Radi sa na turistike niečo dozviete? Potom vás poteší správa o novom náučnom chodníku, ktorý povedie k známemu hradu!

Nový náučný chodník poteší milovníkov turistiky (Zdroj: Freepik/bepslab)

Fanúšikovia turistiky nám iste dajú za pravdu, že odtiene prírody sú na každej trase iné. A ak sa navyše môžete dozvedieť o oblasti aj niečo nové, zážitok je o to väčší. Náučný chodník, ktorý vzniká medzi mestami Veľký Krtíš a Modrý kameň, bude preto ďalším zaujímavým prírastkom k miestam na dlhšiu prechádzku.

Chodník s názvom Babka má priblížiť hospodárenie v lese, s pôdou i s vinicami. Pre TASR to povedal riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec. Podľa neho bude mať dĺžka trasy približne 4,8 kilometra a na jar sa už začalo s úpravou lokality. „Vyčistili náletové dreviny, frézovali pôvodné chodníky a cesty. Spevnili tiež vozovku, aby po nej mohli jazdiť aj cyklisti,“ priblížil s tým, že náučným chodníkom tak bude viesť trasa aj pre nich.

V prvej fáze bude na trase umiestnených 16 tabúľ. Nachádzať sa tam budú tiež oddychové miesta a lavičky z prírodného dreva. „Ľudia sa tam dostanú aj teraz, nie je to však ešte vyznačené ako náučný chodník,“ poznamenal Krahulec. Sprístupnenie nového chodníka Babka by malo prebehnúť počas tohtoročného leta.

Primátorka Modrého Kameňa Mária Bednárová pripomenula, že náučný chodník sa končí na začiatku mesta v lese. Turisti sa z neho dostanú na cestu a pokračovať môžu na modrokamenské námestie či na hrad Modrý Kameň, kde je Múzeum bábkarských kultúr a hračiek Slovenského národného múzea.

Hrad zahájil tohtoročnú letnú turistickú sezónu v sobotu 29. apríla. Okrem stálych expozícií je pre návštevníkov pripravených aj niekoľko noviniek. K dispozícii bude priestor na aktivity múzea, ako sú výtvarná, bábkarská, remeselná a hračkárska dielňa. Nové priestory majú tiež pokladnica a predajňa i priestory na expozíciu vinohradníckej tradície regiónu. Na hrade pribudla aj novootvorená cukráreň.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako prvá Slovenka získala doktorát na Sorbonne: Helena Turcerová bola mimoriadne nadaná na štúdium jazykov

Chodievate radi na turistiku?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame