8 najčastejších chýb pri žehlení, ktoré možno robíte aj vy: Vyhnite sa im a pokrčené oblečenie bude minulosť

Žena žehlí s naparovacou žehličkou

Žehlenie vo väčšine domácností nepatrí na vrchol rebríčka obľúbených domácich prác (Zdroj: GettyImages)

Žehlenie pravdepodobne nepatrí na vrchol rebríčka obľúbených domácich prác. Napriek tomu mu pravidelne venujeme veľkú dávku času. Chcete si zefektívniť túto činnosť? Stačí, ak sa vyvarujete najčastejším chybám, ktorými si ho zbytočne komplikujete.

Presušenú bielizeň radšej navlhčite

Ak ste už niekedy skúšali žehliť preschnuté košele, určite ste si všimli, že sa žehlili veľmi ťažko. Najlepšie je bielizeň žehliť, kým je trochu vlhká. Pri sušení vonku to ľahko odhadnete dotykom. Pokiaľ v chladnejšom období používate sušičku bielizne, vyberte si program určený na žehlenie. Bielizeň nevysuší úplne a vám sa bude žehliť oveľa jednoduchšie. Samozrejme len v prípade, ak sa do žehlenia pustíte čo najskôr. Nemôžete začať ihneď? Skúste bielizeň trošku navlhčiť, malo by to pomôcť.

Na správnom poradí záleží

Mnohí si žehlenie kúskov oblečenia z jemných materiálov nechávajú na koniec. Aby ste znížili riziko spálenia citlivého materiálu na minimum, skúste začať žehlenie práve týmito kúskami. Žehlička ešte nie je horúca a vy tak ušetrite nielen materiál, ale aj elektrickú energiu. Bielizeň z bavlny či materiálu, ktorý vyžaduje vysokú teplotu, si nechajte až na koniec.

Vysoká teplota žehlenie neurýchli

Neraz si na žehličke nastavujeme príliš vysokú teplotu v nádeji, že žehlenie budeme mať rýchlejšie za sebou. Pri žehlení sa držte odporúčaniami na štítku. Príliš vysoká teplota zbytočne namáha jemné tkaniny a môže viesť k skoršiemu opotrebovaniu materiálu.


Mohlo by vás zaujať: Strávte pri žehlení menej času: Tipy a triky ako ho urýchliť


Prevráťte oblečenie naruby

Niektoré materiály pri žehlení z lícovej strany nechávajú na sebe nepekné lesklé stopy. Ak si chcete uľahčiť žehlenie, skúste oblečenie prevracať naruby. Môžete ho prevrátiť naopak už pred samotným praním. Má to dve výhody – pri sušení na slnku sa vám nevyťahá farba a pri žehlení sa vyhnete nepríjemným fľakom.

S doskou je to vždy lepšie

Vraví sa, že šikovná gazdinka vie ožehliť košeľu na akomkoľvek podklade. Niekedy sa nám naozaj nechce vyťahovať dosku na žehlenie, a to najmä v prípade, že stačí ožehliť len zopár kúskov. Vďaka žehliacej doske bielizeň nielenže ožehlíte dôkladnejšie, pretože sa ľahšie dostanete aj ku komplikovanejším záhybom, ale zároveň si šetríte kríže. A to rozhodne stojí za to!

Aj žehlička vyžaduje starostlivosť

Viete si spomenúť na to, kedy ste naposledy čistili žehličku? Ak od posledného čistenia prešli už celé mesiace či roky, skúste to čo najskôr napraviť. Na žehliacu plochu sa časom prilepia drobné vlákna z oblečenia ako aj kúsky nečistôt. Vyčistiť ju môžete špeciálnymi prostriedkami alebo obyčajnou sódou bikarbónou. Stačí malé množstvo sódy naniesť na navlhčenú handričku a vytrieť ňou vychladnutú žehliacu plochu. Vyhnete sa tak nepríjemným farebným škvrnám na oblečení, ktoré zvyknú nechávať najmä naparovacie žehličky.


Mohlo by vás zaujať: Nenávidíte žehlenie? S týmito trikmi vám to pôjde ako po masle


Nezabúdajte vodu v nádržke

Po žehlení a vychladnutí žehličky vylejte vodu z nádržky. Voda môže začať tiecť, a tak poškodiť vnútorné komponenty. Preto ju zakaždým vylejte. Doplníte ju pri nasledujúcom žehlení. Nemusíte používať destilovanú vodu, stačí aj voda z vodovodu, ktorú necháte trošku odstáť. Ak bývate v oblasti, kde je tvrdá voda, môžete destilovanú vodu zmiešať s vodou z vodovodu v pomere 50:50. Kedysi sa do naparovacích žehličiek odporúčalo dávať výlučne destilovanú vodu. Dnes to však už nie je potrebné.

Vždy žehlite len čísté oblečenie

Aj to je pomerne častá chyba, ktorej sa dopúšťame. V rýchlosti prežehlíme tričko či šaty, ktoré sme mali už na sebe. Nebudú síce pokrčené, no na druhej strane žehlením do nich len zažehlíme nečistotu, ktorá sa nebude dať vyprať. Preto žehlíme výlučne len čisté oblečenie.

Väčšina z nás si pri žehlení osvojila už dlhoročnú rutinu, ktorú je ťažké meniť. Akúkoľvek činnosť však môžeme kedykoľvek zefektívniť. Aké sú vaše obľúbené finty pri žehlení? Budeme radi, ak sa s nimi podelíte v komentároch pod článkom!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame