Ako ušetriť čas v kuchyni? Vyskúšať môžete tento užitočný postup

Žena

gettyimages

Doma pripravené jedlo je najchutnejšie, ale výsledný čas strávený v kuchyni sa z času na čas môže predĺžiť. Pocítite to najmä vtedy, ak sa niekam ponáhľate, ste objednaní k lekárovi alebo ste sa v práci zdržali o niečo dlhšie a po návrate domov vás čaká pár hladných členov rodiny. Viete o tom, že ak by ste mali všetko vopred pripravené a šikovného robota, ktorý za vami všetok neporiadok expresne sprace, tak by vám príprava teplej večere pre rodinu trvala 30 – 40 minút? Odkladanie kuchynského riadu, umývanie, vyberanie potravín z chladničky, čistenie sporáka, vaša nerozhodnosť a celá tá “neškodná” práca okolo sú skutočnými dôvodmi, prečo sa v kuchyni motáte dlhšie ako je potrebné. Poznáme pár zaujímavých rád, s ktorými to pôjde ako po masle.

1. Plánujte a buďte pripravení

Ak sa chcete vyhnúť tomu, že budete podvečer stáť pred otvorenou chladničkou a improvizovať na poslednú chvíľu, mali by ste sa spoľahnúť na pravidelné plánovanie. Ušetríte na viacerých frontoch – nemusíte každý deň premýšľať o jedle, tráviť čas čiastkovými nákupmi v potravinách, pri ktorých isto miniete viac na “drobnosti” pomimo, ako pri jednom veľkom nákupe. Časté nakupovanie je zároveň aj náročné, najmä, ak nemáte každý deň k dispozícii auto a predlžuje sa tiež váš čas návratu domov z práce.

Týždenný plán jedál s presným rozpisom potravín vám môže pomôcť výrazne ušetriť (výhodné akciové nákupy, varenie zo sezónnych potravín, využívanie jednej prílohy vo viacerých jedlách).

Náš tip: Ak sa obávate, že tri tašky domov neodnesiete, využite dostupné služby donášky domov.

Vytvorte si zásoby základných potravín, ktoré môžete využívať v prípade, že vám úplne uletí kulinárska múza – múka, olej, cukor, soľ, mlieko, mrazené mäso a zelenina, cestoviny, ryža, strukoviny, mliečne produkty, vajíčka, konzervované alebo zavárané polotovary.

2. Optimalizujte priestor v kuchyni

Najviac času pri varení zaberie neporiadok, ktorý tak na prvý pohľad ani nemusí vyzerať.

Bude to chcieť: systém v koreninách, v dochucovadlách, prehľadne uložené múky, taniere a šálky, prakticky založené hrnce, ktoré pri vyberaní nekladú odpor (a nezhodia polovicu zvyšného riadu), najčastejšie používané plechy a panvice na jednom mieste. Práve to vám dodá pri varení istotu, že všetko pôjde od ruky.

Na kuchynskej linke neskladujte nepoužívané výstavné” spotrebiče, ani dekoratívne predmety, obrúsky a čokoľvek, čo treba najskôr premiestniť, alebo byť v strehu, aby ste to náhodou neušpinili.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Šetria čas aj peniaze: 33 skvelých trikov do kuchyne ocení každá gazdinka


3. Pri varení si vopred všetko pripravte

Okrem toho, že vo svojej kuchyni by ste mali byť kráľovnou/kráľom a ovládať, čo ktorá skrinka ukrýva, pred samotným varením vyložte to, čo budete potrebovať, na kuchynský stôl alebo linku. Nemusíte potom vykonávať kroky navyše, zohýbať sa, naťahovať.

Postupujte pri varení premyslene. Efektívne využívajte čas a všetky možnosti varnej dosky a rúry. Rozpracujte viacero krokov, pracujte s teplom v rúre (napr. na podporu kysnutia cesta), urýchľujte zohrievanie vody za pomoci kanvice…

4. Odkladajte do zásoby a varte na viac dní

Rýchle a jednoduché varenie vyžaduje správny spôsob prípravy. Nebude ním vysmážanie ani grilovanie, ale praktické varenie, dusenie alebo pečenie. Chcete sa predsa odbremeniť od stáleho miešania či otáčania a pripraviť jedlo, ktoré vám vydrží aspoň do ďalšieho dňa a pritom nebude vyžadovať pri príprave vašu stopercentnú prítomnosť. Osvedčené sú pokrmy z jednej zapekacej misy alebo panvice.

Ak vám zvýšia omáčky, zamrazte ich. Rovnako tak sa oplatí mraziť aj silný zeleninový vývar, ktorý potom jednoducho použijete do ďalšieho varenia. Stačí pridať orestovanú a podusenú zeleninu, krupicové halušky a rýchla domáca polievka je na svete. Kus klasicky upečeného mäsa sa jeden deň hodí k paradajkovej omáčke s knedľou, na ďalší deň zase k jednoduchej chrenovej, na tretí deň môže zo zbytkov mäsa vzniknúť chutná cibuľovo-mäsová pomazánka, ktorej neodolá žiadny muž.


Mohlo by vás zaujímať: Mmmm, nebudete si vedieť vybrať: TOTO sú tie najkrajšie kuchyne z Instagramu


5. Stavte na šikovných kuchynských pomocníkov

Nepotrebujete 4 rôzne mixéry a sekáčiky, aby ste v kuchyni pracovali rýchlo. Taktiež ani veľké množstvo hrncov.

V súčasnosti sú k dostaniu výkonné mašinky s množstvom užitočných doplnkov, ktoré zvládajú miešať, mixovať, mlieť mäso i orechy, miesiť cesto, sekať zeleninu na drobno alebo na plátky. Výborne vyzerajú a pracujú na jednotku. Nájdete ich po označením multifunkčný kuchynský robot, ktorý zahŕňa aj food processor.

V kuchyni si ponechajte iba riady a hrnce, ktoré skutočne používate. Zvyšné môžete vyslať na oddych do komory alebo pivnice. Takéto preriedenie oceníte najmä pri zakladaní do kuchynskej linky a môžete tiež spozorovať hospodárne narábanie s riadom, teda aj menej riadu na umývanie.

6. Špinavého riadu sa zbavujte okamžite

V zmysle návodu Jedna ruka varí, druhá umýva sa vyhnete tomu, aby ste pri varení vytiahli niekoľko rôznych nožov a viac misiek ako ste skutočne potrebovali. Pozerajte sa na to cez čas a vykonané pohyby: Koľko krát sa zohnete do skrinky pri varení? A koľkokrát potom znovu pri zakladaní množstva čistého riadu? Okamžité umývanie predčí aj výhody umývačky riadu, ktorá čaká celý deň na zaplnenie a vy potom večer márne hľadáte čistú šálku na čaj.


Ako sa snažíte čas strávený v kuchyni šetriť vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame