Máte doma hrnčeky zájdené od kávy alebo čaju? Vďaka týmto jednoduchým trikom budú opäť ako nové!

Zájdené hrnčeky od kávy a čaju viac nebudú problém (Zdroj: Frepik/freepik)

Zvyknete si popoludní pripraviť dobrú kávu alebo čaj? Vnútro vašich obľúbených hrnčekov a šálok môže časom od týchto nápojov zájsť a stratiť svoju pôvodnú belosť. Pripravili sme si pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako sa zbaviť takéhoto nepekného znečistenia. Uvidíte, že vaše šálky budú opäť ako nové.

Ako vyčistiť škvrny od kávy?

Väčšina hrnčekov na kávu je vyrobená z glazovanej keramiky. Preto sa nemusíte obávať, že by sa pri silnejšom trení hubkou rozbili. Pomocou nasledujúcich tipov odstránite kávové škvrny ľahko a efektívne.

Sódou bikarbónou

Zmiešajte sódu bikarbónu s takým množstvom vody, aby vznikla pasta. Pastu votrite na znečistené dno hrnčeka pomocou prstov alebo vlhkej handričky. Nechajte pôsobiť päť minút a potom pomocou handričky alebo hubky dobre vydrhnite. Sóda bikarbóna je len mierne abrazívna, preto sa nemusíte báť škrabancov na hrnčeku.

Soľou a octom

Namiešajte si pastu zo soli a bieleho octu. Naneste túto zmes na škvrny pomocou vlhkej handričky a nechajte postáť 5 minút. Potom hrnček opláchnite. Soľ má trochu silnejšiu treciu silu ako sóda a kyselina v octe pomôže rozpustiť fľaky.

Sóda bikarbóna a ocot majú skvelé čistiace vlastnosti (Zdroj: Freepik/galynaromaniv87)

Magickou melamínovou hubkou

Melamínové alebo magické hubky sú skvelými pomocníkmi na odstraňovanie rôznych škvŕn v domácnosti a fungujú aj na hrnčeky zájdené od kávy. Hubku trochu navlhčite a vydrhnite ňou znečistené dno hrnčeka.

Zubnou pastou

Veľa zubných pást obsahuje bieliace látky a má tiež abrazívny účinok. Preto je vhodnou voľbou na odstránenie kávových, no aj čajových, škvŕn. Použite vlhkú špongiu alebo handričku a votrite na zájdenú oblasť väčšie množstvo zubnej pasty. Čistite, pokým škvrny nezmiznú.

Ako na čajové usadeniny?

Hoci sú usadeniny od kávy a čaju podobné, vyžadujú si občas rozdielny čistiaci postup. Pozor si treba dávať najmä na šálky vyrobené z krehkého porcelánu, ktoré nesmiete drhnúť príliš silno. Nasledujúce rady sú vhodné na bežné hrnčeky z pevnej keramiky, no skvelo nimi odstránite aj zájdené šálky z jemného materiálu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyčistiť škvrny od ovocia nebýva jednoduché: Ako si s nimi poradiť?

Peroxidom vodíka

Zmiešajte peroxid vodíka s dostatočným množstvom sódy bikarbóny tak, aby vznikla pasta. Pastu pomocou prstov votrite na špinavé miesto a trochu ho vydrhnite handričkou. Nechajte pôsobiť aspoň 10 minút, potom hrnček umyte, opláchnite a nechajte vyschnúť.

Šálku dobre opláchnite (Zdroj: Freepik/freepik)

Citrónom

Citróny krásne voňajú a navyše obsahujú kyselinu, ktorá dokáže vyčistiť usadené škvrny od čaju. Nakrájajte citrón na štvrtiny a dužinou dobre potrite fľaky. Nechajte šťavu pôsobiť 5 minút, potom šálku umyte a utrite.

Bielym octom

Biely ocot dokáže zatočiť s mnohými škvrnami a navyše je šetrný k prírode. Naplňte znečistený hrnček do polovice vriacou vodou a dolejte ho doplna octom. Nechajte 10 minút postáť. Keď voda dostatočne vychladne, vydrhnite usadeninu hubkou.

Vaše hrnčeky budú znovu žiariť čistotou (Zdroj: Freepik/newfabrika)

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, maids.com
Odporúčame