Modré svetlo z obrazoviek je mimoriadne škodlivé: Pomôže opaľovací krém?

žena sa natiera opaľovacím krémom

Opaľovacie krémy môžu pomôcť pri ochrane pred modrým svetlom (Zdroj: Freepik/ freepic.diller)

Prejdite sa uličkou starostlivosti o pleť akéhokoľvek predajcu drogérie a stretnete sa s ohromujúcim množstvom krémov a sprejov, ktoré sľubujú, že vás ochránia pred rôznymi hrozbami pre vašu pokožku. Možno ste si všimli, že spoločnosti zaoberajúce sa starostlivosťou o pleť tvrdia, že ich produkty vás dokážu ochrániť pred účinkami modrého svetla.

Čo je modré svetlo?

Viditeľné svetlo predstavuje 50 percent slnečného spektra a ako už názov napovedá, je to jediná časť svetla, ktorú dokáže ľudské oko rozpoznať. Modrý pás tohto viditeľného spektra má obzvlášť vysokú energetickú hladinu. Čím dlhšia je vlnová dĺžka, tým menej energie prenáša. Modré svetlo má veľmi krátke vlny s vysokou energiou.


Mohlo by vás zaujímať: Padajú vám vlasy? Na vine môže byť stres, časté opaľovanie, diéty aj znečistené prostredie


Modré svetlo je všade okolo vás. Slnko vyžaruje modré svetlo. Rovnako tak žiarivky a žiarovky, mobilné telefóny, počítačové obrazovky a televízory s plochou obrazovkou.

Jeho ho v atmosfére veľa

Hoci sa zdá, že modré svetlo je menej škodlivé ako ultrafialové žiarenie, môže to byť spôsobené relatívne väčším množstvom modrého svetla, ktoré dopadá na Zem. UV žiarenie predstavuje približne 5 percent slnečného žiarenia v Anglicku na poludnie v lete. Modré svetlo tvorí asi trikrát viac.

Modré svetlo má však aj niekoľko priaznivých účinkov . Používa sa na liečbu kožných ochorení vrátane ekzémov, je široko používaný vo fotodynamickej terapii, ktorá sa používa na liečbu rôznych kožných ochorení, od akné po rakovinu, a podporuje hojenie rán. Škodlivé účinky modrého svetla však pre zdravých ľudí pravdepodobne prevážia nad pozitívami.

Škodí pokožke

Pribúdajú dôkazy, že modré svetlo môže mať škodlivý vplyv na pokožku a oči a narúšať cirkadiánny rytmus (vaše vnútorné hodiny, ktoré sú v súlade s dňom a nocou). Štúdie skúmajúce vplyv slnečného žiarenia na pokožku sa zvyčajne zameriavajú na ultrafialové žiarenie, ktoré je zodpovedné za spálenie pri opaľovaní sa.


Mohlo by vás zaujímať: Bez celulitídy či ochabnutia: Vďaka týmto zázrakom bude vaša pokožka žiariť celé leto


Najčastejšie uvádzaným vplyvom vystavenia modrému svetlu je významný nárast reaktívnych foriem kyslíka (ROS). Príliš veľa týchto látok môže poškodiť vašu DNA a kľúčové enzýmy, ako sú tie, ktoré sú zodpovedné za opravu DNA , čím sa zvyšuje riziko rakoviny.

Sfarbenie pleti

Nový výskum ukázal, že modré svetlo môže vyvolať pigmentáciu všetkých typov pleti. Zatiaľ čo veľa ľudí považuje hlboké opálenie za žiaducu vlastnosť, je to znak poškodenia kože a ROS. Iní vedci zistili, že opálenie pokožky z viditeľného svetla (ktoré zahŕňa modré svetlo) malo tmavšiu pigmentáciu, ktorá trvala dlhšie v porovnaní s vystavením ultrafialovému žiareniu.

Výsledky štúdie tiež ukázali, že modré svetlo môže aktivovať gény spojené so zápalom a starnutím kože. Niekoľko výskumov tiež preukázalo, že typické opaľovacie krémy nezabraňujú poškodeniu modrým a viditeľným svetlom.

Opaľovacie krémy pomáhajú

Chýbajúca regulácia pre tvrdenia o modrom svetle znemožňuje spotrebiteľom robiť informované rozhodnutia o úrovni ponúkanej ochrany a rozdieloch medzi výrobkami. Je nepravdepodobné, že by tento nedostatok regulácie bol pre spotrebiteľov nebezpečný, ale prínos z produktov môže byť obmedzený.

Je teda dôležité pamätať na to, že je potrebné obmedziť akékoľvek vystavovanie sa slnku. Ukázalo sa, že používanie opaľovacích krémov (alebo akéhokoľvek produktu obsahujúceho hodnotenie SPF) zabraňuje rakovine kože a fotostarnutiu a produkty propagujúce ochranu proti modrému svetlu môžu poskytnúť dodatočnú výhodu.KonverzáciaZdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame