Základná výbava každého záhradkára: Čo by vám určite nemalo chýbať pri práci v záhrade?

. Záhradkárčenie, predovšetkým v tom domácom hobby ponímaní, by malo byť síce hlavne o relaxe (Zdroj: Freepik/onemtask)

Či už pracujete v záhradke denne alebo si užívate záhradkárčenie počas víkendov na chalupe, počas vrcholiacej sezóny sa určite nezaobídete bez rôzneho náradia. Záhradkárčenie, predovšetkým v tom domácom hobby ponímaní, by malo byť síce hlavne o relaxe, no niektoré nástroje sú jednoducho nevyhnutnosťou.

Neodmysliteľná štvorka

Malá multifunkčná motyčka sa zíde vždy. Vyplejete ňou burinu či prekypríte pôdu pred sadením. Rýľ zasa dokončí prácu, na ktorú je motyka krátka, a výborne sa s ním pripravujú aj výsadbové jamy. Popri výbere týchto dvoch pomocníkov neopovrhnite ani lopatou a hrabľami.

Keď ide o lopatu, v lete oceníte nielen tú klasickú veľkú, ale aj jej menšiu verziu. Práve malá lopatka je totiž ideálnou pomôckou na vyberanie substrátu priamo z vreca a dosýpanie zeminy na požadované miesto. Hrable zasa pomáhajú k finálnej úprave riadkov či zhrabávaniu lístia.

Uľahčite si prevoz nákladu

Oceníte ho na všetky možné spôsoby, najmä pri zhrabávaní prírodných materiálov. Odporúčame siahnuť po ťažšej verzií v podobe klasického fúrika, ktorý okrem odvozu lístia a trávy využijete aj na prenášanie zeminy či štrku po vašom pozemku.

Nezabudnite ani na vidly

Zhrabaný materiál musíte na fúrik nejakým spôsobom nahromadiť a následne ho dopraviť na požadované miesto. Pôjde rovno na kompost alebo ho využijete ako útočisko pre drobné živočíchy na záhrade? Nech sa rozhodnete akokoľvek, pevné a kvalitné vidly vám prácu rozhodne uľahčia!

Myslite na závlahu

Kvalitná zálievka predstavuje v pestovaní väčšiny ovocia a zeleniny v podstate viac než polovicu úspechov. Budete preto potrebovať minimálne krhlu, no je fajn, ak máte aj hadicu. Prečo oboje?

Nuž, kým krhlu využijete napríklad pri závlahe vyvýšených záhonov, kvetináčov či v záhrade pri polievaní nakladačiek (ktoré nenávidia zálievku na listy), tak hadica sa vám zíde na polievanie veľkých plôch v záhrade, či trávnikov.  Samozrejme, polievanie veľkých plôch môžete zavlažovať aj vhodne zvoleným zavlažovacím systémom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Ako postaviť jednoduché ohnisko z tehál? Vaše letné večery razom získajú inú atmosféru!

Kýblik

Nevyhnutnou súčasťou výbavy správneho záhradkára je aj kýblik. Možno vám takáto banalita ani nenapadne, no ak v záhrade chýba, spoznáte to hneď. Ideálne je, ak si zaobstaráte hneď niekoľko veľkostí, ktoré sa určite zídu. Využijete ich pri plienení buriny, zbere úrody, prelievaní dažďovej vody zo sudov či závlahe menších plôch spoločne s krhlou.

 

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame