Základné pravidlá pre správne skladovanie potravín v chladničke: Zabraňujú pokazeniu jedla a šetria energiu

Pravidlá pre správne skladovanie potravín v chladničke

Preplnená chladnička stráca zmysel pre bezpečné uchovanie potravín (Zdroj: Pixabay/Pexels)

Skladovanie potravín v chladničke má svoj systém, a to z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, ide o to, aby potraviny vydržali čerstvé. Ďalej, aby sa nepokazili a aby sme ich ochránili pred kontaminovaním mikroorganizmami ako Salmonela, baktéria E.coli, Listéria a podobne. Pre zachovanie čerstvosti uskladnených potravín by malo byť samozrejmosťou aj pravidelné čistenie chladničky. Bezpečné skladovanie má niekoľko zásad. Ktoré to sú?

5 základných pravidiel pre správne skladovanie potravín v chladničke

Správne skladovanie potravín v chladničke je dôležité. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel môžeme mať istotu, že naše jedlo zostane zdravotne bezpečné, čerstvé a chutné. Ako na to?

potraviny uskladnené v chladničke
Správne skladovanie potravín v chladničke je dôležité (Zdroj: Unsplash/Ello)

1. Sledujeme optimálnu teplotu

Moderné chladničky obsahujú integrovaný teplomer a je ľahké v nich kontrolovať optimálnu teplotu. V starších modeloch nie je takýto teplomer, ale jednoducho sa dá nahradiť prenosným teplomerom určeným na meranie teploty v chladničke. Určite to nie je zbytočná investícia, lebo s jeho pomocou môžeme kontrolovať teplotu a reagovať zvýšením alebo znížením nastavenia chladenia. Ideálne je v chladničke udržiavať teplotu okolo 5 ºC. Často sa uvádza rozmedzie od 0 ºC do 8 ºC.

K udržaniu optimálnej teploty prispieva, ak do chladničky nevkladáme horúce jedlo alebo ak ju nenechávame otvorenú príliš dlho. V takom prípade do nej vháňame teplý vzduch a musí sa zbytočne ochladzovať, čím spotrebováva viac elektrickej energie.

2. Neprepĺňame chladničku

Čím viac potravín sa v chladničke nachádza, tým horší je prístup chladného vzduchu k nim. Jedlo tak nemusí byť dostatočne vychladené a chránené pred pokazením a znehodnotením. Potraviny by sa nemali dotýkať stien chladničky a ani jej svetla.

3. Chladnička má svoje zóny

Podľa týchto presne určených zón sa odporúča skladovať jednotlivé potraviny a suroviny na miestach, ktoré sú pre ne ideálne. Hotové jedlá, tepelne upravené mäso a zvyšky jedál skladujeme na stredných a vrchných poličkách. Surové jedlá a potraviny, ktoré ešte nie sú tepelne neupravené, vkladáme do nádob alebo vhodných obalov a ukladáme ich na spodné poličky. Dôležité je, aby sa nedotýkali a samozrejme, aby napríklad nekvapkali na iné potraviny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Smrdí vám doma bioodpad? Stačí jednoduchá vec, zbavíte sa nepríjemného zápachu a ešte ušetríte

4. Uvarené jedlo, ktoré nám zostane, ukladáme do chladničky do 2 hodín

Rozdelíme ho na menšie porcie a použijeme na to plytké misky, aby rýchlejšie vychladlo. Používame nádoby s uzatvárateľnými krytmi, aby sme zabránili vzájomnej kontaminácii. Napríklad ryža by mala vychladnúť do jednej hodiny a potom byť vložená do chladničky. Všetky zvyšky sa odporúča zjesť najneskôr do troch dní.

5. Zlaté pravidlo – ak máme pochybnosti, vyhoďme to

Už na prvý pohľad alebo ovoňanie často zistíme, že jedlo alebo potravina nie je v poriadku. Bez milosti by sme ju mali v tom prípade vyhodiť. Pozorní by sme mali byť aj pri kontrolovaní dátumov spotreby. Niektoré potraviny možno konzumovať aj po určenom dátume spotreby, ale ich bezpečnosť už nie je garantovaná.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, safefood.net
Odporúčame