Padajú vám vlasy? Na vine môže byť stres, časté opaľovanie, diéty aj znečistené prostredie

Zlé ovzdušie spôsobuje aj padanie vlasov (Zdroj: GettyImages)

Vlasy sú prirodzená koruna krásy, na ktorú je pyšná každá žena. Či už preferujete krátky alebo dlhý zostrih, dôležitá je vždy hustota. Ako rýchlo vlasy rastú? Americkí vedci z Dermatologického ústavu zistili, že vlasy narastú v priemere o jeden centimeter každý mesiac.

Zistilo sa tiež, že škodlivé látky v prostredí negatívne vplývajú na naše vlasy. Ovzduším dennodenne prejdú mnohé škodlivé látky. Tie sú výsledkom ľudskej činnosti. Prenikajú do pôdy, pitnej vody, poľnohospodárstva, dopravy a aj na mnohé iné miesta. Znečistené prostredie vplýva na každého jedného z nás.

Pokožka hlavy je ako špongia

Ako huba, ktorá do seba vstrebáva všetko, čo je vo vzduchu, tak aj vlasová pokožka do seba vsakuje mikročastice z prachu, ťažkých kovov a výfukových plynov. Tie postupom času poškodzujú vlasové korienky a prispievajú k vypadávaniu vlasov. Pri kombinácii buniek vlasovej pokožky so znečisťujúcimi časticami. Napríklad tých z výfukových plynov, klesá produkcia proteínov nevyhnutných pre rast vlasov.

Vplýva stres aj opaľovanie

Najhorším obdobím je v tomto zmysle zima, kedy sa topí a mestskú prevádzku je intenzívnejší, takže rastie aj úroveň znečistenia. Daždivé dni potom prispievajú k prenikaniu znečisťujúcich látok. „Látky, ktoré sa usadzujú na vlasovej pokožke, spúšťajú mechanizmy zápalu a oxidačného stresu s príznakmi ako je podráždenie, potenie a tiež bolesť,“ uviedla odborníčka.

Vlasy padajú i tým, ktorí žijú v horách, kde je vzduch čistejší. Človeku v priemere denne vypadne 10 až 50 vlasov, čo je prirodzené. Keď ich za deň vypadne viac ako 100, možno hovoriť o chorobe. Okrem genetiky má na vypadávanie vlasov vplyv:

  • stres
  • slnenie
  • drastické a nevyvážené odtučňovacie kúry
  • niektoré lieky, napríklad antidepresíva

Iný prípad je androgenetická alopécia, ktorá postihuje asi 80 percent mužov a 50 percent žien. Ženy bývajú postihnuté najmä v období menopauzy, kedy klesá produkcia estrogénov a naopak rastie produkcia mužských pohlavných hormónov. Poslednou novinkou v liečbe alopécie je biostimulácia kyselinou hyalurónovou a aminokyselinami, ktorá pomáha pri ľahkých formách vypadávania vlasov.

Krajšie vlasy vďaka antioxidantom

Najdôležitejšie je udržiavanie čistej vlasovej pokožky. Vlasy by ste si mali umývať často a to neutrálnym šampónom. Antioxidanty majú taktiež množstvo priaznivých účinkov. Avšak, je potrebné ich užívať podľa odporúčaní lekára. Nájdeme ich však aj v strave, napríklad v bobuľovom ovocí, granátovom jablku, zelenom čaji, hrozne, tmavej čokoláde, cesnaku, rajčínách či v brokolici.

Zdroj: ČTK
Odporúčame