Noc múzeí a galérií 2022 bude opäť v živom kontakte s návštevníkmi: Tešiť sa môžete na bohatý program

žena v múzeu

Noc múzeí a galérií sa tento rok koná vo fyzických priestoroch (Zdroj: Freepik/jenoche)

Noc múzeí a galérií 2022 sa po dvoch rokoch v online priestore presúva do toho fyzického. Tento 18. ročník podujatia, ktoré organizuje Slovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci so Zväzom múzeí na Slovensku (ZMS), sa bude konať v sobotu 14. mája. Ide o  celoeurópske podujatie s nasýteným programom.

Čaká vás zaujímavý umelecký zážitok

„Program sa vytváral niekoľko mesiacov, je pomerne bohatý. Verím tomu, že počet návštevníkov aj po dvojročnej odmlke prekoná naše očakávania a tak, ako sme boli zvyknutí, že prišli desaťtisíce ľudí po celom Slovensku, prídu aj tento rok do priestorov slovenských múzeí a galérií,“ uviedol generálny riaditeľ Branislav Panis k programu, ktorý záujemcovia nájdu na stránke www.nmag.sk.

Múzeá a galérie na Slovensku takýmto spôsobom ponúkajú návštevníkom priamy kontakt s originálnymi zbierkovými predmetmi či umeleckými dielami po dvoch rokoch pandémie.

V „nočnom“ programe organizátori avizujú prednášky, lektoráty, tvorivé dielne a ďalšie formy prezentácie do neskorých nočných hodín pre malých i veľkých účastníkov.

Nebudú chýbať ani súťaže

Milovníkov súťaží na sociálnych sieťach istotne zaujme aj celoslovenská hra. „Návštevníci, ktorí pošlú fotografiu z podujatia na #nmag.2022sutaz, môžu vyhrať ročné vstupenky do múzeí SNM, zážitkové prehliadky klenotov Univerzitnej knižnice v Bratislave či kostýmovú prehliadku nie bežne dostupných priestorov Bojnického zámku,“ vysvetlila šéfka Centra múzejnej komunikácie SNM, Zuzana Vášáryová.

Pre malých návštevníkov múzeí v Bratislave je prichystané hľadanie zbierkových predmetov a hra o pobyt v detskom letnom tábore. SNM spojilo kultúrne inštitúcie Bratislavského kraja prostredníctvom spoločnej päťeurovej vstupenky, čo znamená, že vďaka nej môžete navštíviť viac inštitúcií naraz. Deti do 12 rokov a ŤZP budú mať vstup zdarma.

Pri nákupe lístkov vyberáte z viacero možností

„Návštevníci, ktorí si nebudú chcieť kupovať takúto permanentku, si môžu vybrať jedno – dve múzeá, kde si podľa aktuálneho cenníka zakúpia vstupenku, tá im však už neplatí do ďalších navštívených múzeí,“ dodala Vášáryová. Niektoré kultúrne inštitúcie poskytujú aj vstup zdarma. V nich však spomínaná „permanentka“ v hodnote päť eur nebude dostupná.

Bratislavská integrovaná doprava posilní v deň podujatia dopravné linky, ktoré spájajú Bratislavu s ďalšími inštitúciami v priľahlých mestách, napríklad v Pezinku, Modre, Častej, Malackách a Senci.

Železničné múzeum v Bratislave ponúka tiež jazdy parným vlakom. Leták s programom v slovenčine i angličtine je dostupný online na stránkach Noci múzeí a galérií Bratislavského kraja.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame