Žiarivo čistý a voňavý koberec: Poznáme jednoduché tipy a triky, vďaka ktorým bude opäť ako nový!

ako vyčistiť koberec

Ako vyčistiť špinavý koberec? (Zdroj: GettyImages)

Koberec môže domácnosť zútulniť aj skrášliť. Prináša pocit tepla a pohodlia, treba sa však oň náležite starať. Čistenie a tepovanie kobercov býva bežnou súčasťou predvianočného upratovania. Ako ho zvládnuť čo najefektívnejšie a aké spôsoby čistenia sú najlepšie?

V posledných rokoch síce vzrástla popularita plávajúcich podláh a iných tvrdých povrchov, na koberce sme ale celkom nezanevreli. Kto má malé deti či vnúčatá, pre toho je mäkkosť koberca nenahraditeľná. A aj tí, ktorí v byte nechcú mať zbytočné lapače prachu, často volia aspoň jeden koberec ako solitér pod kuchynským stolom či pod sedačkou v obývačke. Poskytujú našim nohám mimoriadny komfort a fungujú aj ako tepelná a zvuková izolácia. Keďže však na druhej strane vzrastá počet alergikov, je nevyhnutné pravidelne ich zbavovať nečistoty a roztočov. Ako teda na to?

Klasické vysávanie

Začnime klasikou, a tou je vysávanie. Určite máte v tejto chvíli pocit, že na vysávaní sa nedá nič pokaziť, je to rutina, ktorú zvládne úplne každý. Ak dodržiavate nasledovný postup, potom to robíte naozaj správne.

Príprava miestnosti: Priestor, ktorý chcete povysávať, je najskôr potrebné upratať. Pozbierať hračky, papiere a iné predmety, ktoré by mohli brániť plynulému priechodu vysávača alebo ho poškodiť. Nezabudnite nakuknúť aj pod gauč a nábytok.

Utretie prachu: Ak povysávate a až potom začnete utierať prach z nábytku či žalúzií, koberec opäť znečistíte. Najskôr teda odstráňte prach z povrchov a potom ho poľahky vysajete. Na čistenie ťažšie prístupných miest použite nástavce vysávača, s nimi sa dostanete aj pod gauč či za skrine, kde sa tvoria chuchvalce prachu.

Všetkými smermi: Vysávajte zľava doprava aj spredu dozadu. Takto sa dostanete hlbšie pod vlákna koberca a vyčistíte ho dôkladnejšie.

Pravidelnosť na prvom mieste: Alfou a omegou čistého koberca je pravidelnosť v údržbe. Pravidelné vysávanie je to najmenej, čo môžete pre dlhý život svojho koberca urobiť. Na otázku, ako často vysávať, neexistuje univerzálna odpoveď. Záleží na tom, ako často sa v miestnosti zdržiavate, aké aktivity v nej vykonávate a, samozrejme, aj na tom, z akého materiálu je vyrobený.  Dôkladnému vysávaniu by ste mali venovať čas minimálne raz do týždňa, zabránite tak zažratiu špiny do koberca.

Tepovanie kobercov

Pod pojmom tepovanie sa označuje ručná metóda čistenia kobercov a čalúnenia. Dnes si už svoje ruky môžete šetriť a k hĺbkovému vyčisteniu koberca môžete použiť modernú techniku. Ak však tepovač k dispozícii nemáte, zvládnete to určite aj po starom. Prečo je tepovanie vôbec dôležité? Pretože len samotným vysávaním nie je možné z koberca odstrániť aj fľaky a pachy z varenia, fajčenia alebo zvieracej srsti. Koberec ani na pohľad nemusí vyzerať znečistený, pri bežnom používaní však v ňom môžu zostávať prachové čiastočky, odumretá koža aj roztoče. Tepovanie môžete v zásade zrealizovať dvomi spôsobmi, je na vás, ktorý si zvolíte.

1. Suché čistenie

Použite čistiace prostriedky určené na suché čistenie, teda prášok alebo suchú penu. Kúpite ich v bežnej drogérii.

Najskôr koberec povysávajte a potom naň naneste špeciálny prípravok. Množstvo závisí od hustoty a dĺžky vlasu koberca aj od intenzity znečistenia. Prášok (alebo penu) do koberca zapracujte kefou a nechajte pôsobiť podľa návodu. Nakoniec zvyšky prášku aj s naviazanými nečistotami povysávajte. Suché čistenie je vhodné pre všetky typy kobercov, výnimkou je len koberec s veľmi vysokým vláknom alebo hrubou slučkou. Výhodou je možnosť používať koberec okamžite po vyčistení.

2. Mokré čistenie

Mokré čistenie je vhodné pri silnejšom znečistení koberca, nemali by ste ho však používať pri vlnenom ani hodvábnom materiáli, kde by voda mohla narušiť pevnosť vlákien. Myslite na to, že tento spôsob čistenia vyžaduje viac času a treba brať do úvahy, že na koberec nebude možné hneď šliapať. Dôležité je tiež uvedomiť si, aký povrch máte pod kobercom – keďže vlhkosť prenikne aj pod koberec, drevené parkety by ste mohli znehodnotiť.

Na mokré čistenie použite vhodný prípravok, ktorého pena rozpúšťa špinu a viaže na seba nečistoty. Koberec najskôr povysávajte a následne pomocou špongie či kefy vytvorte z prípravku a vody penu, ktorú votriete do koberca. Nechajte pôsobiť a po vyschnutí zvyšky dôkladne povysávajte.


Mohlo by vás zaujať: Víno, káva, lak na nechty: Odstráňte škvrny zo svojho koberca čo najlepšie


Profesionálne čistenie   

Ak si na poriadne vyčistenie svojho koberca netrúfate, alebo ho máte priveľmi znečistený, môžete si zavolať upratovaciu firmu s profesionálnymi strojmi. Niektoré firmy využívajú  extrakčnú metódu, teda čistenie mokrou cestou, iné čistia koberce suchou penou alebo strojovým spôsobom pomocou kartáčových brusiek.

Tipy, čo dom dal

Bežné povysávanie nestačí a vy nechcete míňať na profi vyčistenie či špeciálne čistiace prostriedky? Poradiť si dokážete aj s prírodnými prostriedkami, ktoré určite nájdete doma.

Sóda bikarbóna vráti vášmu kobercu farbu a zbaví ho špiny aj zápachu. Koberec najskôr povysávajte a potom naň vysypte sódu bikarbónu. Pomocou kefy ju zapracujte do vlákna a nechajte pôsobiť pár hodín. Potom už stačí len povysávať.

Soľ je ideálna na fľaky, či už po psích labkách, alebo zašpinených topánkach. Poradí si aj s vínom. Posypte znečistené miesto kuchynskou soľou a po pár minútach jednoducho povysávajte.

Ocot je vynikajúci na vrátenie farby zašednutému kobercu. Rozmiešajte 20 ml octu v jednom litri vody a roztop pomocou hubky alebo kefy zapracujte do koberca. Pozor, koberec by mal zostať len vlhký, nie premočený! Nechajte pôsobiť približne 15 minút, pretrite suchou handrou a nakoniec povysávajte. Keďže pre niektoré druhy materiálov môže byť ocot prisilný a môže farbu vybieliť, vyskúšajte ho najskôr na mieste, ktoré nie je viditeľné.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame