Prečo nezaspávať pri zapnutom televízore: Dokonca aj malé množstvo svetla môže narušiť váš pokojný spánok

seniori zaspávajúci pri televízii

Ľudia zaspávajúci pri svetle sú náchylnejší na niektoré ochorenia (Zdroj: Freepik/freepik)

Nová štúdia zistila, že dokonca aj slabé svetlo môže narušiť spánok, čo zvyšuje riziko vážnych zdravotných problémov u starších dospelých. „Vystavenie akémukoľvek množstvu svetla počas spánku korelovalo s vyššou prevalenciou cukrovky, obezity a hypertenzie u starších mužov aj žien,“ povedala pre platformu CNN Phyllis Zee, vedúca autorka štúdie. Dodala, že ľudia by sa mali čo najviac snažiť vyhnúť alebo minimalizovať množstvo svetla, ktorému sú počas spánku vystavení.

Vyššie riziko týchto ochorení

Zee a jej tím skúmali úlohu svetla v spánku pre zdravých dospelých vo veku 20 rokov. Iba jedna noc spánku pri tlmenom svetle, napríklad pri televízore s vypnutým zvukom, zvýšila hladinu cukru v krvi a srdcovú frekvenciu mladých ľudí počas experimentu v spánkovom laboratóriu.

V predchádzajúcich štúdiách sa ukázalo, že zvýšená srdcová frekvencia v noci je rizikovým faktorom pre budúce srdcové choroby a skorú smrť, zatiaľ čo vyššia hladina cukru v krvi je znakom inzulínovej rezistencie, ktorá môže v konečnom dôsledku viesť k cukrovke 2. typu.

Menej času na obnovu buniek

Tlmené svetlo preniklo do očných viečok a narušilo spánok u mladých dospelých napriek skutočnosti, že účastníci spali so zatvorenými očami, povedala Zee. Napriek tomu aj to malé množstvo svetla vytvorilo deficit spánku s pomalými vlnami a rýchlymi pohybmi očí, čo sú štádiá spánku, v ktorých dochádza k väčšine bunkovej obnovy, dodala.

Ako svetlo ovplyvnilo seniorov

Nová štúdia, publikovaná v zahraničnom časopise Spánok, sa zamerala na seniorov, ktorí „už sú vystavení vyššiemu riziku cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení,“ povedala spoluautorka Minjee Kim, odborná asistentka neurológie na Northwesternskej univerzite. „Chceli sme zistiť, či existuje rozdiel vo frekvenciách týchto chorôb súvisiacich s vystavením svetlu v noci,“ povedala Kim.

Namiesto vtiahnutia ľudí do spánkového laboratória použila nová štúdia prostredie v ich reálnom svete. Výskumníci poskytli 552 mužom a ženám vo veku od 63 do 84 rokov aktigraf, malé zariadenie nosené ako náramkové hodinky, ktoré meria spánkové cykly, priemerný pohyb a vystavenie svetlu.

„V skutočnosti meriame množstvo svetla, ktorému je osoba vystavená, pomocou senzora na tele a porovnávame to s aktivitou spánku a bdenia počas 24 hodín,“ povedala Zee. „Čo si myslím, že je v našej štúdii odlišné a pozoruhodné, je to, že s touto metódou máme skutočne objektívne údaje.“

Zee a jej tím povedali, že boli prekvapení, keď zistili, že menej ako polovica mužov a žien v štúdii neustále spala v tme najmenej päť hodín každý deň. „Viac ako 53% malo nejaké svetlo počas noci v miestnosti,“ povedala. „V sekundárnej analýze sme zistili, že tí, ktorí mali v noci vyššie množstvo svetla, mali tiež najväčšiu pravdepodobnosť cukrovky, obezity alebo hypertenzie.“

Okrem toho Zee povedala, že ľudia, ktorí spia pri svetle, s väčšou pravdepodobnosťou pôjdu spať neskôr, a tak aj neskôr vstanú. „Vieme, že takíto ľudia majú tendenciu mať vyššie riziko kardiovaskulárnych a metabolických porúch.“



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame