Dobrovoľníci získali ocenenie Srdce na dlani: Ich činnosť je naozaj inšpiratívna

dobrovoľníci nesú potraviny

Srdce na dlani oceňuje dobrovoľnícku činnosť (Zdroj: Freepik/freepik)

Zástupcovia Košického samosprávneho kraja (KSK) a Dobrovoľníckeho centra Košického kraja (DCKK) udelili ocenenie Srdce na dlani trom jednotlivcom a šiestim kolektívom. Slávnostné podujatie sa uskutočnilo 13. novembra v rámci Svetového dňa dobrosrdečnosti. Podujatie je putovné a tentoraz sa konalo v Moldave nad Bodvou. TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu KSK Katarína Strojná.

„Prišlo nám viac ako 100 nominácií a výber nebol jednoduchý. Dobro sa z východu nesťahuje, ale naopak, rok čo rok pribúda viac zaujímavých životných príbehov tých, ktorí sa nezištne venujú najrôznejším oblastiam spoločenského života,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

V kategórii dobrovoľník – senior bola medzi ocenenými napríklad aj Marta Kolbelová, ktorá uchováva myjavský folklór na odevoch. Stovky krojov z jej tvorby obdivujú vo Vietname, Austrálii, Amerike, Francúzsku, Izraeli či v Kanade. Ďalším príkladom sú zamestnanci spoločnosti Deloitte či ABB Solutions, ktorí sa po práci starajú o životné prostredie.

Ocenenie si prevzal tiež Gustáv Stibrányi v špeciálnej kategórii osobnosť – dobrovoľník. Ako prvému na svete sa mu podarilo prejsť elektrobicyklom Pan American Highway a 25 750 kilometrov zdolal za 284 dní.

„Oceňovanie pripravujeme už po pätnástykrát, no každý rok nás dobrovoľníci prekvapia. Tento rok dostali malé srdce s veľkou symbolikou aj štyria zaujímaví ľudia, ktorí nefigurujú v žiadnej kategórii. Ide o Dašu Kočiovú, zakladateľku Usmej sa na mňa a Miroslavu Hunčíkovu zo Svetielka pomoci. Na základe vlastnej skúsenosti s náročným životným osudom sa rozhodli uľahčiť život rodinám s podobným osudom,“ uviedla predsedníčka DCKK Miroslava Langerová.

Dodala, že špeciálne poďakovanie vo forme Srdca na dlani získali okrem spomenutých aj dve kolegyne z DCKK. Pomáhanie pre ne už dávno prekročilo hranice práce či súkromia a stalo sa ich životnou prioritou.


Poznáte aj vy niekoho, kto sa zapája do dobrovoľníckych aktivít?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame