Vonné sviečky, aromatické oleje či osviežovače dokážu navodiť príjemnú atmosféru v našej domácnosti. Mnohé z nich však do ovzdušia vypúšťajú aj rôzne chemikálie, ktoré nepriaznivo vplývajú na naše zdravie. Pritom stačí len vybrať správne izbové rastliny, ktoré zaistia skrášlenie a tiež prirodzenú sviežosť vášho príbytku.
Orientálny jazmín
Kvety jazmínu neslúžia len ako dekorácia. Ich omamná vôňa dokáže pozdvihnúť náladu, pomôže zabudnúť na starosti a stres. Vyberte si odrodu vhodnú do kvetináča, napríklad jazmín mnohokvetý. Kvitne na jar a začiatkom leta, vyžaduje oporu a ideálne miesto na pestovanie je polotieň. Potrebuje dostatok svetla, ale nie priamo slnko, najlepšie mu bude na východnom okne. Pôda pri koreni nesmie vyschnúť, na jar vyžaduje výdatnejšiu zálievku. Môžete ho pestovať aj v samozavlažovacom kvetináči.
Radi bicyklujete, ale nepoznáte trasy? V tejto knihe je až 22 cyklotrás po celom Slovensku
Sladká gardénia
Tento stále zelený ker pochádza z Číny a Japonska a dorastá väčšinou do výšky 130 cm. Kvitne od mája do septembra a sladká vôňa krémovo bielych kvetov pripomína vôňu jazmínu. Rastlina má rada svetlé miesta a vetranie, no neznesie prudké poludňajšie slnko ani prievan. Vyžaduje pravidelnú zálievku. Je vhodná pre skúsenejších pestovateľov.
Upokojujúca levanduľa
Všestranná liečivá rastlina je zároveň veľmi populárna kvitnúca trvalka, ktorá dnes našla miesto v mnohých domácnostiach. S trochou starostlivosti ju môžete mať v kvetináči aj vy. Od skorého leta až do jesene ponúka záplavu modrofialových kvetov, ktoré o sebe dajú vedieť nádhernou stredomorskou arómou. Majú upokojujúce účinky, takže je vhodnou rastlinou aj do spálne. Okrem toho budete mať pokoj od komárov a múch.
Vanilková orchidea
Hoci táto rastlina upúta skôr krásou svojich kvetov, niektoré druhy potešia aj prenikavou vôňou. Napríklad twinkle orchidea – hybrid, ktorý kvitne drobnými kvietkami voňajúcimi vanilkou. Dĺžka stonky môže dosiahnuť až 1 m a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Keď sa budete riadiť radami skúsenejších pestovateľov, bude vám kvitnúť aj niekoľkokrát do roka. Alebo si vyberte druh miltonia či cattleya. Najlepšie kvitnú na svetlom parapete, ale bez pôsobenia priameho slnečného žiarenia. Vyžadujú teplotu okolo 21 °C a vysokú vlhkosť vzduchu.
Mohlo by vás zaujať: Potešia vás bez námahy: 5 izbových rastlín, ktoré prežijú v ťažkých podmienkach
Exotická pluméria
Exotická rastlina pôvodom z Havaja, nazývaná aj „voskový kvet“, je obľúbená aj u nás. Nádherné kvety, akoby boli odliate z vosku, voňajú výrazne najmä v noci. V závislosti od druhu a odrody môžu byť biele, ružovkasté, tmavšie či bledšie, ale aj tieňované. Rastlina nie je príliš náročná na starostlivosť, postačí jej striedma zálievka. Potrebuje však dostatok svetla, tepla a priestoru. Môže dorásť až do výšky 2 metrov.
Aromatický eukalyptus
Väčšina z nás má jeho vôňu spojenú s liekmi, ktoré prinášajú úľavu pri nádche. Aróma však osvieži celý váš domov. Guľaté lístky rastú na tenkých stonkách. Keď ich zľahka pošúchate medzi prstami, bude vám lepšie na tele i na duši. Pestovanie nie je veľmi náročné, vyžaduje podobné podmienky ako kaktus. Prekvapiť vás môže rýchlym rastom.
Svieže citrusy
Citrónovník, limetka, pomarančovník a ďalšie citrusové rastliny prinesú do vašej domácnosti svieže ovocné vône. Potrebujú slnečný svit a teplo na tvorbu drobných kvetov a lístkov, ktoré voňajú rovnako ako ovocie. Tieto rastliny bývajú smädné, preto ich treba pravidelne zalievať. Na jar a v lete pamätajte na hnojenie.
Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!
Zdieľať na