Sóda bikarbóna a vaše telo: Proti poteniu, lupinám aj na štípance

Ocot

thinkstockphotos.com

Patrí k všedným a bežným pochutinám, ale korene jej existencie siahajú až do staroveku. Už vtedy naši predkovia jedlú sódu získavali z popola niektorých rastlín a používali ju v každodennom živote, na varenie a na liečbu rôznych ochorení. Sódu bikarbónu poznáme aj ako NaHCO3, hydrogénuhličitan sodný, jedlú sódu alebo potravinársku sódu. Zistite, ako ju môžete využiť pre vlastné zdravie.

Sóda proti páleniu záhy

Bolestivé pálenie záhy je príznakom zvýšeného prekyslenia žalúdka. Neutralizovať kyseliny môžete pohárom vody s lyžičkou jedlej sódy. Premiešame a vypijeme na jeden hlt.

„Chutnejší“ recept na stiahnutie pálenia záhy a grgania: do pohára s vodou pridajte pol lyžičky jedlej sódy, miešajte, pokiaľ sa úplne nerozpustí. Potom pridajte pol polievkovej lyžice čerstvej citrónovej šťavy, zamiešajte a keď nápoj začne syčať, vypite.

Sóda na bolesť v hrdle, proti nachladnutiu aj kašľu

Preukázaný recept na bolesti v hrdle a proti nachladnutiu si pripravíte 1 lyžicou sódy bikarbóny a vody, potom kloktajte minimálne 3-krát denne.

Liečba mozoľov, kurích ôk a popraskaných piat

Na dlhotrvajúce tvrdé mozole, kurie oká a popraskané päty sú účinné kúpele zo sódy. Hrsť sódy rozpustite v lavóre s teplou vodou, ponorte do nej nohy na 15 minút. Potom si ošetrite nohy pemzou a krémom. Na zvýšenie účinku takéhoto kúpeľa môžete pridať trošku mydla a pár kvapiek kvapalného čpavku.


Mohlo by vás zaujať: Kúpeľňa ako nová: Sóda bikarbóna nesmie pri čistení chýbať ani vám


Sóda lieči popáleniny

Jedlá sóda je pomôže aj pri liečbe ľahkých popálenín. V kuchyni by mala byť preto vždy k dispozícii.  Ak sa popálite, okamžite problém vyriešite lyžicou jedlej sódy, ktorú rozpustíte v pohári vody. Potom navlhčite vatový tampón v tomto roztoku a aplikujte na popálené miesto až kým bolesť neustúpi.

Môžete tiež 1 lyžičku jedlej sódy zmiešať s rovnakým množstvom oleja na varenie a popálené miesto týmto natierať. Po 5-10 minútach bolesť popálenia ustane a dokonca ani pľuzgiere sa neobjavia.

Jedlá sóda na vlasy a na lupiny

Jedlá sóda je dobrým pomocníkom pre krásne čisté a lesklé vlasy. Pridajte pol až 1 lyžičku do šampónu, ktorým si budete umývať vlasy. Používajte na mastné vlasy raz týždenne, na suché 1-2-krát do mesiaca.

Ak sa chcete zbaviť lupín, zabudnite na šampóny, pomôže vám ľudový recept so sódou. Najskôr si namočte vlasy, potom jemne vmasírujte do pokožky hlavy jedlú sódu. Následne vyláchnite vodou a vlasy vysušte. 


Mohlo by vás zaujať: Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!


Sóda na opuchnuté časti tela

Opuchnuté ďasná sa liečia horúcimi sódovými výplachmi pripravenými s lyžicou jedlej sódy, ktorá sa rozpustí v pohári horúcej vody. Po vykloktaní sa zatým boľavé ďasná potierajú alkoholickým roztokom jódu.

Na štipance

Jedlá sóda je účinná aj na svrbenie po bodnutí hmyzom a na zmiernenie opuchov od žihadla. Príznaky ustúpia po použití roztoku jedlej sódy a vody (1 lyžička na šálku vody). Ním navlhčite  vatový tampón a priložte na konkrétne miesto. Opuch zmizne aj pomocou kašičky pripravenej zo sódy s troškou vody. Natrite touto kašičkou postihnuté miesto, neoplachujte, na vrch pridajte list skorocelu alebo petržlenu a obviažte. Nechajte pôsobiť 12 hodín.

Jedlá sóda k liečbe furunkulu

Bolestivú zapálenú zdureninu – furunkul dokonale ošetríte sódou a aloe vera. Najskôr posypte furunkul jedlou sódou, potom na vrch uložte pozdĺžne narezané listy aloe, pevne uviažte. Nechajte pôsobiť dva dni, ale nenamáčajte! Liečenie takéhoto veľkého zapálenia sódou je veľmi účinné a pritom jednoduché.


Mohlo by vás zaujať: 13 spôsobov, ako použiť sódu bikarbónu: Zažiarite s ňou vy aj vaša domácnosť


Bielenie zubov

Zuby pekne vybielite sódou. Štipku jedlej sódy dajte na kefku, potom si veľmi jemne vyčistite zuby. Tento postup opakujte maximálne 1-krát za 7-10 dní. Inak môže dôjsť poškodeniu zubnej skloviny.

Jedlá sóda na potenie

Už naše prababičky vedeli, ako sa účinne brániť pred potom – zase sódou Po sprche na umyté podpazušie použite trochu jedlej sódy a jemne vmasírujte do pokožky. Zápach potu sa neobjavi ani po 24 hodinách!

Jedlá sóda na akné

Na liečbu akné pomáha čistiacia maska z ovsených vločiek a sódy. Rozdrvte lyžicu vločiek na múku a pridajte lyžičku jedlej sódy. Dobre premiešajte. Pred použitím pridajte lyžicu vody tak, aby sa vytvorila kaša. Tú si aplikujte na tvár ako masku a nechajte pôsobiť 15-20 minút. Potom dôkladne umyte vodou. Aby ste sa zbavili akné, používajte túto masku každý druhý deň.


Na čo všetko používate sódu bikarbónu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame