Zvláštny názov, no o to lepší príbeh: Tieto netradičné knihy stoja za prečítanie!

Knihy tipy

Tieto knihy vás dostanú svojím netradičným názvom (Zdroj: GettyImages)

Niekto si knihu vyberá podľa autora, iný zas na základe recenzie či podľa obľúbeného žánru. Hoci platí pravidlo: „Nesúď knihu podľa obalu“, jedným z kritérií pri výbere publikácie môže byť aj zaujímavý či netradičný názov. Ten totiž niekedy napovie oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Máme pre vás zoznam titulov, ktoré sa oplatí prečítať už len kvôli tomu, ako zvláštne ich spisovatelia pomenovali.

Aimee Benderová: Zvláštny smútok citrónového koláča

Stáva sa aj vám, že keď zjete svoje obľúbené jedlo, cítite sa šťastne a spokojne? U hlavnej predstaviteľky tejto knihy Rose je to od deviatich rokov trošku inak. Ona cíti všetko to, čo cítili ľudia, ktorí sa podieľali na príprave jej jedla. Cíti ich depresiu, nechuť, smútok, ale aj radosť a dobrú náladu. Kniha plná emócií vás určite dostane a vaše pocity z nej budú len a len pozitívne.

(Zdroj: Martinus)

Jón Kalman Stefánsson: Tvoja neprítomnosť je tma

Uchvacujúci román so zaujímavým názvom si svoje tajomstvá stráži do poslednej strany. Autor prináša spletitý príbeh, ktorý vás zavedie naprieč časom, od prítomnosti až na prelom 19. a 20. storočia, zo vzdialeného islandského fjordu až na juh Francúzska a zase späť. Zoznámite sa s mnohými postavami a spoznáte ich osudy a životné cesty, ktorých spoločným menovateľom je láska. Láska ľudí často postaví pred náročnú voľbu, no ich rozhodnutia neovplyvňujú iba ich vlastný život. Dosiahnu až na budúce generácie, a preto minulosť neraz prebýva v našom vnútri.

(Zdroj:Martinus)

Romain Puértolas: Neobyčajné putovanie fakíra uviaznutého v skrini z IKEA

Putovanie indického fakíra menom Adžatašatru Braltodžas Patel jednoducho musí byť aspoň také neobyčajné, ako je názov knihy s jeho príbehom. Tá si totiž získala obrovské množstvo fanúšikov po celom svete a ich počet neustále rastie. Adžašatru letí do Paríža, aby si v sieti švédskeho nábytku kúpil novú posteľ s klincami. Na tomto výlete sa mu však prihodí mnoho zaujímavých vecí, o ktorých sa potom rozhodne napísať. Kniha plná humoru, nepredvídateľných situácií, ale aj hodnotných myšlienok jednoducho stojí za prečítanie.

(Zdroj: Martinus)

Jana Bukovinová: Jeleň v Paríži

Príbeh, ktorý opisuje táto kniha, sa naozaj stal. Autorka totiž v Paríži niekoľko rokov úspešne prevádzkovala kaviareň. Zaznamenala príbehy ľudí, ktorí tam pracovali a zanechali v nej svoju stopu, no aj príbehy hostí, susedov a priateľov. Vôňu kávy, bezlepkového chleba a koláčov zacítite i zo strán knihy. Tá rozpráva o odvahe a túžbe podávať ľuďom jedlo a kávu a sledovať, ako ich to zahreje na duši. A samozrejme tiež o tom, že sny si treba plniť.

(Zdroj: Martinus)

Oliver Sacks: Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom

Nezvyčajný a pútavý názov neskrýva v sebe bláznivé či humorné dobrodružstvo, ale realitu plnú faktov. Autorom tejto knihy je totiž neurológ, ktorý v nej predstavuje tie najbizarnejšie prípady, s ktorými sa zatiaľ počas svojej praxe stretol. Okrem iných aj jeden o mužovi, ktorý si mýlil manželku s klobúkom. Opisy príznakov rôznych ochorení nemusia byť každému príjemné. Čítanie tohto diela síce nespadá do kategórie „oddychové“, no rozhodne stojí za to.

(Zdroj: Martinus)

 

Jo Nesbo: Krvavý mesiac

Harry, ktorému sa rozpadol celý život, prichádza do Los Angeles, kde sa chystá upiť na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej herečke Lucille uniknúť pred pomstou drogového kartelu. Tá sa mu za jeho pomoc odvďačí. Medzitým v Osle podozrievajú známeho realitného magnáta z vraždy dvoch dievčat. Podozrivý magnát vyhľadá Harryho pomoc, napriek jeho povesti alkoholika. Harry sa rozhodne prípad prijať, pretože na splatenie Lucillinho dlhu Mexičanom mu zostáva desať dní.

(Zdroj: Martinus)

Catharina Ingelmanová-Sundbergová: Zločinecký gang penzistov

Nespokojnosť s tým, ako sa k nim správajú v domove dôchodcov, vyriešila skupinka penzistov po svojom. Už podľa pomenovania sa dá od tejto knihy očakávať netradičné dobrodružstvo, ktoré pobaví čitateľa a sčasti ajnastaví spoločnosti zrkadlo. Milé rozprávanie o skupinke penzistov, ktorí si chcú užívať život, je ľahkým a oddychovým čítaním.

(Zdroj: Martinus)

Zuzana Cigánová: Špaky v tŕní

Názov knihy síce nápadne pripomína iné známejšie dielo – Vtáky v tŕní, no spoločné s ním nemá skutočne nič. Rozpráva totiž príbeh škaredého dievčaťa, ktoré otehotnelo s tým nepravým a nakoniec ostalo s dieťaťom samé. Trochu depresívny príbeh vás síce pôsobí melancholicky, no má naozaj vysokú umeleckú hodnotu.

(Zdroj: Martinus)

 

David Duchovny: Krava nebeská

Krava nebeská nie je nadávka, v tomto prípade ide o meno knihy, ktorá je písaná z pohľadu kravy. Tá sa chce dostať do Indie, keďže je tam považovaná za posvätné zviera. Na cestu naberie ďalších spojencov. Každý z nich má iný smer cesty, no všetci mieria za slobodou. Toto dielo vás donúti smiať sa a zároveň sa zhroziť nad súčasnou situáciou. Hoci vyzerá ako úlet, má čosi do seba.

(Zdroj: Martinus)

Robert Galbraight (J. K Rowlingová): Búrlivá krv

Súkromného detektíva Cormorana Strikea oslovia počas rodinnej návštevy v Cornwalle. Má preskúmať prípad zmiznutia Margot Bamboroughovej z roku 1974. Keďže Strike nikdy predtým nevyšetroval podobný odložený prípad, nepredpokladá, že má veľkú šancu na úspech. Napriek tomu sa však rozhodne, že sa doň pustí. Jeho partnerku Robin Ellacottovú okrem detektívnej práce trápia aj vzťahové problémy a zároveň sa pokúša rozlúštiť svoje city k Strikeovi.

(Zdroj: Martinus)

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame