Rozbalili ste si nevhodný darček? Poradíme vám, čo s ním

dar

photl.com

Hoci zmyslom vianočných sviatkov by nemali byť práve drahé darčeky, tradícia obdarúvania k nim neodmysliteľne patrí. Nie vždy si však pod stromčekom nájdeme vecičky podľa nášho gusta. Trafiť sa do vkusu, správnej veľkosti či iných konkrétnych parametrov sa našim najbližším jednoducho nemusí podariť. Našťastie, aj na takéto situácie existujú riešenia.

O dve čísla menšie rifle, dva MP3 prehrávače, či parfum, ktorý vám nevonia. To všetko sú bežné patálie, s ktorými sa počas sviatkov a tesne po nich stretáva veľká väčšina z nás. Zatiaľ čo kedysi takéto darčeky putovali rovno do skrine, kde na ne sadal prach, dnes je situácia celkom iná. Aj zlé dary sa totiž dajú efektívne využiť.

Vrátenie a výmena

V prípade, že spolu s darčekom vám dotyčný venoval aj pokladničný blok či záručný list, máte vyhraté. Väčšina predajcov totiž takmer automaticky ponúka výmenu tovaru zakúpeného pred vianočnými sviatkami. To však platí len počas prvých januárových dní, preto by ste sa s týmto riešením mali poponáhľať. Darček musíte vrátiť nepoužitý a v originálnom balení, inak vám žiadne účtenky ani sťažnosti nepomôžu. Peniaze za tovar vám síce vrátia len v niektorých obchodoch, aj samotná výmena za niečo praktické však určite poteší viac ako nepotrebná haraburda.

Spodnú bielizeň nevrátite

Bohužiaľ, aj pri výmene tovaru existujú výnimky, s ktorými nič nenarobíte. Z hygienických dôvodov nie je možné predajcovi vrátiť bežnú kozmetiku, spodnú bielizeň či niektoré elektronické výrobky (napríklad elektrickú zubnú kefku). Rovnako môžete mať problém vrátiť už otvorený album či knihu. Veľa závisí na dohode s predávajúcim. Ideálne je, ak sa zákazníci hneď pri nákupe informujú o možnosti vrátenia či výmeny tovaru. Ak ste to už tento rok vy alebo vaši blízki nestihli, nezabudnite na to pri dalšom nákupe darčekov.


Mohlo by vás tiež zaujať: Spoznajte svoje práva: Čo, ako a dokedy môžete reklamovať


Potešte niekoho iného

V duchu hesla „sto ľudí, sto chutí“ môžete pre vás nepotrebný darček posunúť ďalej. Každá vec totiž svojím spôsobom dokáže urobiť radosť, pokiaľ sa ocitne v tých správnych rukách. Ak teda viete o niekom, komu by sa váš darček páčil alebo hodil, neváhajte. Neexistuje dôvod, pre ktorý by ste mali zostať sklamaní a skladovať vami nevyužiteľné predmety. A ak ste náhodou dostali vecičku, nad ktorou krúti hlavou celá rodina, ešte stále je tu možnosť charity. Nikdy neviete, komu sa podobná „hlúposť“ môže zísť. Hoci aj spomedzi pre vás celkom neznámych ľudí.

Zarobte a kúpte si niečo iné

Ak ste si na Vianoce rozbalili niečo z kategórie drahších darčekov, čo už doma máte, nemusíte sa spoliehať len na samotnú výmenu v predajni. Nepotrebnú vec môžete totiž predať prostredníctvom inzerátu či internetovej aukcie. Zvlášť, pokiaľ sa jedná o dovoz spoza veľkej mláky či z východnej polovice sveta. Stačí daný výrobok detailne nafotiť a pridať podrobný opis. Za zinkasované peniaze si môžete zadovážiť presne to, po čom v skutočnosti túžite.


Aké skúsenosti máte s vracením alebo výmenou darčekov v obchode vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame