Brucelóza je ojedinelá, avšak nebezpečná: Vieme, odkiaľ pochádza a čo spôsobuje

ochorenie

Brucelóza môže postihnúť ľudí aj v tejto dobe. (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Výskumníci, ktorí skúmajú staroveké choroby, začali ešte v roku 2019 rozoberať prenos rôznych chorôb zo zvieraťa na človeka. Zistili, že práve nebezpečné ochorenie, akým je aj brucelóza, dokázala „preskočiť“ na neandertálskeho muža zo surového mäsa zvieraťa, s ktorým narábal.

Nevyhneme sa jej ani v dnešnej dobe

Brucelóza je ochorenie, ktoré je ešte aj dnes stále rozšírené. Ľudia vo všeobecnosti získajú túto chorobu priamym kontaktom s infikovanými zvieratami, jedením alebo pitím kontaminovaných živočíšnych produktov či dokonca aj vdychovaním týchto patogénov zo vzduchu. Väčšinu prípadov ochorenia spôsobuje nepasterizované mlieko alebo syr infikovaných kôz alebo oviec. Je to tiež jedna z najbežnejších zoonotických chorôb – takých, ktoré sa prenášajú zo zvierat na ľudí.

Spomínané ochorenie má širokú škálu symptómov vrátane horúčky, bolesti svalov a nočného potenia. Môže trvať týždne, mesiace aj roky. K dlhodobým problémom, ktoré táto choroba spôsobuje, možno zaradiť napríklad bolestivú artritídu, bolesti chrbta, zápal semenníkov či zápal srdcových chlopní, ktorý je najčastejšou príčinou úmrtia na túto chorobu.

Zaujímavý nález vedcov

Výskumníci opätovne skúmali fosílie neandertálca, ktorý sa našiel v jaskyni neďaleko francúzskej dediny La Chapelle-aux-Saints v roku 1908. Vďaka objavu „Starého muža z La Chapelle“, ako ho nazvali, vedci prinášajú stále nové informácie o živote neandertálcov.

Štúdia z roku 2019 potvrdila, že neandertálec, ktorý zomrel asi pred 50 000 rokmi, mal pokročilú osteoartrózu chrbtice a bedrového kĺbu. Počas tejto opätovnej analýzy si však doktor Martin Haeusler – špecialista na internú medicínu z Univerzity v Zürichu – uvedomil, že nie všetky zmeny v kostiach možno vysvetliť opotrebovaním v dôsledku osteoartrózy.

Prenášať ju môže najmä dobytok

Nebezpečné ochorenie, akým je aj spomínaná brucelóza, sa dnes vyskytuje u mnohých divokých zvierat, avšak medzi možné zdroje nákazy patria aj divé ovce, kozy, divý dobytok, bizóny, soby, zajace a svište – to všetko boli súčasťou stravy neandertálcov.

„Skôr sme zistili, že niektoré z týchto patologických zmien musia byť spôsobené zápalovými procesmi. Porovnanie celého vzoru patologických zmien nájdených v tejto s mnohými rôznymi chorobami nás potom priviedlo k diagnóze brucelózy.“ Štúdia s týmito zisteniami bola publikovaná v časopise Scientific Reports.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: cnn.com
Odporúčame