Malá rastlinka s priam zázračným účinkom: Senovka spomalí starnutie a podporí aj chuť na sex

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Pískavica, grécke seno alebo fenugreek, to všetko sú označenia pre jednu úžasnú rastlinu pochádzajúcu z Ázie. Odtiaľ sa rozšírila do Stredomoria, o čom napovedá aj jej názov. O senovke gréckej si mnohí myslia, že je určená len zvieratám. Opak je však pravdou: táto liečivá rastlina má jedinečné účinky pre ženy aj mužov, a to dokonca aj v oblasti sexuálneho života…

Lepšie trávenie aj mladší vzhľad

Jednoročná rastlina kvitne v júni a júli, pre svoj rast potrebuje veľa slnka a tepla. Charakteristické sú pre ňu zelené listy a žlté semená, ktoré sa nachádzajú v strukoch. Samotné struky sú tenké a až 10 cm dlhé, pričom môžu obsahovať aj 20 semien. V minulosti ženy z Orientu konzumovali celé smená, pretože verili, že omladnú. Plody sa používali aj navonok, najmä na hnisavé rany a ako súčasť obväzov. Dnes sa senovka využíva najmä ako rastlina, ktorá:

pôsobí na trávenie – podporuje zdravú a správnu žalúdočnú a črevnú činnosť, tlmí vysokú kyslosť v žalúdku
znižuje hladinu krvného cukru a cholesterolu
pomáha pri ochoreniach dýchacej sústavy, uľahčuje vykašliavanie a lieči bolesť hrdla
lieči hnisavé zápaly, rany, vredy a opuchy
• vďaka vysokému obsahu antioxidantov spomaľuje starnutie.


Mohlo by vás zaujať: Spoznajte silu senovky gréckej: Upravuje trávenie a tlmí prejavy menopauzy


Povzbudí sexuálny apetít

Semená senovky boli oddávna známe aj svojimi účinkami na pohlavnú sústavu. Nečudo, že ju objavili producenti rôznych prírodných prípravkov. Nájdeme ju napríklad v tabletách na zmiernenie klimakterických ťažkostí u žien, alebo na zvýšenie sexuálnej vitality u mužov. Nejde o žiadne placebo. Senovka obsahuje vyššiu koncentráciu diosgenínu, čo je stimulant ženského hormónu estrogén, a svojím pôsobením zároveň zlepšuje prekrvenie pohlavných orgánov.

Vhodná ako nálev či obklad

Struky senovky by sa mali otrhať tesne pred dozretím. Semená treba vysušiť na slnku a potom pomlieť. Vnútorne sa používa nálev z 2 lyžičiek zomletých semien zaliatych 150 ml vriacej vody. Zaliate semená treba nechať odstáť a piť 2 až 3-krát denne. Užívať možno aj samotný prášok, ktorý lepšie chutí zmiešaný s medom. Na vonkajšie ošetrenie aplikujte buď obklad z vychladnutého nálevu, alebo kašu pripravenú povarením drevených semien, najlepšie v troche mlieka.

Vedeli ste? Semená senovky sa využívajú aj ako korenie, hlavne do zmesí (napríklad kari). Okrem chuťovej úlohy zlepšujú stráviteľnosť pokrmu a pomáhajú predísť nadúvaniu a hnačke.

Kedy radšej nie?

Ak budete dodržiavať rozumnú mieru dávkovania, nemali by ste pri užívaní senovky gréckej pociťovať žiadne nežiaduce či vedľajšie účinky. Opatrnosť je však namieste v prípade, že máte nízku hladinu krvného cukru, alebo ak máte problémy s nadmerným potením a močením. Samotná rastlina podporuje potenie a vylučovanie tekutín z tela. Kontraindikáciou je tehotenstvo aj dojčenie. Ak sa u vás vyskytne citlivosť alebo alergická reakcia, užívanie rastliny či produktu s jej obsahom prerušte a poraďte sa s lekárom.


Aké skúsenosti so senovkou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame