Obyčajné izbové rastliny dokážu hotové divy: Dajte si ich do bytu a pozerajte!

Izbové kvety na poličkách

Rastliny v interiéri majú okrem estetickej funkcie aj praktické využitie (Zdroj: GettyImages)

Rastliny v interiéri majú okrem estetickej funkcie aj tú praktickú. Vytvárajú kyslík a zo svojho okolia odstraňujú nežiaduce látky, prach a škodlivé toxíny z čistiacich prostriedkov, farieb či lakov. Niektoré izbové rastliny dokážu podľa výsledkov štúdie NASA pohltiť až 90 percent týchto nečistôt. Ktoré z nich odstránia aj nebezpečné chemikálie?

Zelenec chochlatý

Radí sa medzi top domáce rastliny, ktoré vyčistia vzduch. Prevísajúce listy pohlcujú pachy, oxid uhoľnatý, xylén i formaldehyd. Ocenia ju aj začiatočníci. Má rada svetlo, ale bez priameho slnka. Výhodou je, že istý čas toleruje aj tmu. V lete ju môžete mať vonku, udržiavajte však vlhkú pôdu. V zime zalievajte menej a prihnojte.

Chryzantéma

Tiež patrí k najaktívnejším čističom vzduchu. Darí sa jej na slnečnom mieste a vyžaduje pravidelné zalievanie. Za to vás však odmení bohatou kvetinovou nádielkou. Znesie aj nižšie teploty, po odkvitnutí ju tak môžete posadiť do záhrady.

Fikus

Alebo inak figovník, tiež výborne čistí vzduch. Vyžaduje však dostatok priestoru pre rast a správne umiestnenie. Prospieva mu veľa svetla zo všetkých strán, ale bez priameho slnka a v lete väčší prísun vlahy. Menšie rastliny možno občas osprchovať, tým väčším utierajte listy vlhkou handričkou. Chráňte ich pred prievanom. Opatrnosť zvýšte pri malých deťoch a zvieratách, rastlina je mierne jedovatá.


Mohlo by vás zaujať: Voňavá domácnosť aj bez osviežovačov: Kúpte si tieto rastliny, rozvoňajú celú izbu!


Lopatkovec

Nenáročná izbová rastlina, ktorá sa hodí do kúpeľne i zafajčených priestorov. Skvele pohlcuje prebytočnú vlhkosť, ničí plesne a toxické látky v ovzduší: benzén, formaldehyd, trichlóretylén, toluén či xylén. Ak budete z listov utierať prach, čistiace schopnosti budú ešte účinnejšie. Vyhovuje jej polotieň. Pri správnej zálievke, rosení listov a hnojení vydrží dlho kvitnúť. Pozor, pre väčšinu domácich zvierat, je mierne jedovatá

Gerbera

Často ju podarúvame v kyticiach, no oplatí sa ju vysadiť aj doma. Oceníte ju najmä v domácnosti, kde sa fajčí. Rastlina odstraňuje z ovzdušia benzén, oxid uhličitý a v noci vytvára kyslík pre kvalitný spánok. Je síce náročnejšia na starostlivosť, odvďačí sa vám však krásne sfarbeným okvetím.

Nefrolepka

U nás najznámejšia izbová papraď je vhodná do obývačky, kuchyne i kúpeľne. Zvlhčuje vzduch a aj sama potrebuje dostatok vlhkosti. Preferuje tmavšie miesta. Efektívne ničí nevhodné látky nachádzajúce sa v čistiacich prostriedkoch a textíliách, napríklad xylén, toluén či formaldehyd.

Brečtan

Táto popínavá rastlina je veľmi prispôsobivá. Darí sa jej aj v tmavších kútoch. Vstrebáva plesne a fekálne mikroorganizmy, preto je ideálna v blízkosti toalety. Ak jej doprajete pravidelné rosenie listov, bude sa jej dobre dariť. Rastie dosť rýchlo, takže potrebuje občasné zastrihávanie listov a tyč ako oporu. Alebo ju môžete nechať voľne visieť zo zaveseného kvetináča. Je jedovatá, preto zvážte umiestnenie pri malých deťoch či zvieratách.


Mohlo by vás zaujať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


Aloe vera

Tento nenáročný sukulent skvele osvieži vzduch. Zbavuje ho formaldehydu, oxidu uhličitého i uhoľnatého. Vyhovuje mu priame slnko a minimum zálievky. Vzhľadom na zvýšenú produkciu kyslíka je vhodný aj na svetlé miesto v spálni. Navyše tak máte poruke domácu lekárničku na drobné rany, popáleniny či spáleniny od slnka. Stačí odrezať kúsok listu a priložiť na postihnuté miesto.

Dracéna

Vysoká rastlina s pevnou drevnatou stonkou sa hodí do každej izby. Pri správnej starostlivosti dorastá až po strop. Odstraňuje formaldehyd, benzén, trichlóretylén a xylén. Vyskytuje sa v rôznych farebných variantoch, dracéna lemovaná má však najlepšie filtračné vlastnosti. Darí sa jej najmä v presvetlenej miestnosti, ale bez priameho slnka. Rastlinu držte mimo dosahu detí a domácich zvierat, je jedovatá.

Svokrin jazyk

Nenáročná rastlina s dlhými a tvrdými listami v podobe jazykov, zakončené ostrým špicom. Dorastá až do výšky 2 metrov. Ocení suchšie prostredie s trochou slnka. V noci nasáva oxid uhličitý a do ovzdušia vracia kyslík, čím zlepšuje spánok. Zo vzduchu vyťahuje aj benzén a xylén. Držte ju mimo dosahu detí a domácich zvierat. Obsahuje toxíny, ktoré by nemali skonzumovať.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame