Domáci prací gél doslova za pár centov: Nenáročný na výrobu a vhodný takmer na všetky druhy oblečenia!

Vyrobte si tento prací gél za pár centov! (Zdroj: Freepik/fabrikasimf)

V našich článkoch sme vám priniesli tipy na to, ako si doma vyrobiť vlastný prací prášok či domácu aviváž. Do tretice preto nesmie chýbať ani prací gél. Pracie gély sa tešia v dnešnej dobe veľkej popularite, nehovoriac o pracích kapsulách, ktoré tieto gély obsahujú. Nie všetky sú však vyhovujúce pre zdravie pokožky, a to najmä pre alergikov či atopikov, ktorým môžu spôsobovať podráždenie pokožky.

Tento prací gél je však iný. Dokážete ho vyrobiť z lacných a dostupných ingrediencií. Vhodný je na farebné oblečenie, no môžete ho pridávať do prania takmer ku všetkému. Taktiež je vhodný aj pre pranie detského či iného jemného oblečenia. Vďaka tomuto postupu si vyrobíte až tri litre pracieho gélu!

Potrebujeme: 

  • 3 litre vody horúcej vody
  • bielu praciu sódu (60 gramov)
  • tuhé mydlo na pranie (60 gramov)
  • obľúbený esenciálny olej
  • veľkú uzatvárateľnú nádobu, do ktorej nalejete gél 
  • strúhadlo
  • ponorný mixér
  • varechu na miešanie zmesi

    (Zdroj: Flickr/Akotaq Textile)

Postup:

Zvolenú gramáž mydla si nastrúhajte do misky a zalejte litrom horúcej vody. Danú zmes potom poriadne premixujte tyčovým mixérom. Mala by vám vzniknúť mydlová voda hutnejšej a krémovejšej konzistencie. Zmes prelejte do veľkej nádoby, v ktorej budete prací gél uskladňovať.

(Zdroj: Flickr/Pepperberryfarm)

Následne do nádoby k zmesi pridajte aj praciu sódu a poriadne zmes premiešajte. Prilejte zvyšné dva litre horúcej vody a opäť dobre premiešajte, aby sa ingrediencie dobre rozpustili a spojili.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Gél nechajte v uzavretej nádobe odstáť aspoň 24 hodín, ak by trochu stuhol, stačí ho vždy len premiešať. Na druhý deň ho znova poriadne premiešajte. Pridať môžete aj zopár kvapiek svojho obľúbeného esenciálneho oleja.

(Zdroj: Freepik/Flossie Jane)

Zdroj: instagram.com/stumbyna, plnielanu.sk
Odporúčame