Interiérový dizajn z ďalekého Japonska: Hitom roka sú prvky wabi-sabi, ich jednoduchosť očarí aj vás

Wabi-sabi je opakom k nastajovaným interiérom (Zdroj: unsplash.com/nine koepfer)

Ak milujete východnú kultúru, potom vám bude štýl wabi-sabi viac ako blízky. Ide o prístup, ktorý má svoje korene v ďalekom Japonsku a najčastejšie sa skloňuje v interiérovom dizajne. Svojou neopozeranosťou sa dokonca zaradil medzi najväčšie trendy tohto roka. Čo všetko sa s ním spája a ako si jeho prvky môžete preniesť domov aj vy?

Wabi-sabi oslavuje jednoduchosť aj zub času

Dokonalo naaranžované interiéry, ktoré mnohokrát pôsobia tak, ako keby v nich ani nikto nebýval? Tento opis sa rozhodne netýka štýlu wabi-sabi. Jeho zmysel totiž spočíva v presnom opaku uhladenosti a gýčovitosti.

Samotný názov je slovným spojením, ktoré by na prvé počutie mohlo znieť ako pokrm v nejakej ázijskej reštaurácii. Nevzniklo však náhodou. Slovo wabi je odvodené od wabiru, čo v preklade znamená nedostatok. Wabi však vníma pojem nedostatku pozitívne a v štýle interiérového dizajnu ide o minimalizmus.

(Zdroj: unsplash.com/AllysherLow)

V zmysle japonskej duchovnosti sa pod wabi rozumie tiež človek, ktorý nachádza šťastie v maličkostiach. Sabi je kvet času, ktorý hovorí o tom, že aj staré veci majú svoje čaro. Prijíma čas tak, ako beží a nesnaží sa s ním bojovať.

K jeho popularite a rozkvetu prispela pandémia

Aj keď má tento štýl svoje korene až v 15. storočí, dnešný svet sa s ním zoznámil iba nedávno. O wabi-sabi sa začalo najviac hovoriť v roku 2021, čiže v období, kedy ľudia strácali nádej v to, že raz budú žiť život taký, ako bol pred pandémiou koronavírusu. Čas, ktorý trávili vo svojich domovoch, začali využívať na to, aby prehodnotili, ako ich domácnosť vyzerá.

Čoraz väčší dôraz kládli na to, aby sa doma cítili dobre. Zistili tak, že k šťastiu naozaj nie je potrebné množstvo vecí alebo neustále obmieňanie nábytku. Práve naopak, každý škrabanec na nábytku znamenal spomienku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Z chátrajúcej chalupy si vytvorili nádherné víkendové útočisko: Tu sa musí skvelo relaxovať!
(Zdroj: unsplash.com/AllysherLow)

Ako využiť prvky wabi-sabi v interiéri

K tomuto štýlu začína postupne inklinovať čoraz viac dizajnérov. Tí navrhujú celé projekty vo wabi-sabi alebo v ňom hľadajú aspoň inšpiráciu a prepájajú ho s inými interiérovými smermi. Pokiaľ chcete do svojho domova zakomponovať jeho prvky aj vy, nie je to nič zložité. Využiť môžete niektoré alebo aj všetky z nasledovných, ktoré sú úzko späté práve s wabi-sabi:

  • oblé rohy
  • prírodné materiály
  • patina
  • minimum nábytku
  • zemité tóny
  • asymetria
  • spojenie so zemou
  • minimum technológií
  • staré či poškodené kusy nábytku
(Zdroj: unsplash.com/Priyanka Aggarwal)

Z materiálovej palety sa treba zamerať nielen na prírodné prvky ako je ľan, drevo alebo hlinené doplnky, ale môžete tiež zakomponovať betón a kameň. Zabúdať by sme však nemali ani na plisované rolety, ktoré izbám dodajú zvláštny nádych útulnosti.

Pre koho je tento štýl určený?

Ako sme už spomínali vyššie, štýl wabi-sabi má korene v japonskej filozofii a estetike. Je hlboko prepojený s tradičnými hodnotami Japoncov, ako sú skromnosť a pokora. Ide teda o dizajn, ktorý si zamilujú najmä ľudia hľadajúci pokoj a harmóniu. Ctia si prírodu, autenticitu aj jednoduchosť, a to v každom ohľade. Všetky tieto vlastnosti využívajú vo svojom každodennom živote ako zdroj inšpirácie.

(Zdroj: unsplash.com/Kam Idris)

Odráža sa to aj na uvedomení si, že množstvo vecí či materiálne zázemie z nich šťastných ľudí neurobí. Patríte k týmto ľuďom aj vy?

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame