Pestovať cínie môžete ako profík: S týmito radami očakávajte bohaté kvety až do mrazov!

rady ako pestovať cínie a motýľ na kvitnúcej cínii

Cínie sú obľúbené letničky, ktoré kvitnú až do mrazov (Zdroj: Pexels/Brent Baumgartner)

Ak chcete byť úspešným záhradkárom, určite sa vám zídu rady, ako správne pestovať cínie. Tieto obľúbené letničky sú súčasťou mnohých záhrad už dlhé roky, a to aj preto, že sa dajú strihať a používať do mnohých aranžmánov a letných kytíc. Ak by ste chceli cínie pestovať aj vy, prinášame vám overené rady, s ktorými vás budú bohaté kvety tešiť celé leto.

Pestovať cínie sa vyplatí najmä na plnom slnku

Tieto letničky doslova milujú slnko a užívajú si jeho hrejivé a teplé lúče. Ideálne stanovisko je na plnom slnku minimálne 6 hodín denne. Ale, či ich budete vysievať alebo pestovať z priesad, určite ich do pôdy vysádzajte až vtedy, keď pominie riziko mrazov. Sú citlivé na narušenie koreňového systému, čiže pestovanie zo semienka by im malo svedčať dokonca o niečo viac, ako z priesad.

Nezáleží ani na tom, či ich zasadíte do voľnej pôdy alebo do kvetináčov, bude sa im dariť v oboch prípadoch. Kvitnú dlho a intenzívne až do prvých mrazov v jeseni. Existujú rôzne farby, tvary a kultivary cínií, všetky majú spoločnú vlastnosť. Sú vďačným lákadlom pre opeľovače, pre motýle, pre včely alebo iný užitočný hmyz.

Tieto podmienky im budú vyhovovať

Pestovanie cínií nie je náročné, ale ak im zabezpečíte vhodné podmienky, odmenia sa vám intenzívnym kvitnutím, z ktorého si pokojne vybudujete aj bohatý záhon. Darí sa im v úrodnej pôde doplnenej o kompost. A aj keď sú rastliny celom odolné voči suchu, rovnomerne vlhká a odvodnená pôda bude tým najlepším prostredím. Zalievajte ich ráno a nie večer, pretože niektoré odrody sú náchylné na hubové ochorenia.

Listy cínie by mali byť čo najsuchšie, rastliny nevyžadujú ani automatický zavlažovací systém. Odstáta dažďová voda k základu rastliny je tým správnym riešením. Nevyhovuje im ani nadmerná vlhkosť vzduchu, pretože aj tá podporuje tvorbu hubovitých ochorení.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Nazberajte si jedlé bylinky: Majú toľko účinkov, že stojí za to ich vyhľadať

Pokiaľ ide o hnojenie, vyhovuje im pravidelná starostlivosť každé dva až tri týždne s vysokým obsahom dusíka. Ten pomôže nielen vývoju rastliny, ale aj rastu kvetov. K správnej starostlivosti o cínie tiež patrí pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Podporí tvorbu nových kvetov, ale tiež pôsobí ako prevencia pre rôznymi chorobami a škodcami.

Často pestované druhy cínií

Majú rozdielnu výšku, farbu a tvar kvetov. Niektoré sú vysoké aj 1 meter, iné sotva 30 centimetrov. Pozrite si prehľad jednotlivých druhov a zistite o nich niečo viac:

  • Cínia úzkolistá (lat. Zinnia angustifolia) – má kompaktný tvar a výšku asi 30 až 40 centimetrov. Už z názvu vyplýva, že má úzke listy, ale tiež vysokú odolnosť voči suchu. Je to jednoročná rastlina, ktorú nájdete vo farbách oranžovej, červenej, žltej, ružovej alebo bielej.
  • Cínia pôvabná (lat. Zinnia elegans) – je nenáročná a rýchlo rastúca letnička. Kvety vydržia dlho vo váze a z tohto druhu máme aj najviac moderných kultivarov. Výška sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 30 centimetrov.
  • Cínia Haagenova (lat. Zinnia haageana) – kvitne bohato a plnými kvetmi, zväčša žltooranžovými s farebným vnútorným terčom. Ideálna pre záhonové výsadby, pochádza z Mexika a jej výška je 30 až 60 centimetrov.
  • Cínia pomponkovitá (lat. Zinnia pumila) – vyznačuje sa úctyhodnou výškou 60 až 90 centimetrov a kvetmi guľovitého tvaru v dvoch poschodiach. Vo váze vydrží až 14 dní.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Southernliving.com
Odporúčame