Účinný domáci prací prášok bez zbytočnej chémie? Jeho vôňa vás zaručene vráti do detských čias!

Ako si vyrobiť domáci prášok na pranie? (Zdroj: Freepik/freepik)

Tento skvelý domáci prací prášok tvoria len tri ingrediencie a vyrobiť ho dokáže skutočne každý. Čistú a voňavú bielizeň už nemusíte docieliť len kupovaním komerčných pracích práškov, ktoré sú často plné bielidiel a chémie. Väčšina zložiek v týchto práškoch dokonca môže spôsobovať kožné problémy nielen u detí, ale aj u dospelých s citlivou pokožkou.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako ľahko, lacno a efektívne dokážete doma vyrobiť prací prášok, ktorý skutočne funguje a ešte k tomu neničí životné prostredie či zdravie pokožky človeka.

Potrebujeme: 

  • bielu praciu sódu
  • tuhé mydlo na pranie
  • obľúbený esenciálny olej
  • veľkú misku
  • strúhadlo
  • uzatvárateľnú nádobu na uskladnenie prášku
  • varechu na miešanie zmesi
(Zdroj: Freepik/

Postup

Všetky ingrediencie si zhromaždíme na jednu kopu. Je na vás, koľko zmesi si vyrobíte. Odporúčame však začať v menšom, v prípade, že by vám takýto druh pracieho prášku nesadol. Pre začiatok zvoľte 1kg pracej sódy, na ktorý pripadá 1 nastrúhané mydlo.

Začnite teda nastrúhaním mydla. Zvoliť môžete akúkoľvek hrúbku mydlových hoblín, no aby sa v práčke čo najlepšie rozpustilo aj pri nižších teplotách, uprednostnite radšej nastrúhať ho najemno.

(Zdroj: Flickr/Pepperberryfarm)

Do misky k nastrúhanému mydlu pridajte celé balenie pracej sódy aj s pár kvapkami esenciálneho oleja. Dobre premiešajte, aby sa jednotlivé časti vášho nového pracieho prášku dobre spojili. Ak sa vám však zdá mydlo dostatočne aromatické, esenciálny olej pridávať nemusíte.

(Zdroj: Flickr/Micah Crawford)

Následne prášok dobre uzatvorte do nádoby a používajte pri praní podľa potreby. Druhy mydiel na pranie pokojne môžete obmieňať, ak by vám náhodou prvé vyskúšané nesadlo. Na trhu už dlhodobo existujú lacnejšie, no aj drahšie či dokonca ešte o čosi ekologickejšie varianty mydiel na pranie.

(Zdroj: Flickr/teela.)

Takýto prací prostriedok vám vydrží trošku dlhšie, keďže kvôli veľkému množstvu nastrúhaného mydla ho nepotrebujete do prania pridávať vo zvýšenom množstve. Prášok sa viac hodí na svetlejšie oblečenie, ale neuškodí ani farebnému.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: thespruce.com, plnielanu.sk
Odporúčame