Skoncujte s mravcami navždy: Nepríjemný obyvatelia záhrad už vykúkajú, takto sa ich efektívne zbavíte!

Mravce, na rozdiel od iných škodcov, nedokážu napáchať veľké škody (Zdroj: Freepik/vecstock)

Mať škodcov vo svojom okolí je nepríjemné. Či už vás trápia mravce v interiéri alebo na záhrade, určite hľadáte účinný spôsob, akým sa ich zbaviť. Tie sa vedia premnožiť takmer mihnutím oka a niekedy je naozaj náročné zatočiť s nimi. Predtým, než použijete drastické metódy na ich vyhubenie, skúste popremýšľať nad alternatívnym spôsobom.

Neškodia až príliš

Mravce, na rozdiel od iných škodcov, nedokážu napáchať veľké škody. Áno, ich prítomnosť je nepríjemná, ale nie je nutné ju radikálne riešiť. Navyše, niektoré druhy sú aj chránené, preto by ste ich nemali len tak bez rozmyslu vyhubiť.

Existujú totiž aj alternatívne riešenia, ktoré mravce odlákajú preč bez toho, aby ste ich nutne museli zabíjať. Usmernite ich a dovoľte im voľný život – odvďačia sa vám napríklad tým, že budú požierať škodlivé vošky.

Veľké sťahovanie

Našli ste na záhrade mravenisko, no nevyhovuje vám jeho poloha? Ak chcete zachovať životné prostredie mravcov, jednoduchou metódou je, aby ste miesta s nežiaducim mraveniskom polievali vodou. Mravcom sa mokré prostredie nepáči, čo ich prinúti odsťahovať sa na iné, suché, miesto.

A čo ak sa ich chcete zbaviť úplne, no nechcete ich zabíjať? Vyskúšajte nasledujúce 4 triky, ktoré sa hodia aj na vyhubenie mravcov v interiéri:

  • Citrusy – keďže mravce a citrusy nie sú kamaráti, vytvorte si špeciálny prírodný repelent. Povarte kôru zo 6 pomarančov a 3 citrónov v 1 litri vody asi 15 minút. Nechajte vychladnúť, rozmixujte a aplikujte na miesta, kadiaľ sa mravce presúvajú.
  • Postrek mydlom – postačí lyžička mydla, pár kvapiek esenciálneho oleja (najlepšie funguje mäta, eukalyptus alebo tea tree) a všetko zmiešajte s litrom vody. Zmesou môžete postriekať aj rastliny, ktoré majú vo svojom okolí malých nežiadaných návštevníkov.
  • Jablčný ocot – najrýchlejšou a najjednoduchšou alternatívou prírodných postrekov je zmes jablčného octu a vody. Zmiešajte ich v pomere 1:1 a naneste v štedrej dávke na oblasti napadnuté mravcami. Kyslosť octu ich donúti „zbaliť kufre“ o čosi rýchlejšie, než pri ostatných postrekoch. Ďalšou aromatickou alternatívou môže byť napríklad kávová usadenina, ktorá má tiež schopnosť mravce okamžite odpudiť.
  • Aromatické koreniny – nasypte na mravčie cestičky mletú škoricu, chilli prášok, čierne korenie alebo sušený majorán. Opäť trik s (pre mravce) nepríjemnou arómou, ktorý funguje.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vošky nebudú mať šancu! Vyrobte si tieto jednoduché pasce, ktoré ochránia vaše rastlinky

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame