Trápi vás vypadávanie vlasov? Slovenská odborníčka prezrádza, na akú dôležitú vec zabúdame

Ing. Martina Dudová, PhD., pri riešení kozmetických problémov vyznáva komplexný pohľad. Jej odborné poradenstvo na Kvitku sa už dlhé roky teší veľkej obľube.

Ing. Martina Dudová, PhD., pri riešení kozmetických problémov vyznáva komplexný pohľad. Jej odborné poradenstvo na Kvitku sa už dlhé roky teší veľkej obľube. (Zdroj: Kvitok)

Bojujete s vypadávaním vlasov? Nie ste v tom sami. Stále viac ľudí hľadá niečo, čo tento problém vyrieši raz a navždy. Nie je to ale také jednoduché.

Odborníčka na riešenie komplexných kozmetických problémov a zakladateľka obľúbenej slovenskej značky Kvitok®, Ing. Martina Dudová, PhD. vie, aké môže byť rednutie a vypadávanie vlasov stresujúce.  Všetkým, ktorých tento problém trápi, radí sústrediť svoju pozornosť na dve veci objaviť príčinu vypadávania a zohľadniť životný cyklus vlasov. 

Prečítajte si napínavý príbeh rastu vašich vlasov, objavte najčastejšie príčiny vypadávania a zistite, ako vypadávanie vlasov zastaviť bez bolestivých injekcií a drahých zákrokov.

Nielen život funguje v cykloch, vlasy tiež

Ľudia pri vypadávaní vlasov často zabúdajú, že aj vlasy majú svoj vlastný životný cyklus. Tento cyklus je nezávislý na veku alebo pohlaví a prebieha v troch fázach:

Anagénna fáza: Obdobie rastu, ktoré môže trvať od jedného až do desiatich rokov, priemerne však tri až päť rokov. V tejto fáze sa nachádza približne 8590 % vlasov. Priemerná rýchlosť rastu vlasu je 0,51 cm za mesiac. 

Katagénna fáza: Obdobie pokoja, ktoré trvá dva až tri týždne. Počas tejto fázy vlas prestane rásť, vlasová cibuľka začne slabnúť a postupne odumiera. 

Telogénna fáza: Obdobie vypadávania, ktoré obvykle trvá tri až päť mesiacov. Je to doba, keď staré vlasy ustupujú, aby urobili miesto novým vlasom.

V momente, keď celý životný cyklus vlasu skončí, vlas vypadne a opäť sa dostáva do fázy rastu. A tak stále dookola. Pochopenie jednotlivých fáz vám však pomôže zistiť, ako podporiť zdravie svojich vlasov, a kedy im dopriať prémiovú starostlivosť kvalitnou prírodnou vlasovou kozmetikou.

Zároveň, vám znalosť tohto cyklu pomôže uvedomiť si, že vypadávanie vlasov je úplne prirodzené. Denne nám vypadne 50 až 100 vlasov, čo je stále v poriadku. Martina Dudová ale upozorňuje, že ak je to viac ako 100 vlasov denne, organizmus nám naznačuje, že niečo je zle. Vtedy treba spozornieť a začať aktívne hľadať príčinu vypadávania vlasov.

Príčiny vypadávania vlasov u žien a mužov

Nadmerné vypadávanie vlasov je problém, ktorý trápi mnohých z nás. Príčiny vypadávania vlasov u žien sú však iné než u mužov. Kým za vypadávanie vlasov našich polovičiek môže často dedičnosť, u nás to spôsobujú najmä hormonálne zmeny. Vypadávanie vlasov po pôrode, po vysadení antikoncepcie alebo v menopauze preto nie je nič výnimočné. 

Kvalitná prírodná vlasová kozmetika je šikovným pomocníkom, no väčšinu práce musíte urobiť sami a riešiť to tam, kde problém naozaj vzniká, nielen tam, kde sa prejavuje.
Kvalitná prírodná vlasová kozmetika je šikovným pomocníkom, no väčšinu práce musíte urobiť sami a riešiť to tam, kde problém naozaj vzniká, nielen tam, kde sa prejavuje. (Zdroj: Kvitok)

„Nadmerné vypadávanie vlasov môže spôsobiť ale aj problém so štítnou žľazou, prekonaná infekcia, autoimunitné ochorenie, zápal v tele, chemoterapia, vedľajšie nežiadúce účinky liekov, stres, nedostatok minerálov a vitamínov alebo nesprávna starostlivosť,“ opisuje príčiny vypadávania vlasov pani Dudová

Dodáva, že niektoré príčiny viete veľmi ľahko ovplyvniť aj sami. Stačí, keď zavedieme niekoľko zmien.

Najlepšie tipy, ako zastaviť vypadávanie vlasov

Zdravá pokožka je základom pre krásne, zdravé a lesklé vlasy. Zaraďte do svojej vlasovej rutiny niekoľko nových krokov a pridajte zopár zmien v životnom štýle. Uvidíte, že výsledok vás milo prekvapí.

Vyvážený jedálniček

To, ako sa staráme o svoje telo zvnútra, len kozmetikou neovplyvníme. Vyvážený jedálniček je alfou a omegou krásnych a hustých vlasov. Zamerajte sa na príjem bielkovín, ovocia a tmavej listovej zeleniny, ktorá vám dodá železo a vitamín C. Mrkva a batáty zaručia dostatok beta karoténu, vajcia prísun vitamínu D a ryby zas Omega3 mastné kyseliny a horčík.

Vitamíny pre zdravé a žiarivé vlasy

Doplnky stravy na vlasy sú tiež dôležité. Výskumy ukazujú, že vitamínová a minerálna terapia pomáha aj na nadmerné vypadávanie vlasov po covide. Pri výbere výživových doplnkov na vlasy preto hľadajte v zložení najmä kyselinu listovú, biotín, horčík, zinok a vitamíny A,B,C a E. 

Kvalitná vlasová kozmetika

Pre zdravú pokožku hlavy je nevyhnutné precízne prečistenie, ktoré ale musí byť jemné a šetrné. Namiesto šampónov na báze mydla sú na vypadávanie vlasov vhodnejšie tuhé šampóny, známe ako syndety. Tieto šampóny na báze jemných rastlinných tenzidov derivovaných z kokosového oleja (SCI a coco glucoside) účinne odstraňujú nečistoty a mastnotu z vlasov a pokožky hlavy.

Prírodná vlasová kozmetika proti vypadávaniu vlasov je skvelým podporným prostriedkom pre rast a ochranu našej koruny krásy. Netreba však zabúdať na to, že tuhé šampóny ani iná vlasová kozmetika neriešia priamu príčinu problému, iba zmierňujú dôsledky.
Prírodná vlasová kozmetika proti vypadávaniu vlasov je skvelým podporným prostriedkom pre rast a ochranu našej koruny krásy. Netreba však zabúdať na to, že tuhé šampóny ani iná vlasová kozmetika neriešia priamu príčinu problému, iba zmierňujú dôsledky. (Zdroj: Kvitok)

Séra a oleje na vlasy

Pri probléme, ako je nadmerné vypadávanie vlasov je dobré zamerať svoju pozornosť aj na prevenciu a podporu rastu nových vlasov. Intenzívne vlasové sérum Hair Booster pomáha stimulovať rast vlasov, predlžuje vlasový cyklus, obnovuje prirodzený mikrobióm a hydratuje pokožky hlavy.

Obmedzenie stylingu

Ďalší tip, ako zastaviť vypadávanie vlasov je obmedzenie stylingu. Stavte namiesto toho na šetrný a jemný prístup. Vlasy nikdy nerozčesávajte mokré a vyhnite sa tiež fénovanie horúcim vzduchom, kulmovaniu, agresívnemu česaniu, či účesom, ako je utiahnutý cop alebo pevný drdol.

Žiadna horúca sprcha

Na umývanie vlasov nepoužívajte horúcu vodu. Horúca voda totiž vlasovej pokožke nerobí dobre a vysušuje ju. Vlasy si radšej umývajte vlažnou vodou, aby ste zabezpečili, že sa aktívne látky z tuhého šampónu správne vstrebú do pokožky hlavy. Nepreháňajte to ani s množstvom šampónu, aby ste vlasy zbytočne nevysušovali.

Stimulácia vlasových korienkov

Pre podporu rastu nových vlasov vyskúšajte šikovné stimulačné vlasové pomôcky. Ošetrujúci valček s mikroihličkami alebo pečiatka je skvelá voľba. Pečiatku s mikroihličkami Derma stamp si navyše môžete naplniť aj bezoplachovým Intenzívnym vlasovým sérom Hair Booster pre ešte rýchlejší nástup účinkov.

Vyhýbanie sa stresu

Stres nemusí byť len zlý. Pomáha nášmu tela prispôsobiť sa novým situáciám. Chronický alebo dlhodobý stres však spôsobuje okrem rôznych ochorení aj nadmerné vypadávanie vlasov. Zamyslite sa nad tým, čo vám stres vyvoláva. Vieme, že nie vždy sa dá pred stresom ujsť. Niekedy ale pomôžu relaxačné techniky alebo nový druh cvičenia. 

Extra tip na záver: Hľadajte vždy príčinu, nie riešenie

Často sa zameriavame viac na odstraňovanie dôsledkov, ako na hľadanie skutočnej príčiny. A padanie vlasov nie je príčina, je to len dôsledok problému, čo sa nám telo snaží naznačiť tým, že dochádza k nadmernej strate vlasov. 

Martina Dudová vždy v rámci svojho odborného poradenstva odporúča postaviť sa k hľadaniu príčiny zodpovedne a prijať všetky preventívne opatrenia. Zmena návykov stojí za to. Odmenou vám budú krásne, zdravé a husté vlasy,” dodáva.

 

Zdroj: PR článok
Odporúčame