Oživia terasu aj balkón: Tieto dreviny môžete pestovať aj v kvetináčoch, ich nádherné farby vás očaria

Skimia japonská

Aj dreviny môžu v kvetináči vyniknúť (Zdroj: GettyImages)

Či už bývate v byte alebo v rodinnom dome, na harmonický kútik plný zelene a kvetov sa vždy nájde miesto. Máme pre vás tipy na krásne dreviny, ktorým sa veľmi dobre darí aj v kvetináčoch. Spríjemnia posedenie na balkóne aj terase.

Hoci majú svoje nároky na vlahu, slnko a občasné hnojenie, v konečnom výsledku je s nimi menej práce ako v záhonoch. Prečo? Nemusíte ich čistiť od buriny, sú menej vystavené útokom škodcov, a keďže ich máte stále na očiach, neprerastú vám cez hlavu. Dajú sa udržiavať krásne vytvarované a ak vás rozmiestnenie kvetináčov omrzí, ľahko ich premiestnite na nové miesto. Ktoré dreviny sú pre takéto pestovanie ideálne?

Skimia japonská (Skimmia japonica)

Sympatický vždyzelený krík s kožovitými listami vás poteší svojimi výraznými farbami. Na jar zakvitne bohaté biele kvetenstvo, ktoré sa po opelení na jeseň zmení na trsy červených plodov. Na rastline vydržia až do ďalšej jari. Skimia dobre prosperuje v záhonoch aj v kvetináčoch. Vyhovuje jej polotieň až tieň, výborné znáša mrazy. Vyžaduje kyslú pôdu. Na dno kvetináča nezabudnite dať drenáž, ktorá rastlinu ochráni pred odhnívaním koreňov.

Kumquát (Citrus japonica)

Na terasách vyzerá kombinácia oranžových citrusových plodov a tmavozelených listov veľmi esteticky. Kumquát je pomaly rastúci strom, ktorý sa za posledné roky stal jednou z najvyhľadávanejších črepníkových drevín. Má rád polotieň aj slnečné stanovište. V dobe kvitnutia a rastu plodov je náročnejší na vlahu. Hoci vydrží mrazy do -12 °C, nemá rád silný chladný vietor a ocení, ak ho na istý čas presuniete na teplejšie miesto. Dobrou správou je, že plody kumquátu sú jedlé. Výborne dopĺňajú letné drinky a hodia sa do lekvárov aj džemov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PLAnPLAntio (@planplantio)


Mohlo by vás zaujať: Voňavá domácnosť aj bez osviežovačov: Kúpte si tieto rastliny, rozvoňajú celú izbu!


Hortenzia kalinolostá (Hydrangea macrophylla)

Honosné, neprehliadnuteľné kvety hortenzií sa stali kráľovnami francúzskeho vidieka aj našich terás. Veľké jasnozelené listy so zúbkovým okrajom dopĺňajú ešte výraznejšie biele, ružové, fialové aj modré kvetinové hlavy. Zvládajú pobyt v kvetináči, samozrejme, ak im ulahodíte správnou pozíciou. Nechcú veľa slnka, ale ani málo. Už z latinského názvu je zrejmé, že potrebujú vodu, nie však trvalé premočenie. Zaobstarajte si drenážnu vrstvu a mierne kyslý substrát s pH 5 – 6,5, ktorý majú najradšej.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa HydrangeaWorld (@hydrangea_world)

Krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens)

Jedna z najobľúbenejších okrasných drevín, krušpán, bola dlhé roky voľbou číslo 1 pri zakladaní živého plotu. Dnes môžete utešene tvarované kríčky vidieť na schodoch, balkónoch či pri vstupoch do budov. Zvyčajne v tradičných terakotových črepníkoch, ktoré pekne kontrastujú s lesklými zelenými lístkami. Tento neopadavý ker je napríklad vhodný pre každého, kto z času na čas rád chytí do rúk nožnice a nebojí sa pustiť do tvarovania. Má rád teplé, slnečné miesto, no pozor na prehrievanie kvetináča, ktoré neprospieva zdraviu koreňov. Krušpán obľubuje výživnú priepustnú pôdu, vadí mu premokrenie. Staršie kry dokonca zvládnu aj dlhšie obdobie sucha.


Mohlo by vás zaujať: Obyčajné izbové rastliny dokážu hotové divy: Dajte si ich do bytu a pozerajte!


Trojpuk štíhly (Deutzia gracilis)

Pre všetky nežné romantické duše dávame do pozornosti tento jemný ker, ktorý po celú jar zdobia neprehliadnuteľné strapcovité (a voňavé) kvety bielej farby. Trojpuk nie je náročný na starostlivosť. Dobre sa mu darí na slnečnom mieste, ale aj v polotieni. Neohrozia ho ani mrazy počas zimy. Po odkvitnutí mu doprajte šetrný rez. Hoci rastie pomaly, kvety na ďalšiu sezónu nahodí až na minuloročných vetvách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa seiko (@sei_garden)

Dráč červený (Berberis thunbergii artropurpurea)

Vďaka svojej karmínovo červenej farbe listov si získa všetky pohľady. Ale pozor – pichá! Konce vetiev zdobia počas kvitnutia drobné žlté kvietky, ktoré sa na jeseň zmenia na atraktívne červené plody. Ak chcete, aby sa listy zafarbovali do rôznych odtieňov červenej, doprajte mu miesto s dostatkom svetla. Nevadí mu ani umiestnenie blízko prašnej cesty plnej áut. Každým strihaním sa jeho koruna zahusťuje. Už po niekoľkých sezónach môžete mať na svojej terase krásne červené gule.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame