Ako vybrať matrac presne pre vás: Zamerajte sa nielen na jeho tvrdosť, ale aj výšku a poťah

Kúpa matraca

Výber správneho matraca je dôležitý, spánkom strávime tretinu života (Zdroj: GettyImages)

Spánkom trávime takmer tretinu života. V našej posteli sme teda častejšie ako v obývačke na pohovke, v kuchyni za kuchynskou linkou či dokonca v práci. A aj tak mnohí zabúdajú na to, aké dôležité je vybrať si správy matrac, aby bolo každé ráno príjemné.

Každé telo má individuálne požiadavky a preto by ste mali myslieť na to, že každému bude vyhovovať iný typ výplne a tvrdosti. Okrem nich je však potrebné zamerať sa na aj výšku samotného matraca či na jeho poťah, aj keď na ňom budete mať plachtu. Vhodný matrac vám zaručí, že sa už nebudete zobúdzať s bolesťami chrbta či kĺbov a váš spánok bude oveľa kvalitnejší.


Mohlo by vás zaujímať: Budia vás zo sna nočné mory? Zistite, čo môže byť príčinou a privolajte späť pokojný spánok


Základné typy matracov

Typy matracov sa delia na tri základné – latexové, pružinové a penové. Aj keď sa môže zdať, že práve penové majú vďaka svojim špecifickým vlastnostiam dominanciu na trhu, stále sú najpredávanejšie latexové. Každý typ má však svoje výhody aj nevýhody, podľa ktorých sa treba riadiť.

Latexové

Sú nielen najpredávanejšie, ale aj najobľúbenejšie. Ide o mäkké matrace, ktoré sa predávajú najmä v tvrdosti T1 a T2. Výhodou môže byť vysoká úroveň elasticity a fakt, že sa samotný povrch matraca vie prispôsobiť tvaru vášho tela. Ak si vyberiete práve latexový, tešiť sa môžete na jeho dlhú životnosť. Napriek tomu, že sa takéto matrace vedia prispôsobiť, ich tvar je stále pevný. Sú veľmi komfortné a vhodné budú pre väčšinu ľudí. Majú však aj pár negatív.

Ak si ich plánujete zaobstarať, dajte si pozor, aby sa nenachádzali vo vlhkom prostredí. Nie sú vhodné ani pre ľudí, ktorí trpia nadmernou potivosťou, prípadne alergiou na latex.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Saffron Beds (@saffronbeds)

Pružinové

Kedysi boli pružinové matrace populárnejšie ako latexové, no na svojej obľúbenosti stratili kvôli uvoľneným pružinám. Tie vás môžu tlačiť do chrbta. Nakoľko sú dnes už lepšie konštruované, tieto problémy viac nehrozia. Svoje prvenstvo si už ale zrejme nikdy neobhája. Vďaka pružinám sú mimoriadne pružné a podobne ako latexové, aj tieto sa vedia prispôsobiť vášmu telu. Na rozdiel od prvého typu sú pružinové vhodné aj do vlhkého prostredia. Sú mimoriadne priedušné a preto ich môžete položiť aj na pevný rošt.

Nevýhodou je, že ich nemôžete použiť na každý rošt. Neodporúča sa najmä ich umiestnenie na polohovateľné rošty, pretože môže prísť k poškodeniu samotných strún. Matrac musí byť uložený len vodorovne. Vnútri sa nachádzajú tisíce menších strún, ktoré sa môžu poškodiť aj pri menšej manipulácii.

Penové

Penové matrace sa načínajú doťahovať na prvé miesto v predajnosti na Slovensku. Môže za to množstvo druhov, spomedzi ktorých si vyberie ten svoj takmer každý záujemca. Medzi päť najpredávanejších patria:

  • HR pena: táto pena je pomerne vzdušná a má vysokú elasticitu. Príjemne vás ochladí najmä počas letných mesiacov, za čo si vyslúžila názov aj „studená pena“. Nachádza sa najmä v matracoch s vyššou tvrdosťou.
  • PUR pena: PUR je o niečo lacnejšia pena ako HR, ktorú nájdete aj v matracoch s nižšou tvrdosťou. Tieto typy majú dlhú životnosť vďaka ich štruktúrovaným pórom, ktoré ocenia i ľudia s nadváhou.
  • Pamäťová pena: Do popredia sa za posledné roky dostala najmä pamäťová pena, ktorá si získala ľudí vďaka tomu, že si zapamätá polohu vášho spánku. Vie skvelo stabilizovať chrbát.
  • Biopena: Ak hľadáte ekologický typ peny, určite sa zamerajte na biopenu. Je vhodná aj pre alergikov a používa sa aj pri výrobe ortopedických matracov.
  • Tempur: Tempur je známy tým, že sa vie prispôsobovať tlaku a taktiež zastabilizujú polohu počas spánku. Hovorí sa mu aj „NASA pena“, nakoľko sa vyrába len v Spojených Štátoch.

Mohlo by vás zaujímať: Radi si po dobrom obede doprajete dlhý spánok? Môže ísť o príznak zákernej choroby


Päť druhov tvrdosti

Tvrdosť matracov sa udáva písmenom T alebo H a číslicou, pričom za najnižším číslom sa skrýva najmäkší matrac. Táto tvrdosť sa vyberá najmä podľa váhy človeka, ktorý bude na matraci spávať. So stúpajúcou tvrdosťou ide zvyčajne ruka v ruke aj cena.

T1 – veľmi mäkké matrace

Najmäkšie matrace označené ako T1 sa odporúčajú najmä deťom alebo dôchodcom. Ich nosná hmotnosť je 70 kilogramov a ak chcete ušetriť, kúpte ich do hosťovskej izby, v ktorej sa spí len občasne, aj keď prekročíte odporúčanú nosnosť.

T2 – mäkké matrace

Matrace tvrdosti druhej kategórie sú veľmi vyhľadávane jednak pre tínedžerov, ale aj všeobecne pre mladých ľudí v produktívnom veku. Odporúčaná nosnosť pri pravidelnom spánku je do 90 kilogramov.

T3 – stredne tvrdé matrace

Stredne tvrdé matrace sú vhodné pre ľudí, ktorí spia na boku či na chrbte. Ide o optimálny pomer tvrdosti a mäkkosti. Nakoľko sa skladajú z viacerých vrstiev výplne, často bývajú pomerne vysoké. Nosnosť majú do 120 kilogramov.

T4 – tvrdé matrace

Pre ľudí s nadváhou odporúčame matrace kategórie T4. Ich nosnosť počas pravidelného spánku je až do 150 kilogramov. Zapáčia sa aj ľuďom, ktorí sú zvyknutí na spanie s tvrdým povrchom.

T5 – veľmi tvrdé matrace

Najtvrdšie matrace sa odporúčajú len pre ľudí s obezitou. Majú nosnosť nad 150 kilogramov, a ak by si na takýto matrac ľahol človek s polovičnou váhou, príliš dobre by sa kvôli jeho tvrdosti nevyspal.


Mohlo by vás zaujímať: Prečo nezaspávať pri zapnutom televízore: Dokonca aj malé množstvo svetla môže narušiť váš pokojný spánok


Veľkosť a výška sú veľmi dôležité

Ak hovoríme o veľkosti a výške matracov, len ťažko by sme našli univerzálny vzorec. Každému človeku bude vyhovovať niečo iné a aj keby sme k sebe postavili dvoch ľudí s rovnakými mierami, môžu mať diametrálne odlišné nároky počas spania. Existujú však určité zásady, ktorými sa môžete riadiť aspoň pri výbere jeho veľkosti a výšky. Matrac by mal byť aspoň o 20 centimetrov dlhší ako ste vy sami. To však súvisí aj s kúpou vhodnej postele. Ak meriate do metra osemdesiat, dvojmetrovú posteľ a rovnako dlhý matrac bude jednoduché zohnať. V prípade, že meriate viac, zrejme je na čase poobhliadnuť sa ako po dlhšom matraci, tak aj po vhodnej posteli, na ktorú ho umiestnite.

Pri šírke hovoríme buď o 80 alebo 90 centimetrov širokých posteliach. Nakoľko matrace sa vyrábajú v oboch šírkach, pred kúpou si šírku postele pre istotu zmerajte, aby ste nekúpili užší matrac, ktorý bude v ráme postele lietať. Odporúčaná výška matracu je 20 centimetrov, tu však taktiež zohráva úlohu vaša váha. Deťom stačí hrúbka 15 centimetrov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MATRACHELLO (@matrachello)

O matrac sa nedeľte

Otázkou môže byť, ako je to pri výbere vhodného matracu do manželskej postele. Niektorí robia chybu, keď si kúpia jeden veľký matrac. Každý z partnerov môže mať iné požiadavky na spánok a preto je lepšie kúpiť dva od seba oddelené matrace ako jeden spojený, aj keď vás to bude stáť o pár eur viac.

S matracom sa rozhodne nedeľte. Matrace na manželskú posteľ sa niekedy predávajú aj ako spoločný dvojbalík sa výhodnejšiu cenu, pričom každá strana matraca má iné zloženie. Vtedy si môže napríklad muž zvoliť tvrdšiu stranu, zatiaľ čo žena mäkšiu. Ak chcete zjednotiť oba matrace na spoločnej manželskej posteli tak, aby vyzerali ako jeden, dokúpte si topper, teda ľahký krycí povrch.

Vyberte aj vhodný poťah

Súčasťou výberu správneho matraca je v neposlednom rade aj jeho poťah. Nejde len o estetickú stránku, ale najmä o hygienickú. Na samotnej pene alebo pružinách určite nechcete spať a poťah vyrieši všetky tieto tri problémy. Najpredávanejšie sú bavlnené poťahy, ktoré sú komfortné a navyše antialergické. Môžete ich oprať jednoducho v práčke.

Čoraz častejšie začíname počúvať o poťahoch z Aleo vera, ktoré obsahujú aj výťažky z tejto rastliny. Vďaka tomu vedia lepšie odolávať teplu, čo poteší najmä v zimných mesiacoch. Tretím variantom je čisto prírodný Lyocell, ktorý je ešte priedušnejší ako bavlna. Na jeho výrobu sa používajú dubové a bukové vlákna. Aj tieto špeciálne varianty sú antialergické a môžete ich prať, no pri ich kúpe musíte siahnuť hlbšie do vrecka.



Zdroj: plnielanu.sk, testmagazin.sk
Odporúčame