Odpovedá výživová poradkyňa: Čo s dlhotrvajúcou zápchou a ako podporiť fungovanie pečene?

Muž v bolestiach

Odpovedá výživová poradkyňa (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň, akým spôsobom mám upraviť stolicu? Často trpím zápchou, nadúvaním a plynatosťou. Keď je veľmi zle, dám si preháňadlo. A ešte ma zaujíma, ako podporiť činnosť pečene okrem pestreca mariánskeho, lebo mi nechutí.

Ďakujem, Jano


Krásny deň vám želám, Ján,

som veľmi rada, že Ste sa rozhodli riešiť svoje ťažkosti s vyprázdňovaním. Zápcha býva často sprevádzaná nielen nadúvaním a plynatosťou, ale aj bolesťami krížov, či dokonca úzkosťou a zvýšenou únavou.

Ak netrpíte žiadnymi zdravotnými ťažkosťami, ktoré môžu súvisieť so zápchou, ako napríklad syndróm dráždivého čreva, mám pre vás dobrú správu – zápche sa dá predchádzať a činnosť čriev podporiť prírodnými prostriedkami. Používanie laxatív nie je riešením vášho problému a mali by ste po nich siahnuť iba v naozaj výnimočných prípadoch. Ako predchádzať zápche? Za základ v tomto smere považujem tri veci, konkrétne vodu, vlákninu a pohyb. Nenapísali Ste mi o sebe viac, takže to skúsim stručne zhrnúť.

Veľakrát ľudia hľadajú za častými zápchami závažné príčiny a zbytočne sa stresujú. Už som sa nejedenkrát stretla s tým, že za zápchu bol zodpovedný deficit tekutín, teda nedostatočný pitný režim, poprípade nekvalitný pitný režim skladajúci sa hlavne zo sladkých vôd, limonád a energetických nápojov.

Koľko tekutín vypijete? Čo pijete? Ako často pijete? Úprimne si odpovedzte na tieto otázky. Vo všeobecnosti platí, že dospelý človek by mal denne vypiť 2 – 3 litre tekutín. Avšak je to individuálne. Lepšie je sledovať si farbu moču – ak je tmavý a zapácha, treba telu dodať tekutiny, pretože už bojuje s dehydratáciou. Pite po menších množstvách a v pravidelných intervaloch, napríklad každých 30 minút.

Ideálnou voľbou je čistá alebo filtrovaná voda. Pitný režim možno doplniť o nesladené bylinkové čaje či neperlivé minerálne vody určené na denné pitie. Ideálne je, keď si hneď po prebudení doprajete pohár vlažnej vody, ktorá stimuluje trávenie.

Pre činnosť čriev je nevyhnutnosťou dostatok vlákniny. Podľa odporúčaní má dospelý človek denne skonzumovať 25 – 30 g vlákniny. Výbornou voľbou sú strukoviny, ovocie (jablká, hrušky, slivky, avokádo, sušené slivky a figy…), chia a ľanové semiačka, celé zrná, zelenina (brokolica, zelená listová zelenina…). Nezabúdajte ani na probiotiká vo fermentovaných mliečnych a sójových produktoch, v kyslej kapuste či kvasených uhorkách. Môže pomôcť aj šťava z aloy. Kým sa dostanete na odporúčaný denný príjem vlákniny získanej z potravín, môžete si pomôcť doplnkami výživy. Vhodné je, napríklad psyllium (skorocel indický) alebo vláknina z lekárne (na trhu je viacero produktov, poraďte sa v lekárni).


Mohlo by vás zaujať: Odpovedá výživová poradkyňa: Porazte nespavosť a nočné budenie – máme viac ako 15 tipov!


Naopak, pokúste sa v maximálne možnej miere obmedziť vysoko priemyselne spracované potraviny (sladené cereálie, jedlá z rýchleho občerstvenia, zmrzlina, konzervy, údeniny, komerčné sladkosti, vyprážané jedlá, pokrmy z bielej múky…). Nebojte sa vyskúšať aj babské recepty. 4 – 5 sušených sliviek namočte večer do vody, ráno nalačno skonzumujte a vypite aj vodu, v ktorej boli namočené. Alebo zomeľte lyžicu ľanových semien, skonzumujte ich a zapite vodou.

Čo sa týka pohybu, úplným minimom pre Vaše zdravie je 30 minút svižnej chôdze denne, pričom tento úsek si môžete rozdeliť na viacero menších, kedykoľvek počas dňa. Výborný je aj džoging, plávanie, joga alebo skákanie na trampolíne.

Ešte by som dala rada do pozornosti aj ďalšiu častú príčinu zápchy, a tou je stres.

V prípade, že sa vám podarí ozdraviť jedálniček, urobíte veľa aj pre svoju pečeň. Tento dôležitý orgán mnohí dennodenne zaťažujú konzumáciou už spomínaných vysoko priemyselne spracovaných potravín, ktoré sú bohaté na cukor, trans-tuky, konzervanty, farbivá a pod. Činnosť pečene môžete podporiť popíjaním zeleninových štiav a používaním byliniek, ako je petržlenová vňať či mäta. Pečeni pomôžete aj dostatočným príjmom draslíka, ktorý sa nachádza v sladkých zemiakoch, paradajkovom pretlaku, špenáte, fazuli, trstinovej melase či banánoch. Z doplnkov výživy je vhodný koreň púpavy či kurkuma.

Milý Ján, verím, že si z uvedených rád aspoň niečo vyberiete. Dajte vedieť, čo vám pomohlo.

S úctou, Mirka


Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame