre zber byliniek a kosenie trávy. Zalievanie a zavlažovanie teraz prospieva najmä izbovým rastlinám.

Najviac prosperujúca časť rastlín – listy a stonky:

 • 6. apríl, sobota (Mesiac v znamení Rýb) – Zalievať a zavlažovať je stále vhodné najmä rastliny pestované ako izbové. Aj kosenie má teraz ešte dobrý efekt na hustotu trávnika. Odstraňovanú burinu ponechajte na pôde ako hnojivo.
 • 7. apríl, nedeľa (Mesiac v znamení Rýb prechádza do Barana) – PERIGEUM – S rastlinami teraz vôbec nemanipulujte. Práve teraz sú najviac náchylné na poškodenie. V dopoludňajších hodinách je vhodné zavlažovať.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potrebujete doplniť telu železo? S dávkovaním opatrne, aby ste nenarušili činnosť čriev!

Mesačná fáza: Nov

Najviac prosperujúca časť rastlín – plody:

 • 8. apríl, pondelok (Mesiac v znamení Barana) – S pôdou ani s rastlinami počas novu nepracujte. Toto pravidlo sa vzťahuje aj na utorok a stredu dopoludnia.
 • 9. apríl, utorok (Mesiac v znamení Barana, prechádza do Býka) – Presádzať rastliny teraz nie je vhodné. Môžete však hnojiť a polievať. Vhodné je aj očistiť jahodové záhony.

Najviac prosperujúca časť rastlín – korene:

 • 10. apríl, streda (Mesiac v znamení Býka) – Vhodné je vysievať bylinky a nenáročné druhy zeleniny ako šalát, reďkovka, mrkva, petržlen, cesnak, cibuľa, čierny koreň.
 • 11. apríl, štvrtok (Mesiac v znamení Býka, prechádza do Blížencov) – Vhodnými záhradnými prácami je teraz okopávanie, siatie, presádzanie zeleniny, ale i zakladanie kompostu. V tomto čase už môžete zberať aj prvú úrodu. Zalievať rastliny sa teraz neodporúča, ešte ani v piatok a v sobotu. Na rastlinách zaliatych v týchto dňoch sa môžu s väčšou pravdepodobnosťou objaviť škodcovia.

Najviac prosperujúca časť rastlín – kvety:

 • 12. apríl, piatok (Mesiac v znamení Blížencov) – Vhodné je vysievanie a sadenie kvetín. Zamerajte sa najmä na sadenie plazivých a popínavých kvetín. Tento čas lahodí aj presádzaniu izbových kvetov a záhradným sadeniciam.
 • 13. apríl, sobota (Mesiac v znamení Blížencov, prechádza do Raka) – Sadenie letničiek na záhony, vysievanie kvetov, živých plotov a prihnojovanie sú v tomto období najideálnejšími záhradnými činnosťami. Ešte ani dnes nezalievajte.

Najviac prosperujúca časť rastlín – listy:

 • 14. apríl, nedeľa (Mesiac v znamení Raka) – Vysievanie, sadenie, presádzanie je teraz ideálne. Toto obdobie lahodí pestovaniu liečivých rastlín, listovej zeleniny, všetkým kvetom a okrasným krom. Tento deň je dobrým aj pre kosenie trávy a zalievanie rastlín.

Mesačná fáza: Prvá štvrť

Najviac prosperujúca časť rastlín – listy:

 • 15. apríl, pondelok (Mesiac v znamení Raka) – V polovici mesiaca aprílový lunárny kalendár tento deň odporúča ako obzvlášť dobrý deň pre kosenie trávy. Zalievanie a zavlažovanie rastlín má dnes najvyšší účinok, pričom to platí aj pre izbové rastliny. Zo záhradných prác tento deň praje aj opravám studní.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Vyrobte si stĺpikové svietidlo: Skrášli záhradu a urobí vám dobrú službu!

Najviac prosperujúca časť rastlín – plody:

 • 16. apríl, utorok (Mesiac v znamení Raka, prechádza do Leva) – V záhrade je to dobrý čas na siatie a sadenie plodovej zeleniny a ovocia. Sadenie a presádzanie sa teraz odporúča aj v skleníkoch a v pareniskách. Ak potrebujete odstrániť burinu, urobte to dnes. Rastliny s plodmi dnes určite neprihnojujte. V prípade použitia chemických hnojív dnes riskujete vysušenie a zničenie rastlín.
 • 17. apríl, streda (Mesiac v znamení Leva) – Siatie a sadenie plodovej zeleniny a ovocia je v tomto období považované ešte za ideálne, ako aj manuálne odstraňovanie buriny. Hnojenie má stále červenú stopku. Najvyšší účinok teraz dosahuje kyprenie pôdy a výsev obilnín.

Najviac prosperujúca časť rastlín – korene:

 • 18. apríl, štvrtok (Mesiac v znamení Leva, prechádza do Panny) – Výsev a sadenie plodovej zeleniny a ovocia dosahuje najlepšie výsledky. Rovnako vhodné je v záhrade, v skleníkoch či pareniskách presádzať rastliny. Toto obdobie praje aj výsevom trávnika. Rastliny s plodmi sa stále ešte neodporúča prihnojovať.
 • 19. apríl, piatok (Mesiac v znamení Panny) – Aprílový lunárny kalendár toto obdobie považuje všeobecne za najvhodnejšie pre vykonávanie záhradných prác, ktoré majú čo do činenia s vysievaním, presádzaním alebo výsadbou. Z prác vynechajte pletie, keďže teraz sa všetky rastliny lepšie zakoreňujú, čo v prípade buriny nie je žiaduce.
 • 20. apríl, sobota (Mesiac v znamení Panny) – APOGEUM – S rastlinami ani s pôdou vôbec dnes nemanipulujte. Tento deň na tieto práce nie je vhodný.

Najviac prosperujúca časť rastlín – kvety:

 • 21. apríl, nedeľa (Mesiac v znamení Panny, prechádza do Váh) – Je vhodné zamerať sa na siatie a sadenie kvetov, kvetných bylín a sadenie tej zeleniny, ktorá úžitkový význam prináša svojou nadzemnou časťou. V tomto období nezalievajte rastliny.
 • 22. apríl, pondelok (Mesiac v znamení Váh) – Dnes je ešte vhodné realizovať výsadby, alebo presádzať rastliny. Tento deň lahodí aj zberu liečivých rastlín. Zalievanie nie je vhodné, pretože v týchto dňoch podporuje výskyt škodcov.
 • 23. apríl, utorok (Mesiac v znamení Váh, prechádza do Škorpióna) – So zalievaním rastlín ešte počkajte. Vynechajte aj ďalšie záhradné práce. Tesne pred splnom sa zamerajte na rýchlorastúce rastliny a prihnojujte ich.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Túžite konečne schudnúť z brucha? Náš veľký návod obsahuje rutinu, ktorú bežne zanedbávame

Mesačná fáza: Spln

Najviac prosperujúca časť rastlín – listy:

 • 24. apríl, streda (Mesiac v znamení Škorpióna) – Počas splnu v záhrade vynechajte prácu s pôdou aj s rastlinami. Nesušte, nestrihajte, nepolievajte. Neodporúča sa ani štepenie. Priaznivé výsledky teraz dosahuje hnojenie.
 • 25. apríl, štvrtok (Mesiac v znamení Škorpióna) – Polievajte a zavlažujte všetky rastliny. Nevynechajte ani rastliny pestované ako izbové. Dnes je dobrý deň aj na kosenie. V tejto fáze Mesiaca sa odporúča venovať pestovaniu všetkého, čo prináša semená.

Najviac prosperujúca časť rastlín – plody:

 • 26. apríl, piatok (Mesiac v znamení Škorpióna, prechádza do Strelca) – Zamerajte sa na ošetrovanie a ochranu rastúcej úrody. Toto obdobie praje boju proti škodcom a hmyzu, ktorý prežíva na povrchoch rastlín. V záhrade je teraz vhodné aj strihanie. Ideálne je pustiť sa aj do prác spojených s maľovaním, lakovaním alebo inými drobnými opravami.
 • 27. apríl, sobota (Mesiac v znamení Strelca) – Aj dnes sa môžete venovať opravám, či maľovaniu. Toto obdobie lahodí najmä výsevu a sadeniu plodovej zeleniny. Odporúča sa aj realizácia postrekov. Priaznivé výsledky teraz prináša aj strihanie alebo prihnojovanie ovocných stromov.

Najviac prosperujúca časť rastlín – korene:

 • 28. apríl, nedeľa (Mesiac v znamení Škorpióna, prechádza do Kozorožca) – Záhradné práce zamerané na zbavenie sa buriny, či už pletím alebo pretrhávaním, majú najvyšší účinok. Rovnako aj kyprenie pôdy, presádzanie, siatie a sadenie koreňovej zeleniny.
 • 29. apríl, pondelok (Mesiac v znamení Kozorožca) – Naďalej sa môžete venovať prácam v záhrade spojenými s jej údržbou, opravami, maľovaním. Vhodné je teraz realizovať aj výkopové práce, zakladať chodníky alebo kompost. Ani výsevom a sadením koreňovej zeleniny nič nepokazíte.

Najviac prosperujúca časť rastlín – kvety:

 • 30. apríl, utorok (Mesiac v znamení Kozorožca, prechádza do Vodnára) – Siatie a sadenie koreňovej zeleniny je ešte aj dnes v poriadku. Aj v prípade kvetov a bylín je teraz dobrý čas na ich výsev alebo výsadbu. V teplých a svetlých dňoch aprílový lunárny kalendár tento deň odporúča aj ako obdobie ideálne na upratovanie a vetranie pivnice či skladových priestorov.

Redakčné vysvetlivky: Termíny vyjadrujúce polohu Mesiaca na ekliptickej dráhe, na ktorej sa Mesiac pohybuje okolo Zeme: Perigeum – Mesiac sa nachádza najbližšie k Zemi a Apogeum – Mesiac je v tomto bode od Zeme najviac vzdialený.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Rhythmofnature.com, iZahradkar.sk
Odporúčame