POROVNANIE robotických vysávačov: Ušetria vám čas aj nervy, ako vybrať ten najlepší a koľko vás bude stáť?

Robotický vysávač

Poradíme vám, ako si vybrať robotický vysávač (Zdroj: GettyImages)

Uvažujete nad robotickým vysávačom? Máme pre vás zopár rád a tipov, ako správne postupovať pri jeho výbere. V každom prípade, ak vlastníte klasický alebo tyčový, ktorým bežne upratujete svoj dom alebo byt, určite ho nevyhadzujte. Robotický vysávač ho nedokáže plne nahradiť, je len doplnkom – aj keď mimoriadne šikovným.

Funguje na princípe voľného pohybu. Nemusíte sa starať o to, kde sa nachádza, ani čo aktuálne robí, pretože má zmapovaný váš dom a presne vie, čo je jeho robota. Vy môžete zatiaľ robiť inú domácu prácu, prípadne oddychovať pri televízii. Pozrieme sa na to, ako sa samotný vysávač vie pohybovať a aká kombinácia kief je pre vás ideálna. Povieme si aj o dĺžke vysávania a zábranách, ktoré robotický vysávač nemusí zvládnuť. Taktiež vám predstavíme zopár hlavných výhod a nevýhod, ako aj zaujímavých funkcií, ktoré sa vám môžu zísť. Na záver nás čakajú najlepšie modely pre tento rok podľa Spotrebiteľského testu.

Ako sa robotický vysávač pohybuje?

Využíva na upratovanie rotačné kefy, a to buď jednu väčšiu alebo ideálne dve menšie. Tie môžu byť gumové alebo štetinové. Gumové kefy sú pre rovné povrchy a hravo si poradia s hrubou špinou na parketách alebo na obklade. Štetinové sú vhodné do domácnosti s kobercami, pretože zmetú prach, vlasy či chlpy.

Najrozumnejšia je kombinácia oboch (teda jedna gumová a jedna štetinová). Ale ak v domácnosti nemáte koberce, uprednostnite dve gumové. Samotný pohyb vysávača záleží od druhu navigácie, ktorým disponuje. Buď to môže byť laserová navigácia alebo navigácia infračerveného lúča.

Laserová navigácia

Ak si zvolíte laserovú navigáciu, robot sa vďaka nej bude pohybovať systematicky. Dokáže si zapamätať predchádzajúce dráhy a intuitívne ich opakuje. Keby ste sa rozhodli presunúť nábytok, cestu si preprogramuje. V prípade, že sa mu počas vysávania minie batéria, sám odíde k dokovacej stanici a po nabití pokračuje v práci tam, kde prestal.

Navigácia pomocou infračerveného lúča

Túto činnosť možno nájdete aj ako navigácia naprogramovaných pohybov. Vďaka infračerveným lúčom sníma okolie, tie však nedokážu viesť robota tak systematicky, ako laserová. Nemožno podľa druhu navigácie posudzovať aj kvalitu vysávania, pretože tá sa líši od modelu.

Pre lepšie porozumenie týchto variantov sme sa spýtali aj pracovníka v domácich potrebách Miroslava: „Laserová by mali byť lepšia ako infračervená. Platí to asi v 90 % prípadoch. Namiesto technológie by som vyberal podľa percentuálneho pokrytia plochy. Ale aj tento parameter vie byť nepresný. Je to orientačný údaj, keď sa píše 98 %. Je to logicky o niečo menej, no takéto vysávače sa radia medzi tie najlepšie. Nekupoval by som nič pod 90 %.“


Mohlo by vás zaujímať: Ekologické čistiace prostriedky: Tajomstvo jednoduchého a efektívneho upratovania odhalené, takto sa váš dom blysne čistotou!


Ako dlho upratuje a kde sú jeho zábrany?

Robotickému vysávaču bude práca trvať vždy dlhšie, ako klasickému. Trojizbový byt upratuje približne hodinu. Aj tu však hovoríme len o odhade, pretože každý model môže byť iný. Ak vám ide o rýchlosť upratovania, opýtajte sa v predajni na tzv. šprintérov, ktorým rovnaký priestor zaberie o polovicu menej, ako bežným modelom (teda trojizbák zvládnu za pol hodinu).

Tak, ako sa každý klasický vysávač nedostane všade, aj robotický má svoje zábrany. Zďaleka najdôležitejšia je jeho výška. Zmerajte si, ako vysoko od zeme je váš gauč, posteľ, prípadne iný nábytok a podľa toho stroj vyberajte. Modely slim môžu byť pokojne vysoké aj 6 či 7 centimetrov, zatiaľ čo ostatné majú 9 – 10 centimetrov.

Vysávač zastaví každá väčšia prekážka – toto však neplatí o kobercoch (aj s vysokým vlasom). A ak si náhodou myslíte, že robotický vysávač zdolá schodisko, tak nie, nezdolá. Viete mu nastaviť prekážku aj vy sami a vôbec nemusí byť fyzická. Keď nechcete, aby dnes vysával kúpeľňu či detskú izbu, v aplikácii mu viete nastaviť tzv. virtuálnu prekážku, ktorú napriek otvoreným dverám neprekoná.

Kapacita batérie a dokovacia stanica

Na trhu ájdeme dva typy batérii – Ni-MH akumulátory a Li-ion batérie. Ich kapacita sa meria v mAh (podobne ako kapacita batérie telefónov). Vyššia kapacita by mala znamenať aj väčšiu výdrž batérie, ale nie vždy je to pravidlo. Treba vziať do úvahy aj výkon, ktorý môže vyššiu batéria rýchlo vyšťaviť. Ak nemáte prehľad v konkrétnych hodnotách, zamerajte sa na čas prevádzky – ten sa pohybuje od jednej nepretržitej hodiny až po štyri.

O rozdielnosti batérii nám povedal aj Miroslav: „Ni-MH sú dnes už vytláčané batériami Li-ion. Majú v predaji väčšinové zastúpenie. Sú spoľahlivejšie, majú dlhšiu životnosť, na čo sa ľudia často pýtajú a aj lepšiu výdrž. Li-ion chodia ľudia reklamovať minimálne.“

Rovnako ako kapacita batérie je dôležité jej doplnenie. Robotické vysávače sa nabíjajú v dokovacej stanici a to trvá o poznanie dlhšie ako práca. Existujú akumulátory, ktoré sú znova pripravené robiť za dve hodiny, iným to môže trvať pokojne aj šesť. V prípade, že má vysávač krátku výdrž batérie, vyberte stroj s rýchlym nabíjaním, aby nedokončenú prácu čím skôr dokončil.


Mohlo by vás zaujímať: Vyčistite rúru rýchlo a jednoducho: Prinášame overené tipy aj bez chémie!


Výhody a nevýhody robotických vysávačov

Keby sme mali zosumarizovať výhody a nevýhody všetkých modelov, pokojne by sme sa rozpísali na ďalšiu pol hodinku. Preto spomenie len tie, ktoré sa týkajú drvivej väčšiny robotických vysávačov.

Výhody

  • samostatnosť (vysáva bez vašej prítomnosti prostredníctvom aplikácie)
  • šetrí čas
  • oproti klasickým modelom má tichý chod
  • UV lampička, ktorá dezinfikuje podlahu počas vysávania
  • vysáva aj mastnotu, a to bez použitia chemických prostriedkov
  • množstvo funkcií, ktoré klasický vysávač nemá

Nevýhody

  • vo väčšom byte nenahradí klasický vysávač
  • malá nádoba na prach (kvôli neveľkým rozmerom zariadenia)
  • oproti klasickému vysávaču má nižší výkon
  • vyhýba sa čiernym podlahám (vyhodnotí ju ako priepasť)
  • vysoká obstarávacia cena

Zaujímavé funkcie

Pozrime sa teraz na najžiadanejšie funkcie, ktoré robotické vysávače ponúkajú. Aj keď nájsť model so všetkými, by bol riadny oriešok, tie, ktoré naozaj využijete, si určite zaraďte do filtra pri hľadaní.

Mokré vysávanie: Niektoré modely vedia počas vysávania aj navlhčiť podlahu a zadnou stierkou ju vytrieť. Ani táto funkcia nenahradí ručné vytieranie podlahy, no ak si na ňu v daný moment nepotrpíte, čas od času postačí.

Ovládanie hlasom: Väčšina modelov sa ovláda smartfónom, ktorý poskytuje aj funkciu ovládania hlasom. Jednoduchými povelmi ho viete zapnúť, navigovať a vypnúť. Zistite si vopred, aký jazyk daný model ovláda.

UV lampa: UV lampa ničí baktérie, ktorých je na podlahách neúrekom. Dezinfekcia od baktérii však zaručene nezničí 99 % z nich, ako výrobcovia radi tvrdia, no stále viac, ako klasický vysávač.

HEPA filter: HEPA je špeciálny typ filtra, ktorý dokáže počas vysávania zachytiť aj alergény do veľkosti troch mikrónov. Pre domácnosť s alergikom ide o nevyhnutnú funkciu.

Detekcia schodov: Ak máte poschodový dom alebo mezonetový byt, uistite sa, že vysávač má funkciu detekcie schodov. V prípade, že by nemal, môže spád zaznamenať neskoro a zrútiť sa zo schodiska.

Pokročilý časovač: Týmto časovačom si viete nastaviť, kedy začne robot vysávať, čo presne bude vysávať, ako dlho mu to má asi trvať a kedy má skončiť. Môžete mu dokonca vytvoriť plán, vďaka ktorému vždy povysáva krátko pred vaším príchodom z práce.


Mohlo by vás zaujímať: Žiarivo čistý a voňavý koberec: Poznáme jednoduché tipy a triky, vďaka ktorým bude opäť ako nový!


Top modely na rok 2022

Podľa Spotrebiteľského testu je aktuálne najpredávanejším robotickým vysávačom model Roborock S5 Max. Na jedno nabitie vydrží 3 hodiny pracovať a disponuje aj veľkou nádržou na špinu. Z funkcií ponúka aj mopovanie, bezdotykové rozoznanie prekážok, HEPA filter či detekciu schodov. Je vysoký 9 cm a kúpite ho od 350 eur.

Medzi najlepšími modelmi sa umiestnil aj iRobot Roomba i3. Ide o lacnejšiu alternatívu jeho väčších bratov a preto vydrží na jedno nabitie len 75 minút, no za hodinku a pol môže znova pracovať. Aj on má medzi funkciami HEPA filter, rozoznanie schodov, časovač či navigáciu. Taktiež je vysoký 9 cm, no cena začína už na 250 eurách.

V prípade, že hľadáte niečo lacnejšie, je tu model Sencor SRV 1000SL. Vydrží nepretržite 80 minút, má časovač a dokonca vie aj mopovať. Ale má mapovanie pomocou infračerveného žiarenia. Na druhú stranu je vysoký len 7 cm a bude vás stáť do 100 eur.

Pre náročnejších je tu model iRobot Roomba i7+. Aj keď má 9 cm, ponúka veľké množstvo funkcií, medzi nimi napríklad aj automatické vysypanie prachu, dobíjanie počas upratovania či dokonca uvládanie hlasom v českom jazyku. Na jeho kúpu si však pripravte aspoň 650 eur.

 

Zdroj: plniealnu.sk, covybrat.sk, spotrebitelskytest.sk
Odporúčame