Pádom seniorov možno v domácnosti predchádzať: Tieto drobné úpravy pomôžu

pár starších ľudí si prezerá album s fotkami

Pády seniorov sú často spojené so závažným zranením (Zdroj: Freepik/freepik)

Eliminovať riziko pádu starších ľudí v domácom prostredí možno jeho úpravou a dodržiavaním niekoľkých zásad. Ako hovorí Nikola Turáková, vedúca sestra oddelenia dlhodobo chorých v nemocnici v košickej Šaci, najdôležitejšie je predvídať možnosť pádu a zbytočne sa nevystavovať riziku, ale radšej požiadať o pomoc.

Praktické rady, čo upraviť v domácnosti starších ľudí

  • Za dôležité sa považuje udržiavanie poriadku a odstránenie prekážok z prostredia. Podlaha by nemala byť vlhká, klzká a zároveň z nej odporúča odstrániť kusové koberce, rohožky či prahy. V rámci zníženia rizika zakopnutia je vhodné upevniť káble okolo stien.
  • Dbať treba aj na dostatočné osvetlenie v obytných priestoroch a na schodoch. Vhodné je tiež zabezpečiť nočné osvetlenie a pohybový senzor, ošetriť schodisko obojstranne zábradlím a protišmykovou podložkou, a okraje schodov pre lepšiu viditeľnosť označiť farebnou páskou.
  • Nábytok, ktorý je nestabilný, by mal byť upevnený. V priestore by mal byť rozmiestnený tak, aby bol oporou. Rovnako potrebné je aj ošetrenie jeho ostrých hrán a rohov chráničmi, úprava nôh stoličiek protišmykovými podložkami a primerané nastavenie výšky postele pre pohodlné vstávanie.

„Čo sa týka hygieny, v kúpeľni, sprche i na toalete je vhodné rozmiestniť držadlá a protišmykové podložky, sprchovú stoličku a na toaletu vyvýšenie sedadla v prípade, ak je príliš nízke a pacientovi sa ťažko vstáva,“ doplnila Turáková.

Toto všetko si môžete pripraviť vopred

Medzi všeobecné odporúčania podľa nej patrí mať predmety dennej potreby na dosah ruky, mať oblečenie prichystané pri posteli a obliekať sa posediačky, nosiť pevnú obuv s protišmykovou podrážkou a remienkom okolo členka.

Ďalej je dôležité mať pomôcky na presúvanie sa na dosah ruky a udržiavať ich, pri vstávaní z ležiacej polohy si najprv pomaly sadnúť a počkať pár minút, zabezpečiť SOS náramok alebo telefón na rýchle privolanie pomoci, dbať na dostatočný pitný režim, vyváženú a pestrú stravu, a tiež si dopriať dostatok oddychu a nerušený spánok.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete poskytnúť prvú pomoc? Príbeh obyčajného dievčaťa vám pripomenie krehkosť života

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame