Potraviny pre mužov: Naservírujte si ich proti rakovine prostaty aj neplodnosti

Muž

thinkstockphotos.com

Muži sa od žien odlišujú nielen fyzicky, ale i svojimi sociálnymi, materiálnymi či nutričnými potrebami. K správnemu fungovaniu mužského organizmu treba napríklad zabezpečiť pravidelný prísun živín, ktoré ich chránia pred chorobami ako sú erektilná dysfunkcia, neplodnosť, kognitívne poruchy, rakovina prostaty a podobne.

Správna kombinácia kvalitných živín je tiež zárukou pre udržanie funkcie imunitného systému a prevenciu straty kostnej či svalovej hmoty. Vo všeobecnosti platí, že živiny, ktoré sú dobré pre srdce a zlepšenie krvného obehu vo všetkých častiach tela, poskytujú istú mieru ochrany aj pred rakovinou a inými chronickými ochoreniami. Pridajte k nim zdravú a životosprávu a aktívny spôsob života a ste na najlepšej ceste k bezproblémovému fyzickému stavu.

Brokolica proti rakovine močového mechúra

Ročne na slovensku diagnostikujú karcinóm močového mechúra približne 500-600 pacientom mužského pohlavia. Muži sú ním pritom postihnutí niekoľkonásobne viac ako ženy. Výskum ukázal, že brokolica, spolu s kapustou, karfiolom, ružičkovým kelom, môžu znížiť riziko vzniku rôznych druhov rakoviny, vrátane rakoviny močového mechúra. Obsahujú totiž silné protirakovinové zlúčeniny ako je napríklad sulforafan a iné izotiokyanáty, ktoré majú schopnosť spomaliť rast nádorových buniek a odstrániť karcinogény – najmä tie, ktoré vznikajú dlhším tepelným spracovaním.

Paradajky proti rakovine prostaty

Najčastejším typom rakoviny, ktorý postihuje mužov, je práve rakovina prostaty. Zmiernenie rizika jej vzniku je však zrejme oveľa bližšie, než sa zdalo. Podľa výskumov skupiny odborníkov z Harvardu, ktorí sa špecializujú na verejné zdravie, sú odpoveďou obyčajné paradajky, konkrétne paradajková omáčka. Výskumy, ktoré boli realizované na vzorke 50 000 mužov, totiž preukázali, že u tých z nich, ktorí jedli aspoň dve porcie paradajkovej omáčky týždenne, sa riziko vzniku rakoviny prostaty znížilo až o 23%. Môže za to antioxidant lykopén, ktorý nielenže znižuje riziko jej vzniku, ale i spomaľuje rast už existujúcich nádorových buniek. Ten totiž bráni voľným radikálom poškodzovať a zabíjať zdravé bunky. Lepšie sa vstrebáva z tepelne upravených paradajok.


Mohlo by vás zaujímať: Viac ich do úst nedáte: Tieto potraviny môžu spôsobiť rakovinu


Zinok nájdete v ustriciach aj hovädzom mäse

Zinok sa podieľa na stovkách telesných procesov, od produkcie DNA až po obnovu buniek. Pôsobí aj na správne fungovanie mužského reprodukčného systému a predovšetkým ovplyvňuje kvalitu a vitalitu spermií. Najlepším zdrojom zinku sú ustrice, takže si ich doprajte kedykoľvek máte možnosť. Odporúčanú dennú dávku 11 mg zabezpečíte konzumáciou kôrovcov, chudého hovädzieho mäsa, chudého bravčového mäsa a tiež fazuľa.

Sójové výrobky chránia prostatu

Najväčším a najčastejším problémom mužov po päťdesiatke bývajú problémy so zväčšenou prostatou,  a teda aj s častým močením. Lekári túto nepríjemnú diagnózu nazývajú benígna hyperplázia prostaty. Sójové potraviny sú dobrým zdrojom zlúčenín, tzv. izoflavónov, ktoré pomáhajú zabrániť rastu prostaty tým, že blokujú látku zvanú 5-alfa-reduktázu a ich konzumáciou zabezpečíte zdravú prostatu aj vo vyššom veku. Ani so sójou sa to však nemá preháňať, samozrejme si môžete dopriať aj tfofu či sójové mlieko alebo jogurt, ale voľte najmä výrobky z nefermentovanej sóje ako miso, tempeh, natto.


Mohlo by vás zaujímať: Čo ste o sójovom mlieku možno nevedeli: Zdraviu môže prospievať, ale aj škodiť!


Pečené zemiaky znižujú krvný tlak

Podľa Americkej asociácie srdcových chorôb sú muži vystavení vyššiemu riziku vysokého krvného tlaku ako ženy do 45 rokov. Našťastie jeden z najjednoduchších spôsobov kontroly krvného tlaku je zmena jedálnička. Nestačí však len znížiť príjem soli, dôležité je aj zvýšiť množstvo draslíka. Potraviny bohaté na draslík sú zemiaky, banány a hrozienka. Pečené zemiaky sú obzvlášť bohatým zdrojom draslíka, pretože každý kus ho obsahuje viac ako 1000 mg.

Vlašské orechy pre zdravie mozgu

Vlašské orechy sú vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín, antioxidantov a fytochemikálií, ktoré môžu byť prospešné pre zdravie mozgu. Tieto orechy preukázali svoj účinok v boji s depresiami, kognitívnymi poruchami, oxidačným stresom a zápalmi, ktoré sa vyskytujú čoraz častejšie s pribúdajúcim vekom. Omega-3 mastné kyseliny sú silné protizápalové potraviny, ktoré navyše znižujú prípadné bolesti po športových a fyzických výkonoch a poskytujú úľavu pri určitých druhoch artritídy. Doplníte ich aj konzumáciou rýb (losos, sardinky, tuniak, makrela a slede). 


Ktoré zo spomínaných potravín máte v obľube a ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame