Top dizajnové trendy v kuchyni: Posledný delí ľudí na dva tábory, má však výhody

Dizajnové trendy v kuchyni 2024

Trendy v oblasti dizajnu kuchýň hlásia veľký návrat farieb (Zdroj: Freepik/freepik)

Či už plánujete rekonštrukciu kuchyne, staviate dom a potrebujete si zariadiť úplne novú alebo sa len radi kocháte fotkami interiérových štúdií, je dobré vedieť, ktoré trendy dnes ovplyvňujú „srdce domova“. Správne zariadená a usporiadaná kuchyňa totiž dokáže zmeniť vnímanie celej dennej časti vášho bytu či domu.

Do módy sa vracajú niektoré prvky, ktoré sme videli už pred mnohými rokmi. Prezrite si šesť najväčších kuchynských trendov, ktoré sa oplatí vziať do úvahy:

  1. Inšpirácia z prírody
  2. Technológie a kuchyňa
  3. Farby a textúry
  4. Dlaždice sú späť!
  5. Nápojový kútik
  6. Oddelený priestor

Inšpirácia prichádza najmä z prírody

V posledných rokoch sa inšpirácia prírodou stala bežnou súčasťou dizajnu domácností. Interiéroví návrhári a architekti sa však rozhodli tento trend posunúť na novú úroveň a priniesť ho aj do kuchyne. Čo to v praxi znamená?

Skrinky až po strop začínajú byť na ústupe. Koniec koncov, nie sú ani také praktické ako by sa mohlo zdať. Množstvo ľudí nedočiahne na vrchné poličky a využívajú ich teda iba ako úložný priestor či sklad predmetov, ktoré sa takmer vôbec nevyužívajú. Aj preto dizajnéri vo svojich tohtoročných návrhoch eliminujú vrchné skrinky a na ich úkor zväčšujú okná. Vďaka tomu príde do miestnosti viac denného svetla a zlepší sa aj výhľad von (ideálne na prírodu).

Kuchyňa by mala mať dostatok svetla (Zdroj: unsplash.com/Josh Hemsley)

Inšpirácia prírodou však znamená aj to, že sa do kuchyne vnášajú zelené odtiene. Nielen na samotnej kuchynskej linke, ale aj v podobe rôznych doplnkov a kuchynského sedenia. Krok vedľa rozhodne neurobíte ani pri kvetinovej tapete či takej, ktorá v sebe nesie naturálny motív.

Kuchyniam vládnu technológie

Nie je žiadnym prekvapením, že výdobytky modernej doby sa odrážajú aj na našom bývaní, vrátane kuchyne. Trendy hovoria jasnou rečou – technológie by v kuchyni nemali chýbať. To sa odráža najmä pri výbere špičkových a prepracovanejších spotrebičov a tiež pri používaní nových, doposiaľ nie tak častých technologických vychytávok.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Interiérový dizajn z ďalekého Japonska: Hitom roka sú prvky wabi-sabi, ich jednoduchosť očarí aj vás

Patria medzi ne napríklad spotrebiče, ktoré sa dajú ovládať prostredníctvom mobilného telefónu. Po ceste domov tak môžete zadať svojmu kávovaru pokyn na prípravu lahodnej a čerstvej kávy. Koniec koncov, ukázalo sa to aj v prieskume spoločnosti Houzz. Potvrdilo sa, že spotrebiče s pripojením na Wi-Fi si vyberá až 30 % opýtaných.

Čoraz väčší dopyt, z ktorého môžeme vychádzať pri tomto trende, je aj po neviditeľných spotrebičoch. Áno, spotrebiče do kuchyne síce patria, ale nie sú vystavované na obdiv, pretože narúšajú harmóniu a vzhľad kuchyne. Ak chcete kráčať s dobou, hľadajte najmä vstavané spotrebiče. Do tejto kategórie patrí chladnička, umývačka riadu, mikrovlnka, kávovár a ďalšie.

Zabudnite na nudné farby

Po minulé roky si ľudia vo veľkom vyberali zemité farby kuchynskej linky. Najčastejšie išlo o odtiene béžovej alebo šedej, kde-tu sa objavila aj čierna a biela. Tieto farebné tóny sú však už definitívne považované za zastarané a v roku 2024 by ste mali siahnuť po niečom oveľa odvážnejšom.

Ako pre zahraničný Forbes vysvetľuje uznávaná interiérová dizajnérka Kate Dawsonová, dôvod je jednoduchý: Ľudia sú unavení z toho, že všetko vyzerá nevýrazne a kuchyňa pôsobí rovnako ako kuchyňa kohokoľvek iného.“ S energiou ďalej radí a dodáva odvahu ľuďom, ako pristupovať k dizajnu kuchýň dnes: „Ľudia chcú farby, dizajn a textúry.“ 

 Odrážať sa to má podľa nej aj na použití políc namiesto horných skriniek. To len podporuje prvý trend, o ktorom sme vám písali vyššie. A síce, že vysoké skrinky až po strop už nie sú takým horúcim ohnivkom ako kedysi.

Kuchyňa si v roku 2024 žiada farby! (Zdroj: unsplash.com/Kam Idris)

Na potrebe zakomponovať farby do bývania sa zhoduje aj dizajnérka Melanie Millner z vyhľadávaného interiérového štúdia s názvom The Design Atelier. Tá pri farbách hovorí, že ľudia by mali zvoliť kontrastnú farbu v kombinácii s tou neutrálnejšou. Pokojne to môže byť žltá, ktorá sa dá výborne zladiť s rôznymi odtieňmi modrej. Žltá navyše vnesie do domácnosti pohodu a radosť. Rovnako správny krok urobíte aj vtedy, ak si zvolíte modrú na dvierka, zelenú alebo sýte odtiene hnedej.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najväčšie trendy v interiéri: Fičia oblé tvary a geometria, ktorej farbe odzvonilo?

Zástena vo farbe pracovnej dosky? To naozaj nie

Ku kuchyni pristupujú Slováci veľmi opatrne. Nedovážia sa riskovať s jednoduchým odôvodnením, že kuchyňa sa tvorí na dlhé roky a nemení sa. Nie je to však úplne pravda. Dnes sa dá kuchyňa vymeniť alebo zmeniť za pár eur. Stačí pri tom použiť farbu na dvierka, vymeniť zástenu a tak ďalej.

Práve pri zástene sa mnohí dizajnéri tiež zhodujú v tom, že ľudia by sa nemali báť popustiť uzdu kreativite. Trendom v tomto roku a možno aj v tom ďalšom bude použitie vzorovaných dlaždíc na zástenu. Plne vykachličkovaná kuchyňa čerpá inšpiráciu v minulých rokoch. Tento trend tak prepája aj obľúbený moderný štýl s tým vidieckym. Absolútnym hitom sú však ručne vyrábané dlaždice. Upúšťa sa tak od dokonalosti a stavia sa skôr na jedinečnosť.

Nápojový kútik

Nápojové kútiky sa začali objavovať už pred pár rokmi najmä ako výstrelok alebo jedinečnosť niektorých priestorov. Zdá sa však, že až v tomto roku naberajú na intenzite. Záujem o vyhradené priestory na nápoje totiž rastie. Môže to byť napríklad kávový pult, ktorý je ako stvorený pre milovníkov kávy. Inou možnosťou je mať barový pult, na tvorbu tých najrozličnejších miešaných drinkov a smoothie nápojov.

Kávový kútik ozvláštni každý priestor (Zdroj: unsplash.com/Amr Taha™)

Okrem toho nám tento trend však ukazuje, že stále rastie záujem o prepojený priestor kuchyne so zvyškom interiéru. Pozor, neznamená to však, že kuchyňa má byť súčasťou napríklad obývacej izby, čoho sme boli svedkami posledné roky. Práve naopak, trend nápojového kútika hovorí o tom, že si máme ako rodina či priatelia užívať viac času pohromade.

Oddelená kuchyňa?

Najkontroverznejšie z trendov vyznieva práve otázka o oddelenej či prepojenej kuchyni. Vidno to najmä pri tých najšpičkovejších návrhoch interiérov a kuchýň, ktoré môžeme pozorovať v zahraničí. Aj v nových projektoch bytov a domov nastáva odklon od zaužívanej integrácie kuchyne do priestoru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pri rekonštrukcii nemali strach z netypických prvkov: Čo poviete na tie výrazné farby?

Pri otázke, či oddeliť alebo neoddeliť kuchyňu od obývačky a jedálne, záleží aj od osobnej preferencie staviteľa a tiež od toho, čo všetko dovolí priestor. Niektorí ľudia milujú otvorenú kuchyňu pre jej funkčnosť a zároveň, že sa môže stať centrom domova na posedenie.

Patríte k milovník oddelenej kuchyne? (Zdroj: unsplash.com/R ARCHITECTURE)

Oveľa viac ľudí sa však začína hlásiť k možnosti oddelenia kuchyne, a to či už v podobe posuvných dverí, priečky a steny alebo zaujímavejšieho pôdorysu. Dôvod asi nikoho neprekvapí.

V otvorenej kuchyni je ťažké skryť neporiadok pred návštevou. Navyše, ak varíte v otvorenom priestore, nepomôže ani digestor ani okno, arómy sa dostanú naozaj všade. Prepojená kuchyňa s obývačkou tiež nie je príliš praktická. Hluk z varenia ruší osoby, ktoré chcú napríklad pozerať televíziu alebo viesť diskusiu s priateľmi. Skrátka, ak máte prepojenú kuchyňu s priestorom, tak varíte v podstate v obývačke.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk, st.hzcdn.com, forbes.com,
Odporúčame