Poraďte si so škvrnami rôzneho pôvodu: Odstráňte ich šetrne a navždy

Škvrna

gettyimages

Práve vtedy, keď to nepotrebujete, sa na vašom oblečení objaví škvrna, ktorá zbytočne vzbudzuje záujem. Môžete byť akokoľvek opatrní, a predsa vám oblečenie z času na čas ozdobí mastný fľak z nedeľnej polievky, rukáv omočený do kečupu, golier od krvi po rýchlom holení. Sedačky a koberce tiež občas spoznajú ako chutí rozliata káva a ani zelené kolená a nevzhľadné mapy od potu na tričkách už nie sú len výsadou futbalistov.

Nech už stojí za “fľakatým príbehom” čokoľvek, pri troche snahy si dokážete poradiť s bežnými škvrnami a fľakmi od jedla a tekutín na oblečení, koberci či sedačke. Ako na to? Prv, ako sa pustíte do úmorného drhnutia, inšpirujte sa jednoduchými domácimi postupmi, ktoré vo väčšine prípadov tkaninu úspešne zachránia.

Káva

Treba zasiahnuť čo najskôr, aby škvrna neuschla. Rovnomerne škvrnu potrite citrónovou šťavou alebo postriekajte octom. Nechajte 10 minút pôsobiť a opláchnite vlažnou vodou.

Ak je škvrna na koberci, husto ju zasypte sódou bikarbónou, votrite do štruktúry koberca. Na druhý deň “zmes” vyšúchajte a povysávajte.


Mohlo by vás zaujímať: Boj so škvrnami podľa rád starých materí: Ktorá z nich sa osvedčila vám?


Čokoláda/kakao

Do vlažnej vody rozmiešajte niekoľko lyžičiek kuchynskej soli. Škvrnu zľahka potierajte a ak začne miznúť, pokračujte s čistením. Rovnaký postup funguje aj s mliekom a v prípade menej percentnej čokolády dokonca aj s bežným kuchynským saponátom.

Krv

Čerstvá, ešte nezaschnutá krv zíde z tkaniny dolu pod prúdom studenej vody alebo po niekoľko hodinovom máčaní v studenej vode s trochou soli (podľa množstva krvi). Vyhnite sa teplej vode – krv prenikne hlbšie do štruktúry oblečenia a už sa jej tak ľahko nezbavíte.

Zaschnutý fľak od krvi najskôr jeden deň odmočte v studenej vode. Potom škvrnu zasypte soľou, vydrhnite a vypláchnite v studenej vode. Ak nepomôže, opakujte tento postup znova.

Máte krv na koberci? Nedotýkajte sa jej, kým nie je zaschnutá. Neprenikne tak hlboko, ako keby ste zakročili hneď. Po vyschnutí fľak vyšúchajte a dôkladne povysávajte. Zvyšok odstránite silnou mydlovou vodou. Ak nezaberie domáci postup, v obchodoch nájdete účinný odstraňovač silných škvŕn z kobercov.

Pot

Mapy z potu sú viditeľné najmä na bielom oblečení. Pomôcť si môžete celkom jednoducho, len nesmiete dovoliť, aby sa špina “zažrala”. Účinná je kašička z pracieho prášku, namočenie do veľmi slanej studenej vody pred praním. Žlté zájdené miesta vyťahuje aj kyselina citrónová alebo jedlá sóda.

Červené víno

Škvrnu zasypte soľou a začnite drhnúť prekrojeným citrónom. Následne dôkladne vyperte. Ak je víno rozliate na koberci, použite minerálnu vodu, pridajte šťavu z citróna a vyčistite handričkou.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na škvrny v domácnosti: Takto sa ich účinne zbavíte


Paradajky/kečup

Na fľak naukladajte plátky zemiakov a následne opláchnite vo vlažnej mydlovej vode.

Tráva

Na odstránenie z odevov použite zriedenú citrónovú šťavu. Ak ide o rifle, môžete vyskúšať zubnú pastu. Nechajte ju na fľaku zaschnúť, vyšúchajte a operte tak, ako máte vo zvyku.

Púpava

Hnedé nezdolné fľaky od púpavy zmierni kyselina citrónová rozmiešaná s trochou vody na kašičku. Po nanesení nechajte chvíľu pôsobiť a operte. Ako účinné sa osvedčilo aj žlčové mydlo.

Mastnota/olej

Na najčastejšie škvrny existuje hneď niekoľko možností. Overený je zemiakový škrob, ktorý sa nanesie na mastný fľak. Po uschnutí ho zoškriabte a bielizeň operte. Rovnakým spôsobom môžete vyskúšať aj sódu bikarbónu alebo kypriaci prášok do pečiva.

V diskusných fórach sa tiež stretnete aj s odstraňovaním za pomoci slabo rozohriatej žehličky. Pod mastný fľak podložke papierový obrúsok a zhora ho druhým obrúskom prikryte. Niekoľkokrát prejdite zľahka po hornom obrúsku. Mastnota sa zohreje, uvoľní z tkaniny a vsiakne do spodného obrúska.


Mohlo by vás zaujímať: Škvrny od pera či zafarbenia od riflí na kabelkách: Poradíme vám, ako na ne!


Červená dyňa

Kto by to bol povedal, že obyčajný vodnatý “melón”, ktorý tvorí až z 90 % voda, zanechá na bledom oblečení nevyprateľné fľaky? Namočte oblečenie do studenej vody, tkaninu na mieste s fľakom natiahnite a toto miesto opatrne prelievajte horúcou vodou. Na záver použite žlčové mydlo.

Tmavé bobuľové ovocie

Škvrny od bobuľovín najlepšie vyčistíte, ak zašpinené miesto ponoríte do kyslého mlieka alebo rýchlo potriete kašičkou z vody a kyseliny citrónovej. Po pár minútovom pôsobení operte na vyššej teplote ako zvyčajne.

Ak sa bobule rozpučili na sedačke alebo koberci, použite trochu perlivej minerálky s práškom do pečiva. Nechajte pôsobiť a zľahka vykartáčujte.

Rúž

Na fľak nastriekajte lak na vlasy a opatrnými ťahmi mastný rúž stiahnite, tak aby ste ho silnejším pohybom nezatlačili do tkaniny. Alebo použite 90 percentný alkohol (lieh) a handričkou potierajte škvrnu od rúžu. Nemusíte ju drhnúť, po chvíľke sa mastnota rozpustí a škvrna po vypratí zmizne.


Mohlo by vás zaujímať: Konečne čisté tenisky alebo parádny kryt na mobil: 5 perfektných zlepšovákov, ktoré nám uľahčia život


Mejkap

Mejkap, ktorý má mastné zloženie, z oblečenia odstránite pomocou ľadu. Zachlaďte škvrnu, potierajte ju ľadom a škvrna sa poddá. Bude sa dať nabrať na papierový obrúsok.

I v tomto prípade pomáha vysokopercentný alkohol (alebo Alpa). Naneste na fľak, nechajte chvíľu pôsobiť, opláchnite vo vlažnej vode a dajte oprať.

Pero a fixky

Škvŕn z pera sa na oblečení  zbavíte za pomoci laku na vlasy. Lak rozpustí čiaru, ktorú potom zmyjete pod vodou a oblečenie bežne operiete. Pomáha aj lieh s octom rozriedený v pomere 1:1.

Z koženej alebo koženkovej sedačky odstránite pero bežným krémom na tvár. Či to bude pero alebo fixka, nesiahajte po tekutinách s obsahom alkoholu, ktoré by mohli materiál sedačky vybieliť.


Máte nejaké ďalšie účinné tipy na odstraňovanie odolných škvŕn? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame