ODBORNÍCI RADIA Existuje prevencia Alzheimerovej choroby a demencie?

Pani sa pozerá z okna

Prevencia Alzheimerovej choroby je možná (Zdroj: Freepik/freepik)

Alzheimerova choroba a demencia sú zákerné ochorenia. Postihujú centrálnu nervovú sústavu a ich hlavným príznakom je postupná strata pamäte. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sa Alzheimerova choroba zaraďuje medzi desať hlavných smrteľných ochorení ľudstva.


Alzheimerova choroba je strašiak seniorov: Rozpoznajte príznaky


Výrazne ovplyvňuje nielen samotného pacienta, ale aj jeho najbližších. Úplne vyliečiť sa nedá, no čím skôr sa začne liečba, tým je väčšia šanca na zmiernenie priebehu a zachovanie plnohodnotného života. Pokiaľ máte v rodine históriu týchto chorôb, nemali by ste ich podceňovať. Preto sme sa spýtali odborníkov z viacerých oblastí, či je vôbec možná prevencia.

MUDr. Jan Vojáček, CFMP

Doktor Jan Vojáček vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Vydal knihu Umění být zdráv či Rozhodni se být zdráv. V súčasnosti sa venuje funkčnej medicíne, v ktorej aplikuje pri každom pacientovi individuálny prístup.

„Je to rozhodně možné. Jeví se, že vše je o tom samém a je. Proto se Alzheimer považuje za diabetes 3. typu, takže opět metabolismus a hormony. Takže opět psyché a biorytmy a k tomu strava. U Alzheimeru se také zkoumá vliv některých bakterií dutiny ústní. Proto je důležité pečovat o ústní mikrobiom. Na klinice používáme Lumoral.“

MUDr. Marián Koperniech

Chirurg Marián Koperniech má atestáciu ako z úrazovej, tak aj z plastickej chirurgie. V tomto odbore má 15 ročné skúsenosti a viac než 3 tisíc úspešných zákrokov. Na klinike sa venuje estetickej chirurgii.

„Tieto ochorenia sú stále v procese skúmania, respektíve príčin, ktoré vyvolávajú predčasné zmeny na mozgu je viacej a nepoznáme ešte všetky. Mozog, podobne ako zvyšok tela, trpí pri inaktivite. Nemali by sme zanedbávať „mozgové závity“ ani vo vyššom veku. Odporúča sa trénovať si hlavu učením sa jazykov, nevyhýbať sa kreatívnej činnosti a mať bohaté sociálne kontakty. To nám udržuje mozog aktívny.“

PhDr. Bc. a Bc. Beáta Koňařík Bakošová MBA

Terapeutka z platformy pre online terapiu Hedepy. V rámci tejto služby sa môžete zveriť do rúk odborníkov s bohatými skúsenosťami na poli psychológie a poradenstva z pohodlia vášho domova.

„Človek by si mal zachovať aktivity i po odchode do dôchodku, nemal by sa podávať negatívnym myšlienkam. Byť obklopený ľuďmi, ktorí nás napĺňajú a cítime sa s nimi dobre. Seniorským vekom život nekončí, práve naopak. V mnohých prípadoch hrá dôležitú rolu aj genetika. Vysoký krvný tlak, špatný LDL cholesterol a ďalšie.

K nášmu telu by sme sa nemali správať ako k macoche. Naším pozitívnym prístupom a zmenou životosprávy si dokážeme navodiť pozitívne zmeny. A pokiaľ si chceme zachovať pamäť čo najdlhšie, je potreba ju trénovať. Náš mozog je totiž schopný učiť sa a vytvárať spojenia po celý život. Existujú špeciálne techniky na podporu rozvoja a zachovania pamäte, ktoré by sme mali precvičovať v každom veku,”


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame