Trápi vás nadúvanie, bolesti brucha až hnačky? Možno vám vadí táto vec

Žena držiaca pečivo z pšenice

Lepok v pečive môže byť príčinou vašich zdravotných problémov (Foto: GettyImages)

Ochorenie, ktoré sa v mnohých prípadoch zistí až v dospelosti, sa v našom tele správa ako chameleón. Hoci nie je náročné celiakiu diagnostikovať, zdravotné problémy, ktoré pacientov trápia, sa prednostne pripisujú iným príčinám. Kedy spozornieť a na aké príznaky sa zamerať?

Keď telo neznesie lepok

Celiakia je dedične podmieneným autoimunitným ochorením. Telo detekuje lepok v črevách ako cudzí prvok a imunitný systém následne začne napádať a poškodzovať aj sliznicu tenkého čreva. U detí s celiakiou nastávajú problémy s podvýživou a spomaleným rastom, dospelí ľudia trpia nedostatkom živín. Medzi nimi aj jeden z kľúčových stavebných prvkov kostí – vápnik. Ohrozenou skupinou sú preto aj ženy v zrelom a staršom veku. Osteoporóza sa môže rozvinúť aj ako dôsledok nediagnostikovanej celiakie, s ktorou žili po celý život, no ťažkosti pripisovali iným ochoreniam.


Mohlo by vás zaujať: Ste unavení, máte kožné problémy a kŕče? Príčinou môže byť lepok vo vašej strave


Aké sú príznaky?

Najčastejšie sa objavujú zažívacie problémy – opakované hnačky, zvracanie, pocity nadúvania, sťaženého trávenia a neurčité bolesti brucha. Pri dlhoročnej konzumácii lepku sa rozvíja zápal čreva a dochádza k ničeniu črevných klkov. K celiakii sa môžu pridružiť aj ďalšie ochorenia, napríklad cukrovka, lupus, ekzémy či ochorenia štítnej žľazy. Rovnako tak aj poškodenie sliznice tenkého čreva a následné zníženie vstrebávania dôležitých vitamínov a minerálov:

– Nedostatok vitamínov skupiny B sa môže prejaviť neurologickými poruchami, opakovanými zápalmi v ústnej dutine – kútiky na ústach, afty.
– Nedostatok vápnika sa prejaví na znížení kostnej hustoty a spolu s tým zvýšeným rizikom zlomenín a osteoporózy. Zbystrite, ak sa vám v priebehu kratšieho obdobia zvýšila kazivosť alebo lámavosť zubov.
– Zvýšená únava, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov a bledá pokožka môžu signalizovať znížené vstrebávanie železa.

Tieto potraviny majú stopku

Stopku v prípade celiakie dostávajú potraviny s obsahom gluténu, teda lepku. Z obilnín sú zakázané jačmeň, raž, pšenica, ovos a rovnako tak aj výrobky z nich – chlieb, pečivo, cestoviny, kaše, strúhanka, piškóty, kysnuté koláče, cereálie aj všetky zákusky a cukrovinky z vyššie spomínaných obilnín. Kritické sú však aj potraviny, kde by ste obsah lepku neočakávali – spracované mäsové výrobky, salámy, šunky, párky, mäsové konzervy, paštéty… Ale aj kupované polotovary, omáčky, polievky, dressingy, horčica, kečup, bujóny a koreniace zmesi.


Mohlo by vás zaujať: Neviete stráviť bežnú múku? Skúste náhrady bez lepku, určite vám zachutia


Dá sa to aj bez lepku

Ak sa domnievate, že môžete mať problémy s trávením lepku, vyskúšajte ho na krátke obdobie vylúčiť zo stravy a pozorovať na sebe zmeny. Spomínané obilniny môžete dočasne nahradiť prirodzene bezlepkovými druhmi, ako sú pohánka, pšeno, quinoa, kukurica, amarant alebo ryža. Azda najdôležitejšie je naučiť sa čítať potravinové etikety.

Ak sa začnete cítiť lepšie, informujte o tom svojho lekára. Z vyšetrenie krvi sa dá zistiť prítomnosť špecifických protilátok, ktoré súvisia s celiakiou. Na gastroenterologickom vyšetrení sa odoberá kúsok sliznice tenkého čreva a výsledok biopsie toto ochorenie potvrdí, alebo vylúči.

Pozor! Bezlepková diéta je však užitočná iba pre celiatikov, u zdravých ľudí nemá jej dlhodobé dodržiavanie výrazne pozitívny vplyv.


Máte skúsenosti s celiakiou a bezlepkovou diétou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.





Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame